I LAST r MIK: m 'Zigeunersaus is geen foute naam' Verbod op verkorten snavel wordt omzeild met kippen uit buitenland GRATIS Daar blijf je voor thuis, (cn BINNENLAND 5 SLECHTS 3 DAGEN KORTING ALLE Lipton ice tea AH Pers- sinaasappelen m AH Germini Lindemans Bin In Nederland hadden we de neger- zoen. Na een klacht van een stich ting die ijvert voor eerherstel van de slachtoffers van slavernij veran derde fabrikant Van der Breggen de naam in 2006 in Buys zoenen. De jodenkoek houdt daarentegen stand. Ook die naam stond door de jaren heen bloot aan kritiek. Maar hoewel fabrikant Davelaar twijfelde, zijn jodenkoeken in Ne derland jodenkoeken gebleven. Net als de moorkop en zwarte piet de discussies over hun al dan niet racistische naam hebben over leefd. Als het aan de Vereniging Sinti, Roma en Woonwagenbewoners Nederland ligt, blijft ook zigeuner saus gewoon zigeunersaus heten. „We hebben erover vergaderd en zijn met z'n allen tot de conclusie gekomen dat we het grote kolder vinden. Net als toen met de neger- zoenen", reageert een woordvoer der. „Als mensen het met zo'n naam niet eens zijn, moeten ze maar naar hun eigen land terug gaan. Je moet de gebruiken van een land niet willen veranderen. We hebben die mensen in Duits land ook gebeld - want we ken nen ze allemaal - en ons stand punt vertelt." Calvé en Knorr hebben de zigeu nersaus in elk geval in Nederland niet meer in het assortiment, meldt een woordvoerster van Uni lever, het concern waarvan beide merknamen deel uitmaken. Sauzenfabrikant Remia wél. Al meer dan dertig jaar, laat een woordvoerder met gepaste trots weten. Hij noemt het vervelend dat de naam zigeunersaus een negatieve associatie oproept bij Duitse Sinti en Roma. Maar het is voor Remia geen reden de naam te wijzigen. „Er zijn meerdere merken die zi geunersaus in hun assortiment hebben. Het is geen uniek pro duct", voert hij aan. „Het heet nu eenmaal zo. En waar de naam pre cies vandaan komt, weet eigenlijk niemand meer. Net als bij sjasjlik- saus." De zigeunersaus is volgens de woordvoerder van Remia vooral nog populair in het zuiden van het land en wordt bij voorkeur ge geten bij een - jawel - zigeuner schnitzel. In de Nederlandse kippenstallen dreigt in 2018 een bloedbad, waar schuwen pluimveehouders. Zij zijn het niet eens met het verbod op het verkorten van snavels, dat staatssecretaris Dijksma van Land bouw in juni heeft aangekondigd. Ook andere mogelijk pijnlijke in grepen bij pluimvee, zoals het deels verwijderen van tenen en kammen, worden verboden. Boeren branden het scherpe punt je van de snavel om te voorkomen dat dieren elkaar verwonden. Als dat niet gebeurt, wordt een deel van de kippen doodgepikt door soortgenoten, verklaart Jan Brok van de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP). „Zelfs met goed management in de stal len zal 10 tot 15 procent van de kippen 'uitvallen'. Als een kip een maal bloedt, beginnen andere kip pen mee te pikken tot de ingewan den eruit komen. Ze pikken el kaar letterlijk dood." Een dode kip die aan het begin van haar legperiode zit, kost een boer 5 euro, rekent Brok voor. „Ne derlandse boeren worden door de extra kosten op achterstand gezet ten opzichte van de concurrentie in het buitenland. In andere eier- exportlanden als Polen en Frank rijk geldt geen ingreepverbod." Daar komt bij dat pluimveehou ders het momenteel financieel al zwaar hebben. Volgens het Wage- ningse landbouwonderzoeksinsti tuut LEI dreigt 10 tot 20 procent van de leghennenhouders ten on der te gaan. Veevoer is duur als ge volg van de hoge prijzen van graan en soja. De kosten van veel pluimveehouders zijn deze zomer zelfs hoger dan de opbrengst van hun eieren. De NVP voorspelt dat boeren van af 2018 massaal kippen met verkor te snavels uit het buitenland zul len halen. Het importeren van be handelde kippen wordt namelijk niet verboden. „Niets staat pluim veehouders straks in de weg om eieren in België uit te laten broe den", zegt Brok. „Op de dag dat de kuikentjes uit het ei komen, worden de snavels met een soort laserstraal behandeld. Vervolgens kunnen ze met vrachtwagens te rug naar Nederland." Die sluiproute is nadelig voor de concurrentiepositie van Neder landse broederijen, waarschuwt de voorzitter van de LTO-vak- groep Pluimveehouderij Eric Hu- bers. Hij vindt dat boeren meer tijd moeten krijgen om zich voor te bereiden. „Met maatregelen als het neerleggen van stro om kip pen afleiding te bezorgen, redden we het niet." Het fokken van een 'socialere' kip die minder pikt, zou volgens hem wel een oplossing kunnen bie den. „Daar wordt al vijftien jaar aan gewerkt. Maar voor het zo ver is, zijn we misschien nog wel vijf tien jaar verder." Staatssecretaris Dijksma is niet onder de indruk van de waarschu wingen van de boeren, laat haar woordvoerder weten. „Over het verbod wordt al jaren gediscussieerd. De boeren hebben al herhaaldelijk uitstel gekregen. Om een gelijk speelveld te creë ren, zal de staatssecretaris in Brus sel pleiten voor een Europees ver bod." 20 IMT X If 0TMUn Alle combinaties mogelijk Bijv. sparkling 2 flessen 1.5 liter Net 2 kilo DEAL Diverse kleuren Met zakje bloemenvoeding 2 bossen 7 stuks Diverse varianten Fles 0.75 liter OP=OP CNAKDOMNA* VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2013 door Saskia Wassenaar ROTTERDAM - Is zigeunersaus de nieuwe negerzoen of de nieuwe jo- denkoek? De naam van de gekrui de groenten-tomatenpuree staat ter discussie nu het Forum voor Sinti en Roma uit het Duitse Han nover een klacht heeft ingediend. De naam zou racistisch zijn. Dan is pikante saus of hete paprikasaus beter, vinden de klagers. door Annemieke van Dongen BARNEVELD - Als boeren de snavels van hun kippen niet meer mogen kortwieken, zullen ze voortaan kip pen met verkorte snavels uit het buitenland halen. Dat stellen de pluimveehouders, die vrezen voor problemen door het verbod op de ingreep. Snavels van kippen mogen straks niet worden verkort, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5