Rijbewijsgarantie is er in verschillende maten en soorten 14 GELD WERK Filemon Wesselink deinst niet terug voor een beetje risico. Als presentator van De Week van Filemon en an dere programma's van BNN groei de hij uit tot het symbool van bru- tale-televisie-met-een- knipoog. Filemon woont met vriendin en dochtertje van drie in Amster dam. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op goed eten en drinken. Het liefst haal ik de boodschappen bij de ambachtelijke slager, een goe de poelier en een toko met verse groenten. Voor kwaliteit wil ik best extra betalen, omdat ik het verschil ook echt proef. Het hoe ven heus geen ingewikkelde maal tijden te zijn, want een lekkere stamppot is ook al goed genoeg." Waarop kun je best bezuinigen? „Als ik mijn administratie beter op orde had, zou ik zeker geld overhouden. Maar nauwkeurig heid zit niet in mijn karakter. Bon netjes die ik kan declareren, raak ik kwijt. Reiskosten vergeet ik bij te houden en ik ben niet handig met mijn bankzaken. Als ik slim was, zou ik geld van een gewone rekening vaker op een spaarreke ning zetten en de rentepercenta ges beter in de gaten houden." Wat was je beste aankoop? „Ik heb ooit eens een goede set koksmessen gekocht. Daar heb ik bijna dagelijks plezier van. Die neem ik zelfs mee op vakantie. Ook elke fles champagne die ik heb gekocht, vind ik met terug werkende kracht een geweldige investering. Want een doodgewo ne gebeurtenis wordt een speciale gelegenheid als je er champagne bij drinkt." Wat was je grootste miskoop? „Onze badkamervloer. We heb ben een zwarte vloer van natuur steen, heel strak bedoeld. Maar het water in Amsterdam is zó kalkrijk, dat na elke douchebeurt witte vlekken op de vloer achter blijven. Heb je net de boel ge dweild en gedroogd, duiken die witte vlekken weer op. Ik kan me daar steeds opnieuw aan ergeren. Hadden we maar een witte vloer genomen, dan viel het niet op." Wat wil je nog kopen? „Een goede stereoset voor thuis. De installatie die we nu hebben staan, stelt niet zoveel voor. Ter wijl ik graag naar lekkere soul, funk en jazz luister. Onze dochter van drie is al helemaal fan van Earth Wind Fire. Daar heb ik toevallig ook veel cd's van. Zo zie je dat ik mijn taak als opvoeder se rieus neem." Wie vreest dat hij of zij geen natuurta lent is in achteruit inparkeren, invoe gen op de snelweg of de helling- proef kan tegenwoordig kiezen voor een slagings- of rijbewijs garantie. Hoewel de term an ders doet vermoeden, betekent dit meestal niet dat je einde loos lessen mag volgen en exa mens mag verknallen. Rijbewijsgarantie is er in ver schillende soorten en maten. Bij veel rijscholen wil de in structeur eerst een ritje maken met de cursist om te zien wat voor vlees hij in de kuip heeft. Een cursist die bibberend ach ter het stuur zit, betaalt meer dan iemand die al na één les moeiteloos kan schakelen. Bij sommige scholen is de ga- Het is om nieuwe klanten te trekken. Zolang rijscholen transparant zijn, is daar niets mis mee rantie alleen van toepassing op de examens. Oftewel, de herexa mens zijn gratis maar dat geldt niet voor de extra lessen die moeten worden gevolgd. Dit wordt ook wel examengarantie genoemd. Bij andere rijopleidin gen geldt de garantie ook voor de extra lessen. Hoewel er scho len bestaan waarbij je voor één bedrag echt helemaal klaar bent, is de rijbewijsgarantie meestal van toepassing op een beperkt aantal examens. Is zo'n rijbewijsgarantie daar mee geen wassen neus? „Het is een marketinginstrument om nieuwe klanten te trekken. Zo lang rijscholen transparant zijn over eventuele beperkingen is daar niets mis mee", zegt woordvoerder Paul de Waal van brancheorganisatie Bovag. Hoe vaak je het examen over mag doen, staat in ieder geval in de algemene voorwaarden van de rijschool. „Lees daarom deze voorwaarden goed door", benadrukt Judith Coster van het CBR, de instelling die de rij examens afneemt. Maak, zeker als de lessen in de garantie zijn inbegrepen, voor af heldere afspraken over de fre quentie en het tijdstip van de lessen. Als de lessen al zijn be taald, loop je het risico dat de instructeur voorrang geeft aan cursisten die per les betalen. „Wat zijn bovendien de regels als er een les uitvalt? En wordt er gewerkt met een vaste in structeur? Maak hierover duide lijke afspraken voordat je met een rijschool in zee gaat", aldus woordvoerder Sandra de Jong van de Consumentenbond. Be denk dat je door een rijbewijs- garantie aan een rijschool vast zit. Klikt het niet tussen jou en de rijschool en wil je daarom overstappen, dan ben je je geld kwijt. Blijkt de instructeur écht on professioneel ofhoudt deze zich niet aan de afspraken, dan is dat wel reden om je centen terug te eisen. Bespreek de klacht eerst met de eigenaar van de rijschool. Komt daar niets uit, stuur dan een aangete kende brief waarin je schrijft dat je de overeenkomst ont bindt en je geld terug wilt. Be langrijk is dat je kunt bewijzen dat de rijschool fouten heeft ge maakt. Lost dat niets op, dan kan de Geschillencommissie Rijscholen soms uitkomst bie den. De rijschool moet dan Bo- vag-lid zijn of zich rechtstreeks hebben aangesloten bij de Stich ting Geschillencommissies voor Consumentenzaken (SGC). Kijk voor alle voorwaar den op www.degeschillencom- missie.nl. Is een rijschool niet aangesloten, dan rest alleen een dure en tijdrovende gang naar de rechter. Filemon Wesselink WEINIG BELANGSTELLING VOOR BEWEEGAANBOD NORM BEWEGEN door Jan Vriend door Irene van den Berg reageren? geld@depersdienst.nl Wat doen de werkgevers in de bouw? Nemen zij overgewicht van werkne mers, met ziekte en arbeidsongeschiktheid tot gevolg, wel serieus? Bij het Nederlands Instituut voor Bewegen zijn hierover cijfers bekend. Het NISB or ganiseert bij een derde van de bedrijven in Nederland sportactiviteiten (bij voorbeeld via fitnessabonnementen, aanbod van fitness op het werk, fiets- plannen, sporttoernooien). Vanuit de bouw is de belangstelling niet om over naar huis te schrijven. Van slechts een kwart van de bedrijven is be kend dat ze iets aan beweegaanbod doen. Volgens Arbouw kan dat te ma ken hebben met het grote aantal MKB-bedrijven in de branche. Kleinere on dernemingen zijn op dit terrein minder actief dan grote. Norm Gezond Bewegen: minstens vier keer per week minimaal een halfuur ma- tig-intensief bewegen (tui nieren, wandelen, fietsen). Fitheidsnorm: drie keer per week intensief sporten zodat je bezweet raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14