SPORT Rude Stats Verspringer verovert als kersverse Nederlander meteen de zilveren medaille op het WK in Moskou. www.pzc.nl/rudestats Winnaars van het Hollandia-toernooi MOSKOU - Een aantal weken na zijn naturalisatie gaf Ignisious Gaisah zijn nieuwe vaderland een onverwacht welkomstgeschenk. De geboren Ghanees haalde vrij dag bij zijn eerste optreden voor Nederland een zilveren WK-me- daille binnen bij het verspringen. Met een afstand van 8.29 meter verbeterde hij tegelijkertijd het na tionale record uit 1988 van Emiel Mellaard met tien centimeter. Zijn carrière was in het slop ge raakt, de motivatie weggeëbd en tussen hem en de Ghanese atle- tiekbond was het in de aanloop naar de Olympische Spelen in Londen vorige zomer tot een ver trouwensbreuk gekomen. Ignisi ous Gaisah zat in zak en as en zin speelde op een afscheid. Stoppen vond hij uiteindelijk een te rigou reuze stap. Gaisah wilde nog zijn dankbaarheid uiten aan het land dat hem een tweede thuishaven had gegeven. En dus besloot de in 2001 in Nederland neergestreken atleet vorig jaar de naturalisatie procedure in te gaan. Tot dan had hij vermeden in de ambtelijke mo len terecht te komen, omdat het zijn topsportbestaan in de wacht zou zetten. Nu was het moment aangebroken om zijn al langer sluimerende voornemen uit te voeren. Voor de inburgeringscur- sus deinsde hij niet terug. Het nieuwe hoofdstuk in zijn le ven vroeg ook om een andere aan pak. Het was geenszins dat hij met Monique Berrevoets, zijn trainster en steun en toeverlaat van het eerste uur, niet meer door één deur kon, maar Gaisah besef te dat hij zichzelf een nieuwe im puls moest bezorgen. Immers, zijn sportieve hoogtepunten la gen alweer jaren achter hem. In 2004 was hij wereldkampioen in door geworden (ook in Moskou), een jaar later werd hij tweede bij het WK in Helsinki. Zijn persoon lijke records dateerden eveneens uit 2006: 8.43 meter in de buiten lucht en 8.36 meter in de hal. Na die erupties voltrok zich een stollingsproces. Gaisah kwam tot stilstand, mede door ernstig bles sureleed. Sinds zijn rentree wist de in Rotterdam trainende en woonachtige Gaisah niet meer aan zijn oude niveau te tippen. Een verval dat zich vertaalde in roemloze aftochten bij de laatste twee grote toernooien waaraan hij deelnam: het WK in 2011 en de Spelen van 2012. De overstap naar Eric van der Steenhoven, die zich als verspringtrainer geflan keerd weet door sprintcoach/ krachttrainer Errol Esajas, zorgde voor nieuw elan. Gaisah krabbel de langzaam op en hervond de sti mulans. „Ik begon weer in mezelf te geloven." Dat toegenomen bewustzijn be taalde zich vrijdagavond uit. Gai sah, de nummer twaalf uit de kwalificatie en zodoende als laat ste doorgegaan, acteerde in de fi nale als in zijn gloriejaren. De eer ste sprong was meteen over de acht meter (8.09) en in de daarop volgende drie beurten verbeterde hij zichzelf telkens. De score van 8.29 in ronde vier bracht hem van plek drie naar twee, de positie die hij acht jaar terug ook veroverde. Slechts de Rus Alexander Menkov was met 8.56 - goed voor een bes te wereldseizoensprestatie - uit beeld verdwenen. De Mexicaan Luis Rivera, de door de thuisfavoriet afgeloste klasse mentsleider, de Spaanse voorron dewinnaar Eusebio Caceras, de Braziliaan Mauro da Silva en de Duitser Christian Reif hijgden weliswaar in zijn nek, maar Gai sah hield in een zenuwslopend eindspel stand. De scheidslijn tus sen zilver en plek zes bedroeg slechts zeven luttele centimeters. Gaisah vierde zijn plak uitbundig. „Het hele seizoen heb ik hiernaar toe gewerkt. Dat het dan lukt, maakt het extra mooi. De hele voorbereiding was erop afge stemd om vandaag te pieken. En ik heb vandaag gepiekt." „Ik ben altijd in mezelf blijven ge loven. Bovendien wilde ik wat te rugdoen voor het land waar ik al elf jaar woon. Mijn familie en vrienden in Ghana zullen heel blij voor me zijn. De atletiekbond daar zal het minder leuk vinden. Ghana gaf me het platform. Maar in de laatste jaren van mijn car rière is het tijd om iets voor Ne derland te doen." Gras is elders groener voor talenten van Feyenoord Ignisious Caisah viert zijn zilveren verspringmedaille uitbundig in Moskou. „Het hele seizoen heb ik hiernaartoe gewerkt. Dat het dan lukt, maakt het extra mooi." foto Robert Ghement/ANP Welkomstcadeau van Gaisah door Marco Knippen VOETBAL ZATERDAG 17 augustus 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31