i 1 GELD WERK 15 VAKANTIE IS WIELEWAAL wielewaal De bouw dat is de hele dag buffelen in de buitenlucht. Aan beweging geen gebrek. Maar niet heus, want er wordt veel minder bewo gen dan menige bouwvak ker denkt. Arbouw, de organisatie die waakt over de gezondheid van 40.000 Nederlandse bouw vakkers, constateert in een onderzoek dat overgewicht in deze beroepsgroep steeds vaker voorkomt. Pakweg 75 procent van werknemers in de bouw boven 55 jaar is te zwaar, van jongere collega's (tot 20 jaar) is al meer dan een derde te dik. Bijna 7 pro cent lijdt aan obesitas. Minder dan de helft van de beroepsgroep voldoet aan de Norm Gezond Bewegen. Als het om de fitheidsnorm gaat, komt nau welijks 18 procent in de buurt van de goe de cijfers. Waarom bouwvakkers zo weinig bewegen, is niet duidelijk. Arbouw ver moedt dat veel werknemers veronderstel len dat ze genoeg bewegen tijdens het werk. Maar door toenemend gebruik van apparaten en elektrisch gereedschap wordt de energetische belasting steeds minder. Tegelijk wordt de inname van calorieën niet beperkt: de beroepsgroep heeft patent op goed gevulde broodtrommels. Daarmee Ladder op, ladder af en maar sjouwen. Bouwvakkers versto ken massa's calorieën. Mooi niet Want met hun beweging valt het wel mee. Inmiddels is een derde van de jonge bouw vakkers te zwaar, van de oude re zelfs driekwart. groeit de noodzaak voor bouwvakkers om meer aan lichaamsbeweging te gaan doen. Om hen te verleiden tot een gezonder be weeg- en voedingspatroon hebben Arbouw en het VU Medisch Centrum een methode ontwikkeld: leefstijlbegeleiding. Floor de Goede van Arbouw: „Het concept bestaat uit drie peilers: voeding, beweging en 'motivational interviewing'. Dat laatste houdt in dat een leefstijlcoach samen met de deelnemer zoekt naar oplossingen die passen bij zijn persoonlijke leven en voor keuren. De meesten willen helemaal niet dik zijn en hebben er best iets voor over om gezonder en fitter te worden." Arbo-adviseur Jan Blaauwgeers begeleidt als leefstijlcoach werknemers uit de bouw. Op basis van achttien jaar ervaring met werknemers uit de bouw heeft Blaauw geers de doelgroep goed in beeld. „Gezond heidsklachten zoals hart- en vaatziekten ko men bij deze werknemers al voor het 50ste levensjaar voor, terwijl hoger opgeleiden pas 20 jaar later met dergelijke klachten te maken krijgen." De crisis waar de bouw in hoge mate mee kampt, maakt de behoefte aan gezonde en fitte werknemers groter. Ziek zijn kost geld, investeren in gezond heid is goedkoper. Toch blijkt het lastig juist de meest onge zonde werknemers te bereiken met advies over voeding en beweging, ervaart Blaauw geers. „Bijzonder is dat veel werknemers een rooskleuriger beeld hebben van hun ei gen fitheid. Maar ik snap wel hoe het ont staat. Ze staan vroeg op, maken lange da gen, zitten urenlang op een shovel, zijn bui ten, sjouwen af en toe wat. Maar dat is niet genoeg voor de fit- of beweegnorm." In gesprekken zoekt Blaauwgeers naar een manier waarop de deelnemer zelf over tuigd raakt van het belang van een gezon dere leefwijze. „Bob de Bouwer moet met zichzelf de afspraak maken dat het anders moet, hij moet een doel stellen. Vijf of ze ven kilo eraf in een jaar tijd bijvoorbeeld. Houvast vergroot het zelfvertrouwen. Deel nemers die er niet aan toe zijn, overtuig je niet. Da's trekken aan een dood paard." Leefstijlverandering is geen straf, leert Blaauwgeers de deelnemers. „In de sport school moet je niet zijn als het om vetver- branding gaat. Regelmatig trainen met lage re hartslag levert meer resultaat op. Matige inspanning dus, zoals flink fietsen of jog gen. Probeer beweging in te passen in het dagelijkse ritme. Mooi is als deelnemers zelf ervaren dat een veranderde leefstijl een investering in de rest van hun leven is. Ze houden hun baan want ze zijn fit en kunnen straks ook met hun kleinkind iets leuks doen." Alfred Jager (39) werkt al jaren in de bouw en kampt al bijna even zolang met overge wicht en een slechte conditie. Dat stoorde hem, maar ook zijn werkgever. Geregeld meldde hij zich ziek. In april kreeg Jager via zijn werkgever de kans samen met een coach te werken aan een gezondere leef stijl. Inmiddels zijn er 5 kilo af, maar extre me fixatie op gewicht, doelen en data heeft hij niet: „Alles in kleine stapjes. Ik ben ge stopt met roken, snoep minder, zoetjes in de koffie, heb een app waarmee ik calorie ën tel. Ik ontdek dat kleine veranderingen succes hebben. Dat stimuleert me er een schepje bovenop te doen." Ook Jager weet inmiddels dat het niet elke dag hard werken is. „Gisteren heb ik de he le dag met de auto boodschappen gedaan." Het programma dat hij onder begeleiding volgt, is erop gericht hem lichamelijk ster ker te maken. Een betere conditie krijgt hij door vaker te fietsen. Niet kort en hard, maar langer en in het tempo waardoor vet- verbranding begint. Eens per twee maan den bekijkt hij met zijn leefstijlcoach de re sultaten en krijgt vervolgtips. Sinds april voelt Jager zich elke dag gezonder worden. Stichting Wielewaal zoekt vrijwilligers om kinderen, jongeren en volwassenen met een beperking een onvergetelijke vakantietijd te bezorgen. Maak jij het mogelijk? www.wielewaal.nl/ vrijwilligers ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Ilk werd laatst door een vriend ge tipt over het Nationaal Waar borgfonds Aanbetalingen. Deze stich ting zou voorkomen dat een consu ment gedupeerd raakt, als een winkel failliet gaat Wat houdt deze regeling in? Het Nationaal Waarborgfonds Aanbe talingen (NWA) hanteert de volgen de werkwijze: de aanbetaling wordt niet overgemaakt aan de leverancier maar aan de stichting. Het NWA houdt de aanbetaling in beheer in haar waarborgfonds. De leverancier ontvangt de aanbetaling pas als het product conform de gemaakte afspra ken wordt geleverd. Zo niet, dan krijgt de consument de aanbetaling volledig terug. Bij een faillissement krijgt een consument zijn geld dus in derdaad ook netjes terug. Belangrijk punt: medewerking van de leveran cier is vereist Deze moet zich aan sluiten bij het NWA. Let er ook op dat er kosten zijn verbonden aan de ze 'verzekering". Deze liggen tussen de 19,95 en 380 euro, afhankelijk van de hoogte van de aanbetaling. Dit bedrag moet in principe door de consument worden betaald. 2 De winkel waar ik een nieuwe zit bank heb besteld, is failliet Ik had al 1.000 euro aanbetaald. De win kel was aangesloten bij de CBW zodat ik een tegoedbon krijg. Maar ik kan bij andere aangesloten winkels helemaal geen mooie bank vinden. Kan ik alsnog mijn geld terugkrijgen? Helaas niet De Centrale Branchevere niging Wonen (CBW) geeft alleen een tegoedbon voor een andere win kel die is aangesloten bij de CBW. Omdat maar een klein percentage van alle detaillisten is aangesloten, kan het inderdaad zo zijn dat je niet altijd slaagt. Welke winkels zijn aan gesloten bij de branchevereniging is te vinden op www.cbw-erkend.nl. 3 In het artikel 'Consument kan fluiten naar geld bij faillissement van winkel' wordt gewaarschuwd dat je niet te veel moet aanbetalen. Maar ik koop veel op internet en dan betaal ik bijna altijd vooraf het hele bedrag. Is dat onverstandig? Vooraf betalen, is op internet inder daad de norm. Maar als een webwin kel failliet gaat, ben je net als bij een fysieke winkel meestal je geld kwijt Het is dus verstandig om, indien mo gelijk, te betalen met acceptgiro of onder rembours (aan de deur). Zeker onder kleine webwinkels is het aan tal faillissementen groot. Uit onder zoek vorig jaar van brancheorganisa tie Thuiswinkel.org bleek dat één op de vijf webwinkels binnen een jaar al weer stopt. En na twee jaar is maar liefst een kwart ter ziele. Er is nog een andere reden om voorzichtig te zijn met vooruitbetalen op internet: waar je in een winkel het product kunt zien, voelen en ruiken, moet je het in een webshop doen met een fo to en een beschrijving. Het gebeurt nogal eens dat een product afwijkt van de beschrijving of foto in de web shop. Als je nog niets hebt betaald, kun je het product eenvoudig retour neren. Heb je wel al betaald, dan zul je in sommige gevallen meer moeite moeten doen om je geld toch nog te rug te krijgen. Bob de Bouwer is te dik door Sandra van Maanen illustratie Ruben L. Oppenheimer maak het mee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15