A//arrea Tabaksbranche spint garen bij e-sigaret als geneesmiddel Smit bekijkt onderzeeër Zonnige tijden voor het kopen van een huis? I Spyker van beurs www.marrea.nl Ofbeio57i ECONOMIE 11 V Een NVM-aankoopmakelaar laat u graag uw ruimere mogelijkheden zien DEN HAAG - Sterrenkok Emile Jung uit Straatsburg onthaalde zijn gasten met verrassende amu ses. Eén van zijn klassiekers was halverwege de jaren '90 de gewok- te hanenkammetjes met knof look. Sommige gasten waren en thousiast over de 'lichtkrakende textuur', anderen trokken bleek weg. In Europa hebben we daar naast niet zoveel met orgaanvlees. Niet voor niets worden pens, nier tjes en tongen, maar ook snuiten, slachtafval genoemd. Lange tijd werd een kleine 40 procent van de geslachte varkens en runderen verwerkt in diervoer en, voordat de BSE-crisis uitbrak, in diermeel. Vooral in het Verre Oosten zijn consumenten gek op producten waarvoor de meeste westerlingen hun neus ophalen. „Je ziet het hier schoorvoetend terugkomen in toprestaurants, gerechten met varkenswang, varkenslever, of kalfskop", zegt Rabo-econoom Al- bert Vernooij. In Japan weet men een goede rundertong te waarde ren, zo blijkt uit een rapport dat Vernooij publiceerde met de titel The return of Animal By-Products (de terugkeër van dierlijke bijpro ducten). Hij schrijft dat bij de ver- waarding van een dier de bijpro ducten een steeds belangrijker plaats innemen: een blijvende trend, volgens Rabo. Want de sterk groeiende middenklasse in landen als China, Vietnam en Zuid-Korea beschouwt ze als een delicatesse. Ham of riblappen vin den ze maar laf. Het 'nobele vlees' bepaalt 45 pro cent van de prijs van een geslacht varken van zo'n 92 kilo. Dat aan deel zal de komende jaren verder gaan dalen, de vraag naar slachtaf val zal onveranderd hoog blijven, verwacht Vernooij. China impor teert sinds 2009 vooral poten, oren, snuiten en staarten van var kens en ook restproducten uit de Cocktailparty's, diners, gratis e-si- garetten: lobbyisten doen er alles aan om de leden van het Euro pees Parlement ervan te weerhou den om hun e-sigaret tot genees middel te verklaren. „Op een schaal van 1 tot 10 geef ik ze een 11, ze lobbyen ons bijna dood", zo vertelde een politiek adviseur van het parlement onlangs. Ondanks de lobby, stemt het parlement vol gende maand waarschijnlijk toch voor de nieuwe Europese tabaks richtlijn. E-sigaretten zouden mensen namelijk van het echte ro ken afhelpen. De e-sigaretten zien er vaak uit als gewone sigaret ten, maar werken op batterijen. Ze creëren een hete damp die de roker kan inhaleren en uitblazen. Fabrikanten prijzen de sigaretten aan als een risicoloos, goedkoper alternatief voor de gewone siga ret. In de producten worden na melijk geen tabak en teer ge bruikt. Maar omdat er wel nicoti ne in zit, durft bijna geen arts voor deze producten zijn handen in het vuur te steken. Het aantal gebruikers neemt echter snel toe en het marktaandeel van naar schatting 1 procent betekent dat er al honderden miljoenen euro's in omgaan. Het Nederlandse kabi net wilde de e-sigaret eerder ook al tot geneesmiddel laten verkla ren. Volgens e-sigaretproducent United Tobacco Vapour niet om het echte roken te ontmoedigen, maar omdat de traditionele siga- rettenfabrikanten Nederland on der druk zouden hebben gezet. Ze zouden de opkomende bedrij ven achter de e-sigaretten zo het leven zuur willen maken. Die mo gen namelijk geen reclame voor hun product maken, als het een geneesmiddel is. De verwachting is dat Brussel de e-sigaret in september alsnog tot geneesmiddel bombardeert. „Dat zou de makers van gewone siga retten goed kunnen uitkomen", zegt hoogleraar tabaksontmoedi ging Mare Willemsen (Universi teit van Maastricht). „De e-sigaret ten mogen pas weer op de markt komen wanneer fabrikanten met uitgebreid onderzoek hebben aan getoond .dat hun producten effec tief zijn." pluimveesector. Alleen al het Ne derlandse Vion verwerkt jaarlijks zo'n 7 miljoen varkens en ver scheept de lekkernijen per diep vriescontainer naar Azië, vertelt Marc van der Lee. In totaal exporteerde Nederland vorig jaar ruim 140.000 ton var kensbijproduct naar landen bui ten de EU (in 2002 was dat 60.000 ton). De export van rest producten is sinds 2007 sterk ge stegen als gevolg van enkele voed selschandalen in China. Vernooij: „China produceert zelf slechts 50 procent van het varkensvlees. Ze houden een grote behoefte aan vlees van buiten. Omdat de bevol king groeit, net als de middenklas se." Volgens Vernooij is het moeilijk aan te geven of onze hamlap of de kipfilet die we eten goedkoper is geworden dankzij de export van het bijproduct. „Maar het zal er ze ker aan bijdragen dat ons vlees re latief weinig kost." ZEEWOLDE - Sportautofabrikant Spyker zal na het slot van de han del op vrijdag 13 september niet meer verhandelbaar zijn op de beurs in Amsterdam. Dat maakte het bedrijf uit Zeewolde vrijdag bekend. EVEN HELEMAAL WEG OP DE VELUWE Prijs: -75,00 p.p. PAPENDRECHT - De Nederlandse berger Smit is één van de bedrij ven die door India zijn benaderd voor de berging van de onder zeeër INS Sindhurakshak. Smit, onderdeel van Boskalis, heeft dat vrijdag bekendgemaakt. De onderzeeboot raakte woensdagochtend zwaar bescha digd door een ontploffing en zonk in de haven van Mumbai. De lichamen van 4 van de 18 ver miste bemanningsleden zijn in middels teruggevonden. Smit is gevraagd een voorstel te doen voor de berging, aldus een woordvoerder. Het Nederlandse bedrijf zal de situatie ter plekke bekijken en meer informatie vra gen van de Indiase autoriteiten. Na het indienen van de voorstel len, beslissen de Indiase autoritei ten welk bedrijf de bergingsopera tie mag uitvoeren. Smit heeft ervaring met de ber ging van onderzeeboten. Het be drijf haalde samen met de Neder landse collega-berger Mammoet de Russische kernonderzeeër Koersk boven water. De Koersk zonk in 2000 in de Barentszzee, 118 mensen kwamen om. 2009 2013 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Slachtafval hier, lekkernij daar door Wilko Voordouw door Jelte Posthumus BRUSSEL - Dat het Europarlement de elektronische sigaret waarschijn lijk tot geneesmiddel gaat verkla ren, komt de tabaksproducenten stiekem goed uit. Daarmee wordt de e-sigaret, een concurrent, name lijk uit de markt genomen totdat de werkzaamheid is aangetoond, en mag er geen reclame (meer) voor worden gemaakt. Geniet van de stilte, rust en ruimte op de Veluwe. Uitgebreid winkelen, borrelen in gezellige cafés en misschien een hapje eten. Verblijf 3 dagen in Best Western Hotel de Veluwe in het Gelderse dorp Beekbergen. Het arrangement: 2 x .overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner Gratis parkeren en gebruik van WiFi Toeslag alleengebruik 25,00 p.n. 9,95 per boeking, feestdagen. 27 77 44 Vu «880: PER MAAND «695: PER MAAND Droomt u tijdens uw vakantie van een nieuw huis? Dan is het goed te weten dat de woningmarkt zich steeds zonniger ontwikkelt voor mensen die een huis willen kopen. Zo betaalt u bijvoorbeeld voor eenzelfde tussenwoning tegenwoordig tot wel 185,-* minder aan netto maandlasten dan een aantal jaren geleden. Dat betekent dat u nu een huis kunt kopen dat voorheen niet haalbaar was. Of groter kunt gaan wonen dan u aanvankelijk dacht. Praat daarom eens met een NVM-aankoopmakelaar. Hij kan u deskundig adviseren over wat in deze tijd uw mogelijkheden zijn. Zodat u straks wellicht heerlijk kunt genieten van uw eigen droomwoning. Kijk op nvm.nl. Genoemde vermindering maandlasten berekend op basis van: 100% annuïtair, hypotheekrente op basis van gemiddelde 10 jaarsrente met NHG van de Hypotheekshop. woningprijzen op basis van de mediane transactie- priizen van de NVM en de op dat moment geldende voorwaarden en tarieven, waaronder overdrachtsbelasting, B m Bk mm NHG-tarief, notariskosten e.d. Vergelijking met andere jaren kunnen andere cijfers geven. Aan de berekening l%l \g en de getallen in deze advertentie kunnen geen rechten worden ontleend. I *B BWb Elektronische sigaretten zien eruit als gewone sigaretten, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11