'WHO is te optimistisch over gevolgen vergrijzing op de zorg' Innerlijke emigratie 4 BINNENLAND a €479 Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties ind. vele extra's De WHO maakte deze week be kend dat de vergrijzende bevol king niet tot een enorme stijging in zorgkosten zal leiden, zoals wel vaak wordt gedacht. In haar rap port spreekt de WHO tegen dat de vergrijzing de zorg onbetaal baar zal maken. De onderzoekers rekenden voor vijf Europese landen, waaronder Nederland, de toenemende zorg kosten door vergrijzing uit. Het re sultaat: in ons land zullen de zorg kosten per hoofd van de bevol king de komende jaren met min der dan procent per jaar stijgen. De piek van 0,9 procent wordt in 2025 verwacht, daarna neemt het percentage weer af. Dat zou dus een flinke meevaller voor de schat kist zijn. Volgens de WHO stijgen de zorg kosten bij mensen pas in het laat ste levensjaar echt substantieel; met name in de laatste weken voor de dood. Dan wordt een groot deel, van wat iemand in een heel leven aan zorgkosten maakt, Volgens de WHO stijgen de zorgkosten pas echt in het laatste levensjaar; vooral de laatste weken voor de dood 'opgebruikt'. Wim Groot is kri tisch over deze positieve voorspel lingen. „De WHO heeft in het on derzoek de huidige zorgkosten ge woon doorgetrokken", zegt hij. „Alsof een uur zorg straks even veel kost als nu. Dat is niet realis tisch." Volgens de hoogleraar klopt de re kensom niet doordat de organisa tie belangrijke factoren buiten be schouwing laat. „We verwachten krapte op de arbeidsmarkt waar door de lonen in de zorg zullen stijgen", geeft hij aan. „Dan kom je al snel uit op een grotere kos tenstijging dan die ene procent." Verder zullen ouderen over tien of twintig jaar niet meer net zo worden behandeld als nu: „Door technologische ontwikkelingen zal medisch gezien meer mogelijk zijn." Dat is goed voor de patiënt maar het kost ook geld. In 1994 wordt Donald Mc- Closkey, hoogleraar in de economie, tijdens een hoorcollege in de boeien geslagen en afge voerd. Zijn familie wil voorko men dat hij een geslachtsveran- derende operatie ondergaat en laat hem opsluiten in een psy chiatrische inrichting. In De Groene Amsterdammer vertelt Deirdre McCloskey (de operatie is uiteindelijk doorge gaan) aan Robert Dulmers hoe dit haar gedachten over de 'Geef ze geen handvat Teken niks. Ga nergens over redetwisten. Maak vooral geen grappen' staat heeft beïnvloed. „Ik heb een levendige theoretische ken nis van hoe gevaarlijk staten zijn. En hoe, als je eenmaal in handen van de regering geval len bent, ze met je kunnen doen wat ze willen. Ik heb de theoretische kennis om de rege ring niet te zien als mijn men sen, die ik gekozen heb en die me zullen helpen, maar ik zie de regering als een roversben de in wier klauwen we geval len zijn en die een monopolie heeft op geweld." De recente onthullingen van Bradley Manning en Edward Snowden tonen het gelijk van McCloskey omstandig aan. De reactie van de Amerikaanse overheid op hun acties valt te beschouwen als aanvullend be wijs. Manning bracht elf maanden in eenzame opsluiting door, mocht slechts een uur per dag naar buiten en was zo goed als afgesneden van de buitenwe reld. In Guantanamo Bay ondergaan meer dan honderdvijftig man nen al jaren zonder enige vorm van proces een regime van fol teringen, gedwongen drugsge bruik en seksuele en godsdien stige vernedering. De Nederlandse omgang met uitgeprocedeerde asielzoekers is hier een afschaduwing van. In januari dit jaar pleegde de Russische activist Aleksandr Dolmatov zelfmoord in zijn cel, waarin hij ten onrechte op gesloten zat om ten onrechte uitgezet te worden. Vorig jaar werd een Georgisch meisje me dische zorg onthouden en uit gezet naar Polen, waar werd vastgesteld dat ze acute leuke mie had. Begin deze maand werden twee verzwakte Guine- se hongerstakers uitgezet, na een toezegging aan de rechter dat zij in Guinee opvang en me dische hulp zouden krijgen. Een klinkklare leugen, ze wer den uitgezet en aan hun lot overgelaten. Dan was er nog de man die een waxinelichthouder naar de Gouden Koets gooide, en voor die daad twee jaar in voorar rest zat Twee jaar. In een allegorie zou je de staat voorstellen als een dubbelzin nig, onbetrouwbaar personage, dat tot paranoia, boosaardig heid en wraakzucht geneigd is. De houding die McCloskey aan nam in de psychiatrische in richting, omschreef ze als volgt: „Geef ze geen handvat. Teken niks. Ga nergens over re detwisten. Maak vooral geen grappen." Innerlijke emigratie is ook het beste advies aan de burger, die wil weten hoe hij zich tot de staat moet verhouden. 7-daagse busreis All inclusive Beierse Woud TOMMY WIERINGA 10 of 17-daagse busreis Kroatië »«q»i door Floor Ligtvoet MAASTRICHT - De Wereldgezond heidsorganisatie WHO geeft een te optimistisch beeld over de gevol gen van de vergrijzing, zegt Wim Groot, de Maastrichtse hoogleraar gezondheidseconomie. Hij waar schuwt om 'niet te veel waarde te hechten' aan de onlangs gepresen teerde berekeningen. Tilt IÉ» nr* BIDDINGHUIZEN- Bezoekers van de 21e editie van het festival Lowlands tij- U11 UclK dens het optreden van de metalband Bullet For My Valentine. De Britse sin- ATd 1 ger-songwriter Tom Odell opende gisteren het muziekfestival in Biddinghui- ltjllVdl zen waarvoor 55.000 kaarten zijn verkocht. Het festival gaat vandaag en mor gen verder, foto Ferdy Dammari/ANP jL compleet Inclusief Verblijf in Burghotel am Hohen Bogen op basis van all inclusive 6x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel tot 21.00 uur, 3x koffie met koek Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Regensburg o.l.v. een gids, Pilsen, schnappsdistilleerderij, glasblazerij Reiscode BE39483 Vertrek 21 september Inclusief Verblijf in hotel Varazdin op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Rijeka, Opatija, Plitvice Meren o.l.v. een gids, Porec, Rovinj, Krk o.l.v. een gids Vertrek in Reiscod- BE39278 september en oktober of BE39282 Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 Wf&tNtk't)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4