8 Kees Blomaard meesterlijk in onderhouden relaties SPORTFOTO VAN DE WEEK Dl □II SPORT 35 van... dag uitbundig schijnt. Lina Muze uit Letland gens niet te kwalificeren voor de finale. Mu- eindstrijd. De nummers één tot en met DE ZOMER VAN gen Kloetinge, dat zijn kruit ech ter al verschoten had. Er werd niet gescoord en Vitesse Delft won na strafschoppen. Niemand die er op dat moment bij stil stond, dat dit wel 's de laatste edi tie kon zijn in een lange traditie. Die traditie vond zijn oorsprong in 1959. Het eerste, nog regionale 'toernooitje' werd gewonnen door Kapelle, maar toen drukte Kees Blomaard, de secretaris van Kloetinge, het gaspedaal diep in. Allemaal leuk en aardig die clubs uit de regio, oordeelde hij, maar het wordt pas echt interessant als de tegenstanders uit het buiten land komen. Dat was Blomaard wel toevertrouwd. Beveren was de eerste kaars op de taart. Met onder anderen Wilf- ried Van Moer begon dit team in die jaren een opmars in het Bel gische voetbal, die eind jaren zes tig uitmondde in Europees voet bal. Dat team in opbouw won het Hollandia-toernooi drie jaar op rij (i960,1961 en 1962). Toen in 1966 vijf buitenlandse teams de eerste plaatsen bezetten, was de interna tionale naam van het toernooi echt gevestigd. Het succes kwam Kloetinge niet aanwaaien. „Het is noodzakelijk om het hele jaar door je interna tionale relaties warm te houden, wil je steeds weer ploegen uit het buitenland krijgen", vertelde Blomaard destijds. „We zijn nu zelfs zo ver dat we aanvragen uit Frankrijk en Duitsland moeten af wijzen, omdat we niet meer teams kunnen plaatsen in ons toernooi." Legendarisch is het verhaal van het eerste Franse team, dat in 1966 deelnam. Blomaard had een brief naar de Franse generaal Charles de Gaulle geschreven. „Ik heb hem op zijn teerste plek ge raakt. Ik schreef: een toernooi in Nederland met Belgen, Duitsers en Engelsen is volgens mij niet in ternationaal te noemen. Daar ont- In de rubriek 'De zo mer van...' blikt de PZC wekelijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zo mers van weleer. Van daag in deel 10: het Hol landia-toernooi in Kloe tinge. Voor de tweede keer wordt in Kloetinge een tweedaags voetbaltoer nooi gehouden, het Bou- man Kantoor Totaal-toernooi. Vrijdagavond is Roosendaal zijn ti- telverdediging begonnen te mid den van organisatir Kloetinge, Ter- neuzense Boys en Goes. Als er een toernooi in Kloetinge is, gaan onvermijdelijk de gedachten te rug naar het roemruchte Hollan dia-toernooi. In 1988 werd Vitesse Delft de laat ste winnaar van de Hollandia-wis- selbeker. In de finale had de eer steklasser niet veel te vertellen te- breken de Fransen." Twee weken later kreeg Blomaard bericht terug dat de Franse mili taire kampioen Arras werd afge vaardigd. En zo kreeg Blomaard heel veel voor elkaar. Bijvoorbeeld de komst van een sterk team van het Britse Rijnleger, dat al met 7-1 van Vitesse (waar Frans de Mun- ck toen onder de lat stond) had ge wonnen. En de komst van de Brit se Royal Air Force (RAF) met een ploeg. Eind jaren zeventig begon de taart zijn smaak te verliezen en begonnen de kaarsen te doven. Blomaard kreeg onenigheid bin nen Kloetinge en trok zich terug uit de organisatie. Daarmee ver dween de internationale dynamo van het toernooi. Het werd meer en meer een Zeeuwse aangelegen heid. Precies 25 jaar geleden werd er na Vitesse Delft een punt ge zet. Rudy Boogert ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 ^0 MOSKOU - De WK atletiek in Moskou leveren van het speerwerpen voor een mooi schim- mee eindigde ze als veertiende en dat was mooie beelden op, zeker als de zon zoals vrij- menspel. De 20-jarige atlete wist zich overi- niet genoeg om toegelaten te worden tot de zorgt tijdens de kwalificaties voor de finale ze kwam niet verder dan 60.29 meter. Daar- twaalf gingen over. foto Robert Ghement/EPA Kijk voor een overzicht van de win naars van het Hollandia-toernooi op het weblog RudeStats via www.pzc.nl/ rudestats Kees Blomaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35