Ziekenhuizen bieden verboden Moord vastgelegd test op downsyndroom aan 4 BINNENLAND PRINS FRISO kerkhof van Lage Vuursche steelt even de aandacht van buurkasteel Drakensteyn. REPORTAGE Het LAGE VUURSCHE - Kerkorgelmu- ziek klinkt zacht uit de open deu ren van de Stulpkerk. De organist oefent alvast. Vandaag speelt hij bij de begrafenis van prins Friso in Lage Vuursche. Ook een jonge celliste heeft reeds geproefd van de akoestiek van de kleine Neder lands Hervormde kerk. Een man in pak brengt stapels zwarte para plu's naar binnen. Voor de zeker heid, want tijdens de uitvaart moet het zonnig worden. Op deze donderdag regent het echter op het kerkhof, dat tot voor kort al tijd in de schaduw lag van het na burige kasteel Drakensteyn. Maar nu even niet. Clubjes men sen kijken hoe de uitvaartdienst van Friso wordt voorbereid. „Waar wordt meneer begraven?", vraagt Guus, die niet met zijn ach ternaam in de krant wil. Hij is alt violist in het Concertgebouwor kest. Of hij ooit voor Friso ge speeld heeft, weet hij niet zeker. Wel voor prinses Beatrix en ko ningin Maxima. „Daar achter het hek?" Guus wijst naar een hoekje van het kerkhof, zo ver mogelijk van de openbare weg vandaan en apart van de an dere graven. Hekken moeten het zicht op de werkzaamheden daar zoveel mogelijk beperken, maar de tractors met laadwagens en een graafmachine kunnen zich er niet verstoppen. Naast het hoge hek dat het kerk hof scheidt van kasteel Draken steyn hangen beveiligers een extra camera op, naast eentje die al op het koninklijke terrein ge- richt was. Het nieuwe exemplaar houdt een oogje in het zeil op het hoekje. Er staan een paar conife ren, waarschijnlijk om de rouwen de koninklijke familie straks wat privacy te gunnen. De Rijksvoor lichtingsdienst wil niks kwijt over hoe prinses Mabel, prinses Beatrix of een ander lid van de fa milie straks zonder al te veel aan dacht te trekken het graf denken te bezoeken. Het is immers een openbare be graafplaats. Een bijzondere keuze, want tot nu toe vonden de Oran jes altijd in de Nieuwe Kerk in Delft hun laatste rustplaats. Al leen in een ver verleden werden vier Oranjes bijgezet op plekken in het buitenland, zoals ko ning-stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary Stuart die in de Westminster Abbey in Londen liggen. Lage Vuursche moet er tip top uit zien, ook al gaat het om een beslo ten plechtigheid. Gaten in de weg worden opgevuld, de bladblazer gaat langs de weg om het overtol- Ik heb nooit echt naar het kerkje gekeken. Je ziet dat ze het graag privé houden lige groen te verwijderen, rond zwervend vuil wordt opgeprikt. Mannen in oranje pakken van de schoonmaakdienst spuiten zelfs de verkeerspaaltjes en de lantaarn palen schoon. „Ik woon hier nu al tien jaar, maar dat heb ik nog nooit ge zien", roept een bewoonster ver baasd. Even later plast er alweer een hondje tegenaan. „Weet u hoe laat het hier be gint?", vraagt Marjon van 't Riet uit het Utrechtse Hoogland. De geruchtenstroom zegt 15.00 uur. Voor 18.00 uur zal het zeker afge lopen zijn, als de NOS en het ANP hun beelden mogen vrijge ven. Marjon past op een huis een straat verderop. „Ja, ik val met de neus in de boter." Samen met haar vriendin Erika Heemskerk en hun kinderen komt ze even langs om de voorbereidingen te aanschouwen. Ze vinden het 'lo gisch' dat de koninklijke familie de uitvaart kleinschalig en beslo ten houdt. Maar, zegt Marjon, „ik ga wel even een kijkje nemen. Ik denk niet dat ik ver zal komen." Dranghekken staan in ieder geval klaar om nieuwsgierigen op af stand te houden. De twee wegen langs het kerkhof, de Hoge Vuur- seweg en de Slotlaan, zijn van 8.00 tot 18.00 uur afgesloten. Wim Haartsen uit de buurt van Rotterdam mijmert met de fiets aan de hand: „Ik ben hier al vaker geweest, maar heb nooit echt naar het kerkje gekeken. Als je dit zo ziet, merk je echt dat de fami lie het heel graag privé wil hou den." Drie kunstwerken vermoedelijk terecht Drie van de vier gestolen kunstwerken uit het museum Van Bommel en Van Dam in Venlo zijn vermoedelijk te recht. Bij een politiebureau in Amsterdam werd woensdag een tas met twee kunstwerken afgegeven. Direct daarna werd een verdachte, tegen wie al een onderzoek liep, aangehou den. Eerder al wist de politie een an der kunstwerk te onderschep pen dat zou zijn gestolen. De echtheid van de drie kunstwer ken wordt nog onderzocht. De drie werken zouden van Jan Schoonhoven zijn. Chirurgen Radboud testen Google Glass Het UMC St Radboud in Nijme gen wil mogelijk de Google Glass gaan gebruiken in de operatieka mer. Momenteel testen chirurgen de ingenieuze bril, waar onder meer een camera zit ingebouwd. Dat gebeurde voor het eerst tij dens een kaakoperatie vorige week. Tijdens de kaakoperatie werd gekeken of beelden van de operatie door de bril van de arts toegevoegde waarde hadden. De kwaliteit van operatiebeelden van uit het perspectief van de chirurg bleken soms beter dan wanneer er over de schouder van de arts wordt meegekeken. De beelden waren soms wel wat schokkerig. Vier Nederlandse ziekenhuizen sturen bloed van zwangere vrou wen voor genetisch onderzoek naar Amerika. Met de test kan worden vastgesteld of de vrouw zwanger is van een kind met het syndroom van Down. Dat bleek gisteravond tijdens het tv-pro- gramma Nieuwsuur. In Nederland is dit onderzoek (nog) verboden. De Vereniging van Gynaecologen (NVOG) vindt het goede en patiëntvriendelijke zorg, die zo snel mogelijk bereik baar moet worden gemaakt voor Nederlandse zwangeren. Voor de ze prenatale screening nemen de ziekenhuizen bloed af, dat via Bel gië naar Amerika wordt gestuurd. Minister Schippers floot vorig jaar twee ziekenhuizen terug die zelf bloed opstuurden. Die ziekenhui zen moesten ermee stoppen. Lieve Christiaens van de NVOG vindt de actie van de vier zieken huizen begrijpelijk en noemde het gisteren in Nieuwsuur 'goede, patiëntvriendelijke zorg". Zelf stuurt ze patiënten voor de test naar België. Wekelijks gaan zeven tig Nederlandse vrouwen de grens over voor de test De liquidatie van een 43-jarige Nederlander dinsdag in het Spaanse Marbella is vastgelegd door beveiligingscamera's. Dat meldden Spaanse media. De man werd in het bijzijn van vrouw en kinderen door veel schoten omgebracht. Gestolen beeld terug Een bronzen beeld van Simon Carmiggelt, dat zestien jaar ge leden werd gestolen tijdens het Boekenbal is terecht. De sculptuur van de hand van Dieuwke Abma-Ter Horst dook onlangs op in Lommei (België) op een rommelmarkt. Drukte bij de rustplaats door Freke Remmers Op de begraafplaats in Lage Vuursche zijn hekken geplaatst die vandaag de koninklijke familie wat privacy moeten bieden, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Wim Haartsen VENLO NIJMEGEN HILVERSUM MARBELLA AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4