Sroowirini GoR-fionuu Maandag or Emergis Dracht zomeractïëT25% korting ZEELAND 23 commentaar Klederdracht doet niet iedereen plezier Kazematten Vlissingen open zat er soms ademloos naar te kij ken." In Zeeland zijn zeven kleder drachtenverenigingen, verspreid over de provincie. Mooi Zeeland is er een van met ruim too leden. Want ook al lopen steeds minder Zeeuwen in streekdracht, de be langstelling is er wel. Laatst meld de zich nog een relatief jong ie mand als lid. Ze heeft zelf geen enkel stuk klederdracht. Zo ie mand krijgt een coach van de ver eniging die de nieuweling bege leidt in het opbouwen van een kostuum. De meeste onderdelen van dat kostuum komen uit het depot van de vereniging. Die kun nen de leden voor een vrienden prijs aanschaffen, op voorwaarde dat ze minstens twee keer per jaar meedoen aan een presenta tie. De vereniging krijgt de kle dingstukken op haar beurt weer van mensen die de zolder oprui men of na een sterfgeval. Dat geldt niet alleen voor kleding, maar ook voor sieraden. Ook die worden de vereniging aangebo den door mensen die het mooi vinden dat de stukken regelmatig in het openbaar in volle glorie te zien zijn. De vereniging heeft trouwens onder de leden ook mensen die heel vaardig zijn met naald en draad en uit allerlei stuk ken oude stof weer heel bruikba re onderdelen van de kostuums maken. Zaterdag 24 augustus zullen 200 leden van de verschillende Zeeuwse streekdrachtverenigin- gen plaats nemen in de stoom trein voor een rit naar Hoedekens- kerke. Daar komen ze om 11.45 uur aan. Een gelegenheidskoor in klederdracht zingt om 12.30 uur in de kerk van Hoedekenskerke. Om 13.30 uur treedt het senioren orkest op en om 16.00 uur gaat het gezelschap met de trein weer terug naar Goes. Ondertussen zijn er op het ter rein bij de stoomtrein demonstra ties doeken en mutsen plooien, paardenmessen snijden, Zeeuwse boterbabbelaars maken en er is een kraam waar spullen te koop zijn die met klederdrachten te maken hebben. Het is begrijpelijk dat de Zeeuwse kleder dracht, die nu nog mondjesmaat op Walcheren en Zuid-Beveland te zien is, uitsterft. De kamga ren rokken, de beuken en kleu rige doeken zijn niet meer van deze tijd en onpraktisch in het moderne dagelijkse leven. Toch moet er voor gewaakt worden dat het fenomeen streekdracht volledig ver dwijnt. De boeren en boerin nen horen bij het beeld dat van Zeeland bestaat. En ze zijn be hoorlijk populair. De Zeeuwse vrouwen in dracht zijn onge twijfeld nog steeds de meest gefotografeerde Zeeuwen. De Zeeuwse klederdracht hoort onmiskenbaar bij de Zeeuwse cultuur. Daarom moeten initiatieven en activiteiten van streekdrachten- verenigingen gekoesterd wor den. Weliswaar heeft de Zeeuwse dracht op den duur nog slechts een museaal karak ter, maar dat is beter dan dat deze kostuums volledig uit beeld verdwijnen. HOEDEKENSKERKE - De Zeeuwse streekdrachten hebben medestan ders en tegenstanders blijkt uit de reacties op de website van de PZC. Daar werd de vraag gesteld: moet de Zeeuwse klederdracht be houden blijven omdat die bij het straatbeeld van Zeeland hoort? Uit verschillende reacties klinkt het gevoel dat de Zeeuwse kleder dracht iets van het verleden is en bijdraagt aan een 'truttig' en 'con servatief imago van de provincie Zeeland. De streekdrachten horen thuis in een museum betogen ver schillende reacties. Jan wijst er echter op dat traditio nele klederdrachten bij onze his torie horen. Fokje maakt een ver gelijking met de hedendaagse kle ding en vindt dat we er niet op vooruit zijn gegaan. Jacqueline vindt dat klederdrachten een rol kunnen spelen in het bijbrengen van historisch besef bij jongere ge neraties. Nel reageert dat kleder dracht moet blijven bestaan. www.pzc.nl VLISSINGEN - Vanaf 20 augustus zijn de kazematten in Vlissingen onder begeleiding te bezoeken. Deze bezoeken zijn tot eind okto ber te boeken en starten bij het muZEEum, Nieuwendijk 11 in Vlissingen. De kazematten heb ben een belangrijke rol gespeeld 1 de maritieme geschiedenis van ngen. GOES - De voltallige onderne mingsraad (or) van Emergis komt maandag bij elkaar. Onderwerp van gesprek is de situatie die bij Emergis is ontstaan nu de onder nemingsraad en de lokatieraad Kloetinge het vertrouwen in de raad van bestuur hebben opge zegd. De ondernemingsraad wil graag een gesprek met de raad "van toezicht van Emergis. Naar verwachting zal dat ook volgende week plaatsvinden. Donderdag is er een informeel overleg geweest tussen de drie voorzitters waarin onder meer de marsroute is afgesproken. De on dernemingsraad wil als een van de agendapunten opgevoerd zien het functioneren en het optreden van de voorzitter van de raad van bestuur, Leen van Leersum. op dagkaarten voor het volledige traject. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 belangstelling voor I Willem Cornelis Murre en Lennie Koeman dragen de Walcherse heden daagse dracht. Willem heeft zogenaamde broek- en klepstukken op zijn klepbroek. Zijn jas en vest verschillen van de Zuid-Bevelandse. Willem heeft 2 rijen van 5 knopen op jas en vest en op Zuid-Beveland dragen ze er 6. Verder heeft hij een slangenpetje op zijn hoofd. Hij heeft in elk oor een gouden zogenaamd slangenringetje. De ondermuts van Lennie is van Zwitsers feston. Ze draagt een granaten ketting. In de muts zitten facet- spelden, een boerenknoopje en een open speld, een zogenaamde bieëkurreve. Op haar schortenband is een zilveren sieraad te zien, een zo genaamde Esse gemaakt van Zeeuwse knoopjes. De klederdracht die Coby Koeman aan heeft is de Arnemuidse dracht van net voor de Tweede Wereld oorlog. Eigenlijk een combinatie van Walcherse en Zuid-Bevelandse klederdracht. Coby heeft dubbele strikken. De muts is van Zwitserse broderie kant. Ze draagt geen bloedkoralen halsketting, maar een ketting van granaat. De sier speld op haar borst zijn twee gou den Zeeuwse knoopjes. Nelleke Perrels draagt de katho lieke Zuid-Bevelandse dracht. Op haar beuk een versiering van kraalkant die vroeger door de da mes met de hand werd ge maakt. De gouden stukken in de ondermutsmuts zijn wat groter dan bij de protestantse boerin. Verder is een horlogeketting te zien. Het horloge zit tussen de schorteband. Evenals de andere boerinnen draagt zij een zondag se schort van zwart kamgaren. Tegen inlevering van deze (originele) advertentie. Alleen geldig aan ons loket in Goes. Max. 1 groep per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen, niet stapelbaar. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2013. Dienstregeling, www.destoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107