Creipel en Boom grote winnaars in Vlijmen Marion Bartoli heeft genoeg gevochten Derde WK-titel op rij voor steepleloper Kemboi 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Het Nederlands elftal speelt nog wisselvallig, maar is een team dat moeilijk valt te verslaan. Na twee faliekant mislukte sprints was Lotto-Belisol erop ge brand nu wel de zege op te eisen in de laatste vlakke rit in lijn. De ploeg verzaakte nu niet. Jürgen Roelandts zette zijn kopman per fect af na de laatste bocht waarop de Duitse kampioen het werk in stijl afmaakte. „Er stond wel een beetje druk op ons om te winnen, ik ben blij dat we hem eindelijk te pakken hebben", bekende Grei pel, die de Italiaan Giacomo Niz- zolo voorbleef. Andere concurren ten vielen al eerder weg, zoals Marcel Kittel die bij een valpartij stond en Theo Bos die opgaf met een zitvlakblessure. Dat speelde Boom in de kaart. Hij vocht zich voor eigen publiek naar een knappe derde plaats. Zijn knechten Jos van Emden en Graeme Brown zetten hem in de finale af in de trein van Greipel, waardoor hij ontkwam aan de val partij. „Ik heb het niet gezien, ik zat in het wiel van Jürgen Roe landts die doorsprintte tot de laat ste bocht waarna Greipel er over heen kwam", aldus Boom. Hij hield dankzij de bonificatiese conden precies een seconde over op de Duitser en zette de voorma lig leider Arnaud Démare op drie seconden achterstand. „Ik wist dat ik vier seconden moest pak ken op Démare. Het was niet echt gepland, maar wel heel speciaal. Het finishen in mijn woonplaats gaf me extra energie", zei Boom, die zijn eindzege van vorig jaar een passend vervolg hoopt te ge ven. De Franchise overrompelde de perszaal in Cincinnati, waar ze zo juist de tweede ronde van Simona Halep had verloren. Een laatste wedstrijd zonder enige glans. Bar toli belde meteen na het laatste punt met haar vader, coach, steun en toeverlaat Walter en vertelde wat hij ergens al voelde aanko men: „Het is tijd om uit deze sport te ontsnappen. Ik kan het ge woon niet meer." Zes weken na haar finest mo ment, de Wimbledon-titel, bergt de pas 28-jarige Bartoli haar racket op. De reden is simpel: haar hele lichaam doet pijn, iede re dag weer en dat al een jaar lang. Ze is er wel klaar mee. Barto li verontschuldigde zich voor de enkele traan die over haar gezicht rolde. „Ik heb mijn grootste droom waar kunnen maken, prof tennisster worden. Mensen zullen zich mij herinneren vanwege Wimbledon, niet om deze laatste partij. Wimbledon was, denk ik, het laatste beetje kracht dat er nog in mij zat." Marion Bartoli trad in 2000 toe tot het profcircuit. Ze was niet be giftigd met enorm veel talent of kracht. Haar vechtlust bracht de Franqaise ver. Die bezorgde haar acht WTA- en zes ITF-titels. FARO - Misschien was het wel een moment vol symboliek, woens dagavond, halverwege de eerste helft van de interland Portu- gal-Nederland. Oranje-sollicitant Paul Verhaegh beantwoordde een tackle op de Portugese manier - fel en hard - en ging daarna ook nog eens ver baal het duel aan met de provoce rende tegenstander. Alsof hij al ja ren op dit podium speelt, zo leek het, zonder ontzag voor grote na men bij de opponent. Als je als debutant zo het veld op gaat, met durf in plaats van angst om te falen, scoor je ongetwijfeld punten bij een coach als Louis van Gaal. Het decor op het WK in Brazilië zal volgend jaar immers niet anders zijn. In de grote wed strijden zullen ploegen tegenover elkaar staan die mentaal en fysiek het uiterste van elkaar zullen ei sen. In het moderne topvoetbal van de 21e eeuw is louter oogstrelend spel geen garantie meer voor suc ces. Spelers moeten niet alleen at letisch fit zijn, maar ook bestand tegen grote druk en hectiek. Weer baarheid, zo noemen mentale goe roes dat. Van Gaal kan eigenlijk niet an ders dan een grote focus richten op zaken als instelling en mentali teit, die in het ideale geyal moet leiden tot een hecht, onverzette lijk collectief. Want wat is de hui dige staat van Oranje? Twee voet ballers van wereldklasse (Arjen Robben en Robin van Persie), één voetballer die de potentie heeft voor de Europese top (Kevin Strootman) en voor de rest rela tief onervaren clubspelers en rou tiniers op retour van een begena digde generatie (Van der Vaart, Kuijt). Vergeleken met het onuitputtelij ke reservoir van WK-gastheer Bra zilië en het rijke potentieel van landen als Duitsland en Spanje zijn de mogelijkheden van Van Gaal beperkt, mooier kunnen we het niet maken. En dus blijft hij met een timmermansoog zoeken naar alles wat zijn ploeg sterker maakt, op de klassieke Van Gaal-manier: met verrassende keuzes, weinig ontzag voor repu- ANCSTGECNER taties en de confrontatie niet schu wend, zoals zijn koude oorlog met de afgezette aanvoerder We sley Sneijder weer eens aantoon de. Pas in de aanloop naar de start van het WK, begin juni, wil hij naar een definitieve formatie gaan toewerken. Voorlopig laveert het gerenoveer de Oranje-schip kundig tussen de stroomversnellingen, die credits mag je de kapitein best geven. Na zijn mislukte ouverture tegen de Belgen (4-2 verlies) heeft Van Gaal geen verlies meer hoeven te incasseren. Nederland bleef, hoe wel het spel wisselvallig was, over eind tegen toplanden als Duits land (0-0), Italië (1-1) en Portugal (1-1). Bovendien is Oranje dicht bij WK-kwalificatie, waarmee Van Gaal eindelijk de grootste schandvlek op zijn carrière - het mislopen van het WK 2002 - kan wegpoetsen. Om straks in Brazi lië, als het echte werk begint, meer dan een figurantenrol te spe len, zal hij echter het uiterste uit zijn selectie moeten halen. Of die uitdaging ook het beste uit Van Gaal haalt, wordt een fascinerend proces om te volgen. Kemboi is ook de olympisch kam pioen van 2004 en 2012. Daar naast heeft hij ook nog eens drie zilveren WK-medailles in bezit, wat hem de succesvolste atleet op dit onderdeel ooit maakt. Zijn landgenoot Conseslus Kipruto werd tweede (8.06,37), voor de Fransman Mahiedine Mek- hissi-Benabbad (8.07,86). Moses Kiptanui was tussen 1991 en 1995 de laatste die het door Ke- nianen gedomineerde onderdeel drie keer op rij won. De 31-jarige Kemboi had vooral te genstand te verduren van Kipru to, zijn pas achttienjarige uitda ger. Deze kwam echter net te kort om zijn landgenoot van zijn zo veelste succes af te houden. Kipru to beschouwde zijn tweede plek als een nederlaag. „Hèt was mijn opzet voor de der de keer te winnen en dat is ge lukt. Weliswaar heeft iemand dit al eens eerder gepresteerd, maar dat maakt het er voor mij niet minder mooi om. Ik ben een ge lukkig mens", verklaarde een dol gelukkige Kemboi. Bogdan Bondarenko mag zich de beste hoogspringer ter wereld noe men. De 23-jarige atleet uit Oek raïne zegevierde door over 2,41 meter te springen. Bondarenko deed een poging om het wereldre cord van de Cubaan Javier Soto- mayor (2,45 meter) te verbeteren, maar hij kwam drie keer niet over 2,46. Het zilver ging naar Mutaz Essa Barshim uit Qatar, brons was voor de Canadees Derek Drouin. Beide hoogspringers bedwongen een hoogte van 2,38 meter, maar Barshim had daar een poging min der voor nodig. Olympisch kam pioen Ivan Oechov uit Rusland greep met 2,35 meter net naast de medailles. Caterine Ibargüen bezorgde Co lombia donderdag de eerste gou den WK-medaille ooit. Zij was met 14,85 meter de beste bij het hinkstapspringen. Ibargüen (29) kwam vier centimeter verder dan de Russin Ekaterina Koneva, die genoegen moest nemen met zil ver. Het brons was met 14,65 voor Olga Saladoeha uit Oekraïne, de wereldkampioene van 2011 in Dae- gu- Ibargüen pakte vorig jaar op de Olympische Spelen van Londen zilver achter Olga Ripakova uit Ka- zachstan, die in Moskou ontbrak. Op de WK van Daegu was de Co lombiaanse als derde geëindigd. Op de vierhonderd meter horden zegevierde Jehue Gordon uit Trin idad en Tobago in 47,69 second- den bij de mannen. De 21-jarige Gordon troefde op de streep de Amerikaanse favoriet Michael Tin- sley af: 47,69 om 47,70 seconden. Het brons ging naar Emir Bekric uit Servië (48,05). De Tsjechische Zuzana Hejnova in 52,83 secon den een klasse apart bij de vrou wen. De Amerikaanse Dalilah Mu hammad kwam op gepaste af stand als tweede over de finish (54.09), het brons was voor haar landgenote Lashinda Demus (54,27)- Abeba Aregawi bezorgde Zweden goud op de 1500 meter bij de vrou wen. De geboren Ethiopische, die sinds vorig jaar voor Zweden uitkomt, won in 4.02,67 minuten. Aregawi onttroonde de Ameri kaanse Jennifer Simpson als we reldkampioene. Simpson moest in Moskou genoegen nemen met zilver (4.02,99), het brons ging naar Hellen Onsando Obiri uit Ke nia (4.03,86). VLIJMEN - De vierde etappe van de Eneco Tour kende donderdagmid dag in de Brabantse plaats Vlijmen twee grote winnaars. Ten eerste de Duitse sprinter André Greipel, die eindelijk zijn eerste ritzege boekte. Ten tweede Belkin-coureur Lars Boom, die in zijn thuishaven werd gehuldigd als nieuwe leider in het algemeen klassement. door Rik Spekenbrink CINCINNATI - Het was een afscheid in stijl. Marion Bartoli is, of was, geen doorsnee tennisster. Het ging bij haar vaak anders dan anders. En daar paste dat eerste zinnetje van woensdagnacht prima bij. „Eh ja", kraakte haar stem. „Dit was mijn laatste wedstrijd." Profiel Oranje krijgt vorm door Roel Wiche Portugal is een echte angstgegner voor het Nederlands elftal. Inclu sief de ontmoeting van woensdag in Faro slaagde Oranje er in twaalf duels slechts één keer in om de Zuid-Europeanen te verslaan. Dit gebeurde op 16 oktober 1991 in de Rotterdamse Kuip in het ka der van de kwalificatie voor het EK in Zweden. Het werd toen 1 -0 door een tref fer van Richard Witschge. Vier keer werd het gelijk, terwijl Portugal zeven keer aan het lang ste eind trok. Het doelsaldo is 7-15 in het voordeel van Portugal. Het meest memorabel was onge twijfeld de 1-O-nederlaag (doel punt Maniche) in de achtste finale van het WK 2006 in Duitsland. In die wedstrijd, bekend als de Slag van Neurenberg, vielen twintig kaarten (vier keer rood na twee keer geel en acht keer geel). MOSKOU - Ezekiel Kemboi heeft donderdag bij de WK atletiek in Moskou goud gewonnen op de steeplechase. De Keniaan finishte in de hindernisloop over 3000 me ter in acht minuten en 6,01 secon den. Het betekende zijn derde ach tereenvolgende titel. Ezekiel Kemboi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32