^&ss£sssssr 26 ZEELAND DAGBOEK Yerseke staat vandaag in het teken van Mosseldag. De organisatie rekent op duizenden bezoekers. Mede-organisator Jaap van Wieringen hield afgelopen week een dagboek bij. 66 Aan alles denken, is nu een bijna onmenselijke opdracht Vrijdag 9 augustus Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Mijn ochtend begint zoals gewoonlijk om 6.00 uur. Een wekker heb ik niet nodig. Mijn twee grote honden - Binky en Blacky - liggen vol ongeduld onderaan de trap in hun man den te wachten. De eerste is een raszuivere Bergamasco, de andere een kruising tussen een hazewindhond en een Border Colli. Na een uitgebreide ontmoeting van beide kanten, gaan we in de speciaal voor de honden aange paste auto om uit te kunnen rennen Tussen 7 en 8 uur zijn we terug in huis en maak ik ont bijt voor beide dieren: gebakken eieren met bruin brood erdoor gemengd, daarbij vers vlees en overheerlijke hondenbrokken. Na afloop van het eetfestijn gaan ze beiden te vreden 'hun roes' uitslapen, het liefst in de on middellijke nabijheid van de baas, die zij te allen tijde willen beschermen. Want zonder hen, vinden zij, kan die baas niet veel goeds verrichten. Zelf heb ik in de tussentijd ook mijn ontbijt genuttigd en koffie gezet. Even de krant lezen onder het genot van een kopje koffie en dan achter het PC'tje om alle 'meeltjes' te bekijken en af te werken. De meeste gaan over de orga nisatie van de Mosseldag, het Oosterschelde- museum en het geven van training in verband met de naderende tafeltenniscompetitie. Na het kantoorwerk ga ik een bezoek brengen aan de wekelijkse markt, even het museum binnen en ook de plaatselijke VW. Het valt mij altijd op hoe gezellig het centrum van Yer seke is met het mooie Kerkplein en de gezelli ge terrasjes. Na de lunch ga ik op huis aan, laat de honden uit en doe wat werk voor de Mosseldag. Geluk kig hebben we een groot aantal bestuursleden in de Stichting Mosseldag Yerseke, als onder deel van de Stichting Promotie Yerseke, die al lemaal ontzettend veel werk verrichten. De meesten doen dat op hun eigen manier vanuit hun dagelijkse bezigheden, die bestaan uit het werken in de horeca, winkels, visserij en de grote mossel- en oesterbedrijven. Mijn taak be staat meer uit het controleren van offertes, het bevestigen van opdrachten, zoals op het gebied van beveiliging, huren van toiletaccom modaties, drukwerk, het aanvragen en afslui ten van verzekeringen, enz. Ook het bijhou den en bewaken van de begroting en toegezeg de subsidies is een belangrijk aandachtspunt. Na een aantal telefoontjes en mailtjes is het al weer avond geworden. Ik neem de honden mee voor een tochtje langs de oevers van de Oosterschelde. Om 0.00 uur naar bed. Zomermarkt in Yerseke. Erg gezellig, maar ik ga er al vroeg op uit, naar de Randstad voor een reünie met oude vrienden en studiegeno ten. Een hele dag met elkaar herinneringen op halen, discussiëren en filosoferen. En wat stond er die dag, na een heleboel zelf meehebrachte hapjes en drankjes, op het pro gramma voor het avondeten? Juist. Een pan met 20 kilo mosselen. Gekookt op een groot houtvuur met soepgroente, uien en selderij. Omdat ik als enige uit Zeeland kom, heb ik voor de mosselen moeten zorgen. Dat kon ik doen via een mij zeer goed bekende kweker uit Yerseke, die ook voor de mosselen op de Mosseldag Yerseke zorgt. Ik heb tijdens de reü nie verteld dat de Zeeuwse mosselen door de late start van het seizoen en een betrekkelijk kleine oogst in de Oosterschelde snel opraken. Dat betekent uiteraard een prijsstijging. Op de Mosseldag van Yerseke zijn we ervan uitge gaan dat de gekookte mosselen voor een vrien denprijsje van drie euro per bakje verkocht kunnen worden. Ik breng een bezoek aan een oude kennis in het ziekenhuis in Rotterdam en zoek daarna mijn zoon en kleinkinderen op in hun zomer huisje in Ouddorp. Samen met 3 jongens van 10,8 en 6 jaar struinen we door de duinen en over de stranden, eten we een ijsje in een strandpaviljoen en halen we natuurlijk een zak patat. Na afloop in de kantine van de camping toffe partijtjes ta feltennis spelen, waarbij opa ieder een het moderne tafeltennis pro beert bij te brengen met bolle spin, topspin en zelfs ook hoge bal- lon-verdedigingsballen. Zelfs de KUNGFU-slagtechniek probeer ik hen aan te leren, alsook het begrip Magnus effect. Mijn kleinkinderen en ook hun vriendjes genieten daar erg van en opa heeft mis schien nog wel het meeste plezier! De volgende dag vroeg terug naar Yerseke om weer aan de slag te gaan met de organisatie van de Mosseldag. Nog maar 5 dagen te gaan voordat het zover is. Het weer is nu goed en als het zaterdag 17 augus tus ook zo is, hebben wij niets te klagen. Ster ker nog, dan kunnen we tevreden zijn. Het moet niet heel erg warm zijn, maar het moet zeker niet gaan regenen. Als het droog blijft, wordt het gezellig in Yerseke, met bijna 300 kraampjes en overal terrasjes met hapjes en drankjes. En wat gebeurt er omstreeks half 12 op het mosselplein? Ja dan kun je die overheer lijke gekookte mosselen gaan proeven. Heel veel mosselen, wel 7000 porties zullen naar verwachting worden opgediend! Ook de vloot- schouw met 13 schepen, waarbij bezoekers gra tis mee mogen varen, zal in de smaak vallen, evenals de kermis en het vuurwerk na afloop. Toch nog veel moeten regelen vandaag. Met name de drankjes voor de vrijwilligers en zelfs nog maaltijden voor mensen die met de organisatie zijn belast en zelf geen eten kun nen halen, omdat zij op hun post moeten blij ven. Ook de verzekeringspolissen heb ik nog even doorgenomen met betrekking tot algeme ne en werkgeversaansprakelijkheden. Op de televisie het droevige nieuws vernomen van het overlijden van prins Friso. Weer vroeg uit de veren en aan het werk ge gaan. Alle aandachtspunten van het program ma van de Mosseldag nog even doorgenomen, met inbegrip van een checklist voor een afslui tende voorbereidingsvergadering op woens dag om 14.00 uur in de dependance van het Oosterscheldemuseum. Dan gaan bestuurders en een aantal vrijwilligers nog even alle punt jes op de i zetten en zorgen dat niets aan het toeval wordt overgelaten. Dat niets is uiter aard tussen aanhalingstekens, want aan alles denken is nu eenmaal een bijna onmenselijke opdracht. In mijn gedachten laat ik alles toch nog maar een keer de revue passeren. Oh ja, vandaag is het ook nog kunst en cul tuur in de kerk, via KYK-Yerseke.nl. Er komen een aantal kunstenaars uit Zeeland in en rond de NH-kerk in het centrum van Yerseke expo seren. Dit wordt van tevoren opgezet, zodat het publiek voor en tijdens de Mosseldag zo wel de kerk kan bezichtigen als de exposities kan bekijken. Ik moet de sleutel van de kerk ophalen bij de koster en ervoor zorgen dat de kunstenaars naar binnen kunnen, de expositie klaar zetten en ook nog koffie krijgen. Daarna help ik samen met de secretaris van het Oos terscheldemuseum mee om de verschillende kunstobjecten een eigen plaatsje te geven. La ter op de dag in een gezellig restaurantje een hapje gegeten met vrienden. 's Avonds nog even de televisie aangezet en het NOS nieuws bekeken en ook het weerbe richt, dat er gelukkig nog steeds goed uit ziet. Wel 7000 porties ^nplaats: Yerseke het teven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110