Smokkelverhalen zijn er genoeg. Gebundeld in boeken en vastgelegd in films. Vaak in een romantisch jasje gestoken en een tikkeltje aangedikt. Arend Stoffels wil voor het nageslacht de echte smokkelverhalen vastleggen. 'Ontdaan van romantiek. Zonder opsmuk.' 2 SPECTRUM reportage De angst staat nog in zijn ogen als Arend Stoffels ver telt over een ach tervolging in dik ke mist. „Het zat potdicht en het was donker. We waren op weg naar huis toen we bij Gent merkten dat we gevolgd werden door de douane. Mijn maat Theo reed. Man, met 175,180 langs het kanaal. Met zo'n Citroen ID, een snoek. Ik dacht echt: dit overleef ik niet." Pas in de buurt van Sluiskil raakten ze de douane kwijt. „Bij Driekwart was toen nog een klapbrug. We kon den er net overheen en toen ging de brug omhoog..." Nee, ze hadden niets bij zich. Geen grammetje boter. „We waren leeg, dat klopt. Maar we hadden geen zin in de confrontatie. We stonden natuurlijk wel geregistreerd. De douane kende ons maar al te goed." Het is een verhaal zonder franje, ver zekert de 81-jarige Stoffels. Zonder op smuk. „Die smokkelverhalen wil ik op film vastleggen. Er wordt heel veel verteld en rond de smokkel hangt altijd de geur van romantiek. Verhalen worden aangedikt. Dat willen we niet. We wil len een film waarin uitge legd wordt hoe het er echt aan toe ging. Zon der romantiek." „Zo romantisch was het allemaal niet", zegt ook Roman Hemelsoet, ooit de smokkelprins van Zeeuws-Vlaande- ren. „Ik heb heel veel meegemaakt en in derdaad, niet alles was zo leuk. Neem de film De Zwarte Rui ter, waarvoor mijn leven model stond. Dat was de werke lijkheid niet. Allemaal geromanti seerd. Nee jongen, het was een harde strijd en natuurlijk ging het om veel geld. Heel veel geld." Samen met Jaap Overdulve uit Zaamslag verzamelt Arend Stof fels smokkelverhalen. Het liefst uit de eerste hand. „Want straks zijn de smokkelaars van toen over leden en wij willen de echte verha len voor het nageslacht bewaren." Ze zijn al in het museum De Vier hebben we hem weer. Die is voor ons." Een eerste zoektocht leverde niets op. Stoffels: „Werd er in het stro geprikt. Met van die grote stokken. Niets. Daar na werd de hele wagen gelost. Al het stro werd er af gedonderd. Ze vonden niets. Kon ook niet, want er was geen boter. Man, heel de weg was geblok keerd. Moest er iemand van een lo kaal loondorsbedrijf komen om alles weer op te laden. Dat heeft een aardig centje gekost." Roman Hemelsoet is inmiddels 76 en brengt zijn vrije tijd nu deels zingend door. Bij verschillende koren en vol trots praat hij over succes in Gent waar hij met zijn vrouw Rosita (met True Love) en ook solo met het Wolga- lied in de prijzen viel. Als smokkelaar had Roman Hemel soet ook succes. Hij hoorde in het ca feetje van zijn oma in de buurt van Hulst de smokkelverhalen en die vie len bij de toen nog piepjonge Roman in goede aarde. „In 1958 begon het. Eerst met een motor. Later deed ik in Amerikaanse auto's en had ook in Bel gië klanten. Reed ik zo een drie, vier keer op een dag over de grens. De kommiezen kenden me en lieten me meestal rijden." Ook met de boter die hij in de soms gigantische bolides stopte. „Daar had je veel werk aan. Je- moest net als een metselaar goed kunnen 'klassen'. Deed ik een mooi pak aan en in de auto rook te ik een dure havanna. Roken deed ik eigenlijk niet, maar de geur van die sigaren verdreef de geur van de boter." Hij vertelt het met glinsterende ogen. Bij hem thuis in de woonka mer. Buiten is het druilerig. Goed smokkelweer, ja toch? „In het be gin, toen het nog om kleinere hoe veelheden ging, speelde dat wel een rol. Guur en slecht weer was goed als je te voet de grens overging. Later, toen het menens werd met auto's en zo, was dat minder belangrijk. Weet je jongen, inzicht dat moest je heb ben. Goed opletten, altijd. Wanneer zijn er aflossingen van de wacht, wie staat waar. Dat soort zaken. Contac ten, ook belangrijk. Ie kunt niet zo maar met 5000 kilo boter de grens Ambachten in Hulst geweest waar tot begin september een tentoonstelling over het smokkelen te zien is. Verhalen uit de periode tussen de ja ren '40 en '70 van de vorige eeuw. Je loopt er langs vitrines vol voorwer pen en foto's uit die tijd en kunt er luisteren naar spannende videoverha- len. Arend Stoffels komt er ook aan het woord en hielp het museum aan smokkelverhalen en foto's. Foto's van een vrachtwagen die bij Koewacht door de douane compleet uitgekleed werd. Stoffels met een bre de grijns: „Dat was een vrachtwagen vol stro, van Van Ham. I I Mijn broer werkte daar. Van Ham was al eens ge pakt met bo ter en de zoge heten vliegen de douane dacht: ha, daar 'Op zoek naar de echte smokkelverhalen' De toen 62-jarige Roman Hemelsoet bij een grenspaal voor televisie-opnames van De Stoel van Rik Felderhof. Arend Stoffels met een boek over het smokkelen. Hij wil een film met de echte smokkelverhalen maken. In het Belgische De Klinge staat het beeld van De Smokkelaar. door Romain van Damme romain.vandamme@bndestem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50