auping 6 BINNENLAND VINCERCATE Wethouder wil discussie over betaalbaarheid van de zorg na rekening van 2284 euro voor een verbandje. All PINK Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: üw Auping Plaza en Auping Premium dealer Axel: Pot Interieur, Nieuwendijk 89 - Goes: Auping Plaza, Marconistraat 32 Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) - Koudekerke: Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A Beiden willen van het ziekenhuis weten waarom die code bij een bloedende vinger hoort. 'Vingergate' maakt hoe dan ook duidelijk dat een ziekenhuis geen supermarkt is, waar de klant al leen afrekent wat in zijn winkel wagentje ligt. De Ridder betaalt namelijk niet voor dat verbandje en de vijf a tien minuten arbeid die er op de Spoedeisende Eerste Hulp mee waren gemoeid, maar voor het gemiddelde wat aan pa tiënten binnen zijn 'diagnose be handeling combinatie' (dbc) wordt uitgegeven. Voor iemand die met hetzelfde etiket 'letsel, diagnostisch zwaar' veel meer zorg nodig heeft, kan zo'n gemid delde prijs van 2284 euro relatief juist erg laag uitvallen. Fleur Hasaart, gepromoveerd op de financiering van ziekenhuis zorg, spreekt van 'dubbele solida riteit'. We betalen met z'n allen premie om de zorg als geheel be taalbaar te houden. Vervolgens verdelen lotgenoten eikaars zorg- kosten. Dat is een goed systeem, vindt Hasaart, die werkt als mana ger kostenbeheersing bij CZ: „Ver zekeraars kunnen zorgverleners zo goed met elkaar vergelijken en tot scherpe prijsafspraken ko men." Het systeem is vorig jaar sterk vereenvoudigd door het aan tal categorieën terug te brengen van 30.000 naar 4400. 'Dot' heet die operatie: 'Dbc op weg naar transparantie'. Transparanter is het er echter niet op geworden. Omdat er minder 'zorgproducten' zijn, kan een de claratie verder afkomen te staan van wat de patiënt werkelijk heeft gekregen in het ziekenhuis. 'Vingergate' lijkt zo'n uitschieter in het extreme. Bij patiëntenfederatie NCPF plei ten ze er toch tegen om het sys teem op de schop te gooien. „Het moet wel veel inzichtelijker wor den", zegt Nicole Velthuis. „Klach ten over astronomische bedragen stoelen redelijk vaak op een mis verstand, maar eigenlijk zit het probleem in het gebrek aan trans parantie. Je kijkt als patiënt in een black box." NCPF wil daarom dat verzekerden meer zicht krijgen op de onderonsjes tussen verzeke raars en aanbieders. Die kritiek heeft minister Schip pers (WD) zich aangetrokken. Met ingang van volgend jaar moe ten verzekeraars op hun declara tie-overzichten een verantwoor ding van de geldbedragen gaan ge ven. Ook bij CZ merken ze dat de behoefte daaraan groeit. „Sterker nog", zegt Hasaart. „Wij moedi gen het aan dat cliënten hun no ta's controleren, zoals de Tilburg- se wethouder dat heeft gedaan." „Ik hoor mensen wel eens klagen over de rekening die ze kregen voor een pleister op de spoedei sende hulp", vertelde CZ-topman Wim van der Meeren in juni in een interview. „Dan vraag ik in eerste instantie: 'Wat deed je op de spoedeisende hulp als je alleen een pleister nodig had?' Vervol gens wijs ik erop dat er nu een maal een spoedeisende hulp no dig is, zoals de brandweer nodig is: voor het geval dat. Een deel van de kosten van een spoedeisen de hulp zit dan in die pleister." „Ik ging echter niet naar de spoed eisende hulp voor een pleister", reageert De Ridder, „maar voor de wond die maar bleef bloeden." TILBURG - Een ziekenhuisrekening van 2284 euro voor een verbandje om een bloedende vinger: het lijkt te absurd voor woorden, maar binnen het declaratiesys teem van de zorg blijkt het wel de gelijk te kunnen. Het voorbeeld komt van de Til- burgse wethouder Erik de Ridder (CDA). Op een terrasje ergens in het land haalde hij zijn vinger open bij het snijden van een broodje. De huisartsenpost was dicht en dus stapte hij een zieken huis binnen. Hechten was niet no dig. Een verbandje volstond. Dat daarvoor 2284 euro staat, kan De Ridder niet begrijpen. Hij wil met 'vingergate', zoals de zaak is gedoopt, een discussie aanzwen gelen, zonder het ziekenhuis of zijn verzekeraar te noemen: „Ik doe als wethouder niet aan na ming and shaming." „De discussie aanzwengelen is prima, maar laat hem dan ook het ziekenhuis en zijn verzekeraar noemen", vindt SP-Kamerlid Renske Leijten. Zij is geïnteresseerd omdat 'vingerga te' past in het beeld dat behandel aars een hogere declaratie voor el kaar weten te krijgen door 'slim te scoren' bij het invullen van hun behandelgegevens. De Ridder heeft via zijn verzeke raar te horen gekregen dat er vol gens het ziekenhuis geen sprake is Van een misverstand: de code 'letsel, zwaar diagnostisch' klopt. Hij neemt daar echter, net als zijn verzekeraar, geen genoegen mee. „Op z'n zachtst gezegd herken ik mijn verwonding óf de behande ling daar niet in. Mijn verzekeraar ook niet, en die zal dit dus verder uitvechten met het ziekenhuis." Dure pleister op de wonde 2013 De Auping matrassen Adagio, Crestoen Vivo zijn uitgeroepen als'Beste pit de test'. 20% op combinatie of 15% op losse bodem óf matras. Kijk voor de actievoorwaarden op www.auping.nl/summersale. Deze actie geldt van 15 juli t/m 1 september 2013 door Tom Tacken illustratie Albert van den Boomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6