I v - w Toerist wist Schouwse Westhoek al in 1920 te vinden SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Kluis van Leger des Heils gestolen De meest fantastische (sterren)restaurants komen koken tijdens Film by the Sea. VLISSINGEN Pres. Rooseveltlaan 745 1 'v - Jfe r «Js.'M w RENESSE - Fruit, bloemen en rog ge. Dat waren nog niet zo gek lang geleden belangrijke land bouwproducten voor de Kop van Schouwen. In de jaren vijftig van de vorig eeuw werd door steeds meer boeren en fruittelers overge schakeld op campings. Daar was op dat moment een betere boter ham mee te verdienen. Bij Renesse waren ooit duinwei den waar de koeien graasden. In het standaardwerk van Frans Beekman 'De Kop van Schouwen, onder het zand' staat nog een foto van het gezin van Andries en Jans den Boer, trots poserend voor de in de binnenduinen gelegen boer derij Biesterveld. Ook toen kwamen er al toeristen naar Schouwen-Duiveland maar dat was volgens drs. M. van Ges- sel in een artikel in de Kroniek van het Land van de Zeemeermin vooral de stedelijk elite die zich kwam verpozen in bos en duin en op het strand. De echte 'badcul- tuur" ontstond rond 1920 en kreeg een forse impuls in de jaren vijf tig. Dat had volgens Van Gessel vooral economische oorzaken. De economie begon na de crisis weer aan te trekken, steeds meer men sen verplaatsten zich per auto. En steeds meer mensen kregen meer vrije tijd. De toestroom van toeris ten werd in de tijd belemmerd door de gebrekkige verbindingen. Schouwen-Duiveland was moei lijk bereikbaar. Een reis van Rot terdam naar de Schouwse West hoek met boot en tram duurde al les bij elkaar toch snel zo'n zes a zeven uur. Vliegen kon ook, maar een vliegreis van Rotterdam naar Haamstede - wat nu het zweef- vliegveld is was toen een regulier vliegveld - was alleen voor de eli te weggelegd. Hetgeen in de prak tijk betekende dat het eiland ge meden werd door dagjesmensen. Het massa-toerisme zoals we dat nu kennen ontstond na de ontslui ting van Schouwen-Duiveland in de jaren zestig door de Zeeland- brug en de dammen. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Voorkom teleurstelling en reserveer nu! SINT MAARTENSDIJK - De kluis uit het Dienstcentrum van het Leger des Heils is donderdag rond 12.45 uur gestolen. De deur stond open toen het personeel ongeveer een kwartiertje in de keuken aan het eten was. De kluis stond in een ge sloten kast in het kantoor. „Het is dus een doelbewuste actie ge weest", zegt de dagcoördinator van het Leger des Heils. In de kluis lagen een paar honderd eu ro, reservesleutels van enkele au to's en autopapieren. www.filmbythesea.nl Garden Life Style Naast Albert Heijn XL 'Onderzoek naar pad niet nodig* Een onderzoek naar het af vlakken van het Duinhoeve pad in Burgh-Haamstede is niet nodig. Dat stelt de na tuur- en vogelwacht. Vol gens de natuurclub is iedere ingreep vanwege natuur waarden 'niet aan de orde'. „Om dit te concluderen is geen kostbaar onderzoek nodig." De natuurclub vindt dat mensen genoeg op de ge varen worden gewezen. Concert gospelkoor Sound of Hope Het Intercultureel Gospel koor Sound of Hope uit Oost-Souburg geeft donder dagavond 22 augustus een concert in de Jacobuskerk in Renesse. Het koor staat on der leiding van Naomi Zwier-Deug en Rudolph Deug. Het repertoire vari eert van countrygospel tot R&B en swingende liede ren. Het concert begint om 20.00 uur. Rondje Kunst met divers aanbod Zeven kunstenaars en gale riehouders doen zondag 25 augustus weer mee aan het Rondje Kunst door Burgh-Haamstede. Deze kunstroute voert langs een divers aanbod aan kunstui tingen in onder meer schil derijen, beelden, sieraden, glas- en houtkunst. De route is open van 12.00 -17.00 uur. Olieverfschilderijen in hal gemeentehuis Annemarie Verkaart en Rob van Dijk exposeren de ko mende weken olieverfschil derijen in de hal van het ge meentehuis in Zierikzee. Beide kunstenaars maken werk in realistische stijl. On derwerpen zijn onder meer: landschappen, zeezichten, portretten en stillevens. Te zien t/m 27 september. Toeristendienst met zang en muziek In de Nederlandse Hervorm de kerk in Zonnemaire wordt zondagochtend een toeristendienst gehouden met medewerking van zan geres Maaike van der Neut uit Spijkenisse. Binnenkort verschijnt haar nieuwe gos pel-album. Voorganger is Ruud Baas. De dienst begint om 10.00 uur. In het artikel over ruimtelijk wo nen en geprefabriceerde huizen is helaas een verkeerd verkoopbe drag terechtgekomen. De prijs van een dergelijke woning komt ongeveer uit op 100.000 euro, daarbij komt dan nog wel de prijs voor de grond. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 met witte spikkels Op deze luchtopname uit 1989 is direct achter de duinen in de vroongronden camping Julianahoeve en een voormalige duinboerderij te zien. foto Delta Phot, collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland filrn'Cse" 1 ...ühor 2013 Vlisstngen 13-22 September I I ostylc WW TUINMEUBELEN BURGH-HAAMSTEDE RENESSE BURGH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE ZONNEMAIRE BIJ NADER INZIEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103