30 ZEELAND FOSSIELEN Vele duizenden fossiele schelpen lagen op de zolder van Freddy van Nieulande. Nu liggen ze bij Naturalis in Leiden. Het pronkstuk van de collectie blijft nog even in de gang staan, maar voor de rest is verreweg het grootste deel van de verzame ling (fossiele) schelpen van Fred dy van Nieulande uit Nieuw- en Sint Joosland naar het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden. Dat pronkstuk is een zogenaamde Campanile Giganteum, een gedraaide schelp van bijna een meter. Gevonden aan de rand van een champagnewijngaard in de buurt van Reims. „Dat is de grootste kick die je mee kunt ma ken." Ruwweg 750 platte dozen met schelpen zijn naar Leiden vervoerd. Ze komen uit allerlei de len van Europa. De schelpen die in Zeeland zijn gevonden blijven nog even in Nieuw- en Sint Joosland. Die gaan over ruim een jaar naar de collectie van het Zeeuws Genootschap in Middelburg. Van Nieulande is zelf conserva tor van de schelpencollectie van het Zeeuws Genootschap. „Na het overlijden van mijn schoonmoeder ben ik eens na gaan denken. We hebben haar huisje leeggemaakt. Mijn kinderen hebben niet zo veel met schelpen. En als mijn vrouw en ik dan iets overkomt, zou het zo maar kun nen dat alles de container ingaat." De aanleiding tot het leegmaken van de zol der was trouwens de aanleg van een nieuwe centrale verwarmingskachel. Toen moest er vyel plaats gemaakt worden. Dat was de aan zet. Op de zolder van zijn huis stond zijn le venswerk van de afgelopen veertig jaar. Dat be gon allemaal met het oprapen van de eerste schelpen aan de Kaloot bij Borssele. De nu 72-jarige Van Nieulande was daar aan het vis sen, maar ving weinig en scharrelde er wat rond. Van het een kwam het ander en al snel ontmoette hij de onlangs overleden mevrouw Keukelaar uit Wilhelminadorp. Die was al lan ger schelpen aan het verzamelen en hielp hem op weg. Zo wees ze hem er op dat het be langrijk is elke vondst goed te documenteren. Veel van zijn schelpen komen uit de omge ving van Parijs en Reims. In de omgeving van Parijs was miljoenen jaren geleden een enor me binnenzee. En elke keer als er een zand winningsproject was, waren mensen als Van Nieulande er als de kippen bij om naar fossie len te zoeken. Soms gingen hij en zijn vrouw wel 4 of 5 keer per jaar naar Frankrijk om zeld zame schelpen te zoeken. „Het is daar het Wal halla voor de schelpenzoeker." Hij herinnert zich dat hij soms met een heel gezelschap uit Zeeland in de richting van Frankrijk trok op zoek naar schelpen. „En dan 's avonds met z'n allen op de camping met een grote groep de tafels aan elkaar schuiven, de barbecues naast elkaar en natuurlijk een flesje wijn er bij." Maar ook rond Antwerpen was hij op zijn zoektochten te vinden. Toen daar de havens zoals het Deurganckdok werden aangelegd. De kennis over fossiele schelpen heeft Van Nieulande zichzelf in de loop van de jaren ei gen gemaakt. Zo werd hij een autoriteit in de schelpenwereld. Al snel richtte hij zich alleen op fossielen; uitgestorven schelpen soms wel van vele miljoenen jaren geleden. Hij ontwikkelde zich tot internationaal ge waardeerd amateur-conchylioloog (schelpen- deskundige) die voor zijn werk de Van der Lijn-onderscheiding kreeg. Inmiddels is hij gestopt met het actief verza melen. Maar hij sluit niet uit dat als hij op het strand loopt, hij nog wel eens iets op zal ra- pronkstuk door René Schrier De dozen die bestemd zijn voor Naturalis lagen tijdelijk opgeslagen in het schuurtje van Fred dy van Nieulande. In de collectie zitten schelpen in allerlei vormen en maten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52