2a 'Wij zijn er voor de laatste reis van het dier' In tien weken conditie verbeteren met wandelproject 'Elke stap telt' 24 ZEEUWS-VLAANDEREN MAKE UP AWARDS Lappenmand De meest fantastische (sterren)restaurants komen koken tijdens Film by the Sea. Vurssche zoekt rolstoelduwers Bij het dierenziekenhuis kunnen ze veel, willen ze veel en mogen ze dikwijls ook veel doen om de gezondheid van een huisdier in orde te krijgen. Maar dat lukt niet altijd. In die ge vallen moeten de dierenartsen een vervelende vraag stellen aan het baasje: wilt u uw dier bij ons achterlaten of laten cremeren? In het eerste geval volgt een alge hele vernietiging, samen met een heleboel andere gestorven dieren; in het tweede geval een ritje naar Breskens. Ina de Lange van het dierencrema torium rijdt op afroep van Bres kens naar Terneuzen om dode honden en katten op te halen. Het dier maakt dan, in een mand, zijn laatste reis. Sinds vijfjaar runt Ina het dierencrematorium op bedrijventerrein Deltahoek. Het crematorium heeft vier ruim tes; een balie- en presentatieruim te, waar tientallen urnen staan. Daarachter is een ruimte waar af scheid kan worden genomen van het dier. Inclusief sfeervolle kaar sen. Dan is er een derde ruimte met een koelcel, waarin de dieren wachten tot ze naar de laatste hal te gaan: de oven. „Voor de goede orde, wij doen niet aan destructie. Daarbij wor den de dieren in een molen ver malen. Nou, daar wil je echt geen filmpjes van zien. Wij verbran den de dieren. Collectief of indivi dueel, dat is aan het baasje", ver telt De Lange. De as die overblijft na een geza menlijke crematie wordt uitge strooid in de zee of in een bos. Veel mensen kiezen echter voor individueel cremeren. „Voor deze mensen voelt het vaak alsof ze een kind verliezen. Sta je daar heel anders in, dan kom je hier niet. Een individuele crematie is logischerwijs wel duurder dan een collectieve verbranding. Een klein hondje kost 109 euro, de zwaarste honden (boven 52 kilo) 219 euro." Ina heeft vooral met honden en katten te maken, al heeft ze ook al mensen met konijnen, vogels en zelfs een muisje op bezoek gehad. „Belgen gaan hierin veel verder dan Nederlanders. Zij willen soms echt een hele ceremonie. Ik moest eens as uitstrooien in zee, in aanwezigheid van de baasjes. Zeiden ze: 'ge gaat toch eerst nog wel wat zeggen, hè'. En toen ik voor de crematie van een hond op eens zeven auto's zag voorrijden, keek ik ook wel even vreemd op." HULST - Vijftigplussers in de ge meente Hulst kunnen binnen tien weken hun conditie aanzien lijk verbeteren door mee te doen aan het wandelproject 'Elke stap telt'. Zowel sportieve als minder sportieve senioren kunnen er aan meedoen. Het project begint don derdag 12 september vanuit ont moetingscentrum De Lieve. Allereerst vindt een wandeltest plaats om de conditie te bepalen. Op basis daarvan wordt een indi vidueel trainingsprogramma ge maakt. De deelnemers komen el ke week bij elkaar om een nieuw weekplan op te halen. Ze krijgen allemaal een stappenteller waar mee kan worden nagegaan of de doelen zijn gehaald. Inschrijven voor het project kan tot 6 septem ber via coördinator Mare de Haas, e-mail mdehaas@welzijnhulst.nl of telefoon 0114-684704. - Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Voorkom teleurstelling en reserveer nu! www.filmbythesea.nl axel - Zorgcentrum De Vurssche in Axel zoekt vrijwilligers voor de succesvolle wandelavonden met bewoners die zijn aangewezen op een rolstoel. Om de twee weken vinden de wandeltochten plaats op een woensdagavond. De eerstvolgen de is aanstaande woensdag. On der bewoners van De Vurssche be staat hier veel belangstelling voor. De meesten komen niet meer zo vaak buiten. Het aantal vrijwilli gers is echter beperkt. Vandaar dat De Vurssche nu een oproep doet. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij vrijwilligerscoördi- nator van De Vurssche Anja Ver mast, a.vermast@svrz.nl, 0115-568 894 of 568888. h door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: het dierencrematorium. Ina de Lange maakt de oven in het dierencrematorium, schoon. „De bot- restjes worden hierna vermalen tot as." Stoer, maar toch filrn&sé' _i.„,70l3Vliss'n8en 13-22 September I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 116