Groothandel zwengelt discussie prijzen aan Omvangrijke collectie schelpen is verhuisd Inbreker vindt jaar cel wel genoeg Dure mossel ZEELAND 27 commentaar De mosselen zijn mo menteel schaars en (dus) duur. Toch be taalt de klant van de supermarkt momenteel een schappelijke kiloprijs. Dat is te danken aan de prijsafspraken die mosselhandelaren en super markten aan het begin van het jaar hebben gemaakt. Veel han delaren realiseren zich dat ze meer hadden kunnen verdie nen. Het systeem pakt dit sei zoen inderdaad slecht voor ze uit. Maar als het aanbod groter is, profiteren ze juist van derge lijke afspraken. Handelaren en afnemers kunnen natuurlijk een ander systeem invoeren. Dat zal echter niets veranderen aan de praktijk dat het ene sei zoen beter uitpakt voor de han delaren en het andere voor de supermarkt. Het belang van de sector is dat de mossel zijn pro minente positie in de super markt en het restaurant be houdt. Of dat lukt, hangt voor een belangrijk deel af van de kwaliteit, maar uiteindelijk ook van de prijs. Daarom is het goed dat de mossel ook dit sei zoen betaalbaar is. YERSEKf- Het bedrijf Adri en Zoon uit Yerseke (groothandel in vis, schaal- en schelpdieren) heeft met een vlammend betoog op Facebook de kat de bel aange bonden over prijsafspraken en de handel en wandel van mosselhan delaren. Het bedrijf oordeelt dat de handel zichzelf kapot maakt met de huidige werkwijze. 'Yerse ke verkoopt zijn ziel aan de dui vel' kopt het verhaal. Adri Bruijn- ooge wil het stuk niet toelichten. Hij laat via een medewerker we ten dat de tekst op Facebook vol doende zegt In het verhaal wordt een beeld geschetst van een han del die zichzelf langzaam maar ze ker ren onder helpt. Hij rept van faillissementen en de macht van informatie van het waterschap de grote supermaktketens. Han- delaren zouden onvoldoende naar de kwekers luisteren. De schaarste die nu is ontstaan was van tevoren te voorspellen. Door dat twee jaar lang de zaadval op de bodem was uitgebleven, is een groot deel van de huidige mosse len opgegroeid vanuit een zaadje dat is ingevangen met een mzi (mosselzaad invanginstallatie). I En de mzi's leveren niet genoeg zaadjes om het gebrek aan bo demzaad goed te maken. Het ver haal van Adri en zoon heeft in korte tijd veel reacties opgeleverd op Facebook. Overwegend onder steunende reacties, een enkeling noemt het stuk een 'marketing- verhaal'. enorme schelpencollectie van Freddy van Nieulande uit Nieuw en Sint Joosland is verhuisd naar het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden. Van Nieulande heeft er zo'n veertig jaar over gedaan om de collectie afkomstig van verschillende plaat sen in Europa op te bouwen. De schelpen die hij in Zeeland heeft gevonden blijven nog even bij hem thuis. Zodra die voorzien zijn van begeleidende informatie gaan ze ook weg. Die schenkt hij aan de schelpencollectie van het Zeeuws Genootschap in Middel burg, waarvan hij overigens zelf curator is. Van Nieulande is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een van de deskundigen op het ge bied van schelpen in Nederland. Veel van de schelpen die naar Lei den zijn gegaan heeft hij gevon den bij afgravingen in de Franse regio Parijs/Reims. Een medewer ker van Naturalis heeft begin de ze week de laatste partij schelpen in Nieuw- en Sint Joosland opge haald. Van Nieulande heeft ze weg gedaan om te voorkomen dat ze in de container belanden. DEN BOSCH - Zo gevaarlijk is hij niet meer en de strooptocht waar bij de 26-jarige Antwerpenaar vo rig jaar augustus in 10 woningen inbrak, was een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Daarom vroeg de man het ge rechtshof in Den Bosch om een la gere straf dan de 2 jaar, die hij in december in Middelburg kreeg. Het ging de man niet eens Om de 8 gelukte inbraken en de 2 pogin gen daartoe. Die zijn bewezen. Hij heeft een bekentenis afgelegd, maar hij zit al wel een jaar in de gevangenis en dat vindt hij eigen lijk wel genoeg. De golf van inbraken was in Kou- dekerke, Aagtekerke, Middelburg, Oostkapelle, Domburg en Lewe- dorp. Een strooptocht, noemde de aanklager het. „Drie dagen lang was hij de Schrik van Zeeland." De medeverdachte was ook in ho ger beroep gegaan, maar trok dat pas maandag in. Hij is in juli ver oordeeld voor een gewelddadige woningoverval op een huis in het Brabantse Asten in februari vorig jaar. Hij kreeg bovenop de Middel burgse straf van 2 jaar nu nog eens 4,5 jaar cel. Daardoor heeft hij geen hoop meer op een lagere straf. Hij werd gepakt bij de inbra ken op Walcheren, maar toen zijn DNA werd afgenomen werd hij ook in verband gebracht met de overval in Asten. Hij had name lijk zijn behoefte gedaan vlak bij die woning en daar was DNA afge nomen. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2013 Paul Clijnk en zijn schoonmoeder Cathrien van Zalen genieten op het terras van Visamy van een menuutje mosselen, foto Lex de Meester Er is een wijziging in de water - vergunning vastgesteld voor het lozen van afvalwater van het baggerdepot aan de Noorderweg in Serooskerke in een oppervlak tewaterlichaam. Dit besluit ligt vanaf 26 aug. t/m 7 okt. a.s ter inzage bij de receptie van het waterschapskantoor in Terneuzen (Kennedylaan 1) en de publieksbalie van de gemeente Veere (Traverse 1). Tot het einde van deze termijn kan beroep worden ingediend bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad Scheldestromen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1,4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De pagina 30 en 31 Het pronkstuk blijft nog even in Nieuwland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59