'Honderdduizend kinderen in CAR bedreigd' Sinaï trekt zich van avondklok weinig aan JL 8 BUITENLAND EGYPTE Chinese zoo bulkt van de nepdieren analyse De geest lijkt uit de fles in Egypte. Niet echt een verrassing, wel een nieuwe fase. ffl Deze week kwam van de hulpor ganisatie Save the Children het be richt dat honderdduizend kinde ren in de CAR, die gedwongen met hun ouders voor geweld heb ben moeten vluchten, bedreigd worden met verkrachting, hon ger, ziekte en rekrutering door ge wapende groepen. In maart van dit jaar was er een militaire coup in het land. Strij ders van de Seleka-coalitie grepen de macht. Maar er is geen echte commandostructuur bij deze groep. De leden voorzien in hun levensonderhoud met misdaad en plundering. Na de machtsoverna me is in de CAR complete chaos uitgebroken. De gezondheidszorg is ingestort. Een maand geleden riep Artsen zonder Grenzen ande re hulporganisaties op om terug te keren naar het land dat in om vang zo groot is als Frankrijk. VN-vertegenwoordiger in de CAR, generaal Babacar Gaye, waarschuwt voor verdere verslech tering van de situatie. Hij dringt er sterk op aan bij de Veiligheids raad de vredesmacht van de Afri kaanse Unie (AU), 3.600 man sterk, te hulp te komen. Het Afrikaanse land heeft onge veer 4,6 miljoen inwoners. Vol gens de VN heeft ongeveer een derde daarvan voedselhulp nodig, maar ook hulp bij medische pro blemen en het vinden van schuil plaatsen. De CAR is rijk aan dia manten en goud maar is al jaren het toonbeeld van een instabiele staat. De situatie in het land maakt het mogelijk dat gewapen de bewegingen uit het buiten land, zoals het Verzetsleger van de Heer van rebellenleider Joseph De CAR is rijk aan diaman ten en goud, maar is al jaren het toonbeeld van een insta biele staat Kony uit Oeganda, er bases kun nen houden. Ook gewapende groeperingen uit de Democrati sche Republiek Congo komen vaak de grens over. Volgens Save the Children is het probleem in de CAR tot nu toe ge negeerd door de internationale ge meenschap. Woordvoerder Maria Wangechi meldt op de website dat hulpverleners hebben moeten vluchten, dat ziekenhuizen en hulpcentra zijn geplunderd. Eerder was al gemeld dat apothe ken en drogisterijen door de rebel len zijn leeggehaald; er zijn geen medicijnen meer te krijgen. Het gevaar dreigt dat onder vluchtelin gen nog meer honger ontstaat en dat er een epidemie van malaria uitbreekt. luohe - Bezoekers van een Chine se dierentuin kunnen verwachten dat ze een 'Afrikaanse leeuw' ho ren blaffen. Chinese bloggers con stateerden woensdag dat de zoge naamde leeuw eigenlijk een hond met pluizig lang bruin haar is. Dat meldden Chinese media giste ren. Bezoekers van de dierentuin in Luohe, een stad op zo'n 800 ki lometer van Shanghai, reageerden woedend. Ze vinden het 'een bele diging voor toeristen' om een hond te gebruiken als leeuw. De dierentuin heeft meer nepdie ren. Zo moeten ratten voor slan gen en vossen voor luipaarden doorgaan. AL-TOR - Het is half tien 's avonds en nog altijd rijden de taxi's, pick-uptrucks en minibusjes drif tig door de stoffige, ietwat viezige winkelstraten van al-Tor. Gesluier de dames zeulen met overvolle boodschappentassen en jonge kin deren, en mannen in witte djella- ba's zitten, zoals elke avond, met een sigaretje of waterpijp op het terras van hun favoriete café. Het lijkt business as usual in dit stadje in de Egyptische Sinaï. On danks de avondklok, die hier on langs ook is ingevoerd. Tussen 19.00 en 6.00 uur mag niemand zich op straat vertonen. Het leger is in geen velden of we gen te bekennen en de meeste winkels zijn gewoon open - op enkele na. Sommige winkeliers zijn nog op familiebezoek langs de Nijl, vanwege het Suikerfeest. In al-Tor snapt niemand aanvan kelijk waarom ook in Zuid-Sinaï de avondklok is ingesteld. Demon straties voor Mursi zijn er wel ge weest, maar die waren niet be paald agressief. Ook vanavond klinken wat pro-Mursi leuzen. Dit keer blijkt het echter een en kele auto met luidspreker te zijn. Het winkelend publiek, noch de paar gewapende politiemannen die sinds de coup in de winkel straat staan, kijken op of om. Na wat telefoontjes binnen de schoonfamilie leren we dat ande re delen van het toeristische Zuid-Sinaï dit keer echter wel de gelijk gevaarlijk terrein zijn. M'n schoonzusje zit vast in Suez om dat in het gebied voorbij de Sueztunnel bedoeïenenstammen elkaar en overheidsgebouwen met geweren bestoken. In toeristenparadijs Sharm el-Sheikh blijkt het ook raak te zijn. CAÏRO - Het machtige, bevrijden de geluid dat twee jaar geleden op steeg uit de straten van Egypte, heeft zich gesplitst in twee tonen waarvan de geluidsgolven elkaar frontaal raken. Het gevolg is een strijd op leven en dood. De bloedige scenes in de straten van Cairo, met honderden dode demonstranten, zijn ondanks hun gruwelijkheid eigenlijk geen verrassing. Al weken zijn de mili taire machthebbers bezig hun po sitie te verstevigen na de coup van begin juli. En al net zo lang probeert de Moslimbroederschap van de afgezette president Mursi met grote vasthoudendheid de klok terug te draaien. De toekomst van Egypte ziet er momenteel inktzwart uit. Aan de basis ligt niet alleen de onbekend heid met wat echte democratie is. Onderliggende problemen die bij droegen aan de Arabische Lente in dit land, maken het door hun onoplosbaarheid zeer onwaar schijnlijk dat Egypte binnen af zienbare tijd afkoelt. De afzetting van dictator Hosni Mubarak, in 2011, was een grote stap op weg naar een democratie. De Moslimbroederschap en ande re groepen in de samenleving stre den zij aan zij. Toen de revolutie als geslaagd kon worden be schouwd, begon de fase waarin de democratische geest geborgd moest worden. De broederschap en zijn voorman Mursi bleken daar ongeschikt voor. Hij eigende zich'na zijn verkie zing tot president meer macht toe dan Mubarak ooit had gehad en zette de rechterlijke macht deels buitenspel. Dit ongepaste gedrag was door het volk misschien wel door de vingers te zien, als Mursi iets had kunnen doen aan de enorme pro blemen die de eerste revolte ver oorzaakten. Dat heeft hij niet. Het zijn ook geweldige hindernissen die geen enkele regering zomaar oplost. Egypte is een land waar de bevolkingsaanwas is geëxplo deerd. Er is enorme jeugdwerk loosheid, het onderwijs voldoet niet, er is het probleem van de droogte en de gezondheidszorg is ontoereikend. Dat alles zullen de militairen ook niet kunnen oplossen. En dat we ten ze. Daarom proberen ze zich in een positie te manoeuvreren waarin zij ook in de toekomst ge zien kunnen worden als de pa triotten die het land kunnen red den. Hiervan getuigt de snelheid waarmee de militairen burgers promoveerden tot machthebbers. De echte power berust natuurlijk, net als in de dagen van Mubarak, nog altijd bij hen. Ondertussen is het politieke spel met name voor bevelhebber Ab dul Fattah al-Sisi een nieuwe fase ingegaan. De geest is uit de fles en manifesteert zich op steeds grimmiger wijze door wéér een bloedbad. De moslimbroeders hebben gezegd dat voor elke dode vier nieuwe 'strijders' opstaan. Er komen inmiddels uit grote de len van het land berichten van aanvallen op 'criminele christe nen' (woorden van Moslimbroe ders) in een kennelijke poging ui ting te geven aan frustratie. De cennialang hebben de broeders ge weld nota bene afgewezen. Het is de vraag of politie en leger het hoofd kunnen blijven bieden aan een barrage van ongeregeldhe den zoals gisteren in de wijde om geving van hoofdstad Cairo. Als het geweld nu doorzet, en die kans is groot, dan zal dat meer dan voorheen bijdragen aan de neerwaartse spiraal waar het Egypte zich nu in bevindt. Het is denkbaar dat ambassades, net als in Jemen, dan sluiten. En dat toe risten wegblijven. Zaken die twee jaar geleden juist ondenkbaar le ken. door onze redactie buitenland BANGUI - De situatie in de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) vormt nu een bedreiging voor de stabili teit in de regio, zegt de Veiligheids raad van de VN. Recht en orde zijn volledig zoekgeraakt in het land. door Kim Hartman Kim Hartman (33) woont in Al-Tor en werkt als blogger en journalist. Ze woont vijfjaar in Egypte, voornamelijk in de Sinaï. De Harderwijkse is ge trouwd met een Egyptenaar. Geweldsspiraal leidt door John Jas Egyptenaren zoeken in de al-lmene-moskee naar familieleden die in de Egyptische hoofdstad omkwamen bij de ontruiming van de kampen van aanhangers van de afgezette president Mursi. fóto Ahmed Hayman/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8