Kinderboek Een echte prins is nieuw begin g|| uyt Zeeland nwtó 4,50 f.u. Bericht om 'de zaak-War now' te sluiten, komt hard aan bij familie Prikkelend 26 ZEELAND MOSSELEN De mosselen zijn schaars en duur. Toch kunnen supermarkten stunten dankzij vaste prijsafspraken. 3v4t3nmo»&ckn vrijdag Sex sells. Zou dat de over weging zijn geweest van het festival Film by the Sea om volgende maand tijdens de spijkerbroe kenpremière - de openings avond voor het grote publiek - Lovelace te vertonen? De wat oudere lezers, zeker de man nen, weten dat Linda Lovelace de hoofdrolspeelster is van Deep throat, de eerste pornofilm die in een bioscoop mocht wor den vertoond. Dat gebeurde wel in zaaltjes van maximaal 49 stoelen - zo'n typisch Neder lands compromis tussen verbie den en gedogen. Deep throat is een film die vrij wel niemand heeft gezien - al werd hij een paar jaar geleden zelfs op televisie uitgezonden - maar waarvan iedereen weet waarover hij gaat. De titel ver wijst naar orale seks, waaraan de vrouwelijke hoofdpersoon zeer veel genoegen beleeft. Het persbericht van het filmfes tival veroorzaakte dan ook wat onrust onder het mannelijke deel van de redactie. Gezien het voor de hand liggende soort grappen dat werd ge maakt, lijkt het logischer te spreken van een onderbroeken- première. Het verkooppraatje dat bij Deep throat hoorde, we hebben het over 1972, was dat de bevrijding van de vrouw in beeld werd ge bracht. Tja, destijds zei je ook dat je de Playboy las vanwege de interessante interviews. Mede door de zwoele publici teitsfoto's hangt over de spijker broekenpremière eveneens een zweem van pikante prikkeling, al vermelden de aankondigin gen nadrukkelijk dat het leven van Linda Lovelace werd gete kend door geweld en misbruik. Zo werkt het. Ik weet ook wel dat een column over een seks- film sneller wordt gelezen dan één over de economische malai se waar we maar niet uit weten te komen. En wat te denken van de jongerenjury die haar slotevenement tijdens het film festival aanprijst als CUT feest? Dat brengt me op de gedachte wat uitgerekend deze jongeren, die leven in een tijd dat porno slechts een muisklik ver weg is, zullen vinden van Lovelace, een brave film die op dat ge bied meer belooft dan biedt. Geen ruk aan, waarschijnlijk. Elma Lindenbergh-van Wuijck- huijse ((1949) uit Goes heeft met Een echte prins een nieuw kinder boek op de markt gebracht voor 6- tot 12-jarigen. „Ik heb de laatste jaren wel gedichten geschreven, maar een roman of kinderboek kreeg ik niet uit mijn vingers. De dood van mijn moeder heb ik wel van me afgeschreven, maar over iets anders kon ik al die jaren niet schrijven." Een echte prins voelt kortom aan als een nieuw begin. Elma Linden- bergh heeft vier gedichtenbun dels op haar naam staan, zes ro mans en vijf kinderboeken. „Ik leef van woorden, dan is het fijn dat ik weer kan schrijven en een boek kan afronden. Er was nog een moeilijkheid om te schrijven. Mijn laatste roman was erg goed ontvangen, 'Een vlokje mensen kind', en dan is het niet eenvou dig om daarover heen te gaan. En ik wil mezelf wel verbeteren en niemand teleurstellen." Nu ze deze stap gezet heeft, durft ze het weer aan om aan een ro man te beginnen. Het thema heeft ze al. Ze begeleidt patiënten met afasie in het afasiecentrum in Goes. „Ik doe daar vrijwilligers werk. Het valt me op dat zeker opa's erg graag willen communi ceren met hun kleinkinderen. En dat gaat niet meer of heel moei zaam. Dat raakt me. Ik geloof ook in de boodschap die in Le Petit Prince zat, een van mijn favoriete jeugdboeken: Je moet kijken met je hart en niet met je ogen." Elma en haar echtgenoot Hans Linden- bergh hebben 12 kleinkinderen. Die hebben allemaal haar nieuwe ling gelezen. „Ze vonden het grap pig en ze bleven lezen, wilden we ten hoe het afliep." In Een echte prins vindt hoofdrol speelster Lotte een verwaarloosde piepkleine hond, die ze Prins noemt. Ze neemt hem mee naar hüis, 'maar als je goed voor een hond wil zorgen, kost dat geld, en dat hebben haar ouders niet'. Maar moet Prins dan naar een asiel? Nooit, wat Lotte betreft. Ze kan alleen al niet tegen de gedach te dat ze Prins moet afstaan. De cover van het boekje, net als de andere illustraties, zijn door El ma Lindenbergh getekend. De cover werd door de uitgever uitge roepen tot 'Cover van de maand'. De hoge veilingprijs voor de mos selen wordt veroorzaakt door de grote vraag, de beperkte aanvoer en wat tegenslag, zoals sterfte in de Oosterschelde. Daardoor is de voorraad van de Oosterschelde al een heel eind op. De verwachte aanvoer van mosselen die opge groeid zijn op het Wad blijft al leen nog uit. Daardoor ontstaat schaarste en het kan nog wel een paar maanden duren voordat de Wadmosselen gereed zijn voor consumptie. Lastig voor de han del, maar de consument lijkt voorlopig spekkoper. Want on danks de schaarste stunten super markten met spotprijzen voor (kleinere) mosselen. De mosselen voor de restaurants blijven toch wel komen, zegt Maurice de Koek van restaurant Vis aan de Markt in Scherpenis- se. „Dat is het probleem niet. Die kun je ook uit onder meer Schot land en Ierland halen. Maar als je alleen Zeeuwse mosselen wil ser veren, zoals ik, moet je bereid zijn iets meer te betalen, want •die zijn schaarser." Inkoop be taalt De Koek zo'n 75 eurocent per kilo extra, geeft hij aan. De gasten merken er niets van: die betalen hoe dan ook 29,95 voor een driegangenmenu, met bo- demcultuurmosselen die qua grootte tussen Goudmerk (groot ste) en de iets kleinere Jumbo in zitten. Ook Sjaco Eerland van Visamy op het Bellamypark - groothan del voor de horeca en viswinkel met terras - hoeft geen 'nee' te verkopen. „Wij betrekken onze mosselen van Neeltje fans Mosse len. Die hebben hun eigen mos- selgronden en doen geen zaken met supers, alleen met winkels, groothandel en horeca. Voorlopig heeft Neeltje lans genoeg Zeeuw se mosselen, in alle maten. Wel is vanmorgen aangekondigd dat de prijzen volgende week om hoog gaan. Als dan partijen afha ken, blijft voor de rest alleen maar méér over." Op zijn terras smullen vaste klanten Paul Clijnck en zijn schoonmoeder Cathrien van Zalen van een me nuutje mosselen: ruim een kilo mosselen met friet en een sausje voor 13,50 euro. Eerland: „Wij bie den keuze tussen Imperial - op twee na grootste - en de Super, die daarna komt. Ze zijn iets klei ner, maar goed gevuld en goed van smaak." Ril. „Voor de kustwachten is de zaak gesloten, voor ons niet. De kust wachten zochten al een tijdje niet meer actief, maar de boodschap om de zaak van de Warnow te sluiten, werpt je toch weer ver te rug. Ze zeggen nog wel dat ze in actie komen als er iets van het schip aanspoelt. Dat geeft ons toch nog een sprankje hoop." „Natuurlijk", zegt ze, „gaat het door haar hoofd dat een stalen boot als de Warnow naar de bo dem kan zinken. Maar we willen zekerheid. Ik heb voor mezelf wel een limiet gesteld. Als hij een jaar na de vermissing niet terecht is, dan moet je zo eerlijk tegenover jezelf zijn en toegeven dat hij niet meer levend gevonden wordt." Ze zou zo graag willen weten hoe Peter zijn laatste uren voor de ver missing heeft doorgebracht. „Heeft hij pijn en angst gehad, of is de boot omgeslagen toen ze slie pen? In het begin was mijn angst dat hij aangespoeld was en dat hij van de honger en dorst zou omko men. Vandaar dat we snel actie wilden ondernemen om hem te redden. Dat is nu niet meer aan de orde." Het enige wat ze de laat ste maanden nog van de maritie me politie heeft gehoord is dat de ze het DNA-materiaal van Peter heeft zekergesteld, aan de hand van haren op zijn tandenborstel. „Verder is het stil gebleven." Ernst Jan Rozendaal door Edith Ramakers GOES - Het is misschien wel het boek waar ze het meest trots op is. „Eindelijk heb ik weer iets geschre ven. Na de tragische dood van mijn moeder 12 jaar geleden en nog een nare gebeurtenis in mijn privé- leven had ik een soort writer's block." Een echte prins, Elma Linden- bergh-Wuijckhuijse. Uitgeverij Free Musketeers. Te koop bij Het paard van Troje voor 14,95 euro, of nog bij Kunstroute in Zoutelande vandaag en morgen. Elma Lindenbergh: „De kleinkinderen vonden het boek grappig en ze ble ven maar lezen." Mossel heeft gouden randje door Melita Lanting en Ondine van der Vleuten YERSEKE - Vaste prijsafspraken met supermarkten kosten mossel handelaren momenteel geld. De mosselprijs is op de veiling hoog, terwijl normaal gesproken de prijs al een stuk lager had moeten zijn. Daardoor moeten handelaren die vroeg in het jaar vaste prijsafspra ken hebben gemaakt, nu mosse len leveren tegen een te lage prijs. 'li J«it. I Bij de super voor een paar euro, bij de viswinkel die geen lucratieve prijsafspraken heeft gemaakt, eens zoveel. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het bericht 'case do sed' kwam aan als een mokerslag bij familie van Liere. Monique van Liere is de zus van de Middelbur ger Peter van Liere, van wie sinds 17 april niets meer is vernomen. Hij zette toen met twee bevriende Schiedamse bemanningsleden met het schip Warnow koers van Schot land naar Noorwegen om het Noor derlicht te zien. Zoektochten van de kustwachten en vrienden van Peter hebben niets opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26