18 WONEN VRAAG ANTWOORD Druivenstruik Vruchten Appelboom Scandinavisch design is ongekend populair. Vooral de Denen springen eruit met hun new-Nordicstijl, gesterkt door de solide Deense designtraditie. Revolutie of een hype? Dat jonge Scandinavische meubelmerken populair zijn, is overal te zien. Op al le internationale design beurzen springen de frisse, heldere kleuren en vormen eruit tussen het frivole Itali aanse, degelijke Duitse, elegante Franse en ons eigen welbekende Dutch design. Nederland valt voor de back to basics en no-nonsensestijl van de Scandinavische landen. 1\iija Aalto-Setala, hoofd marke ting en PR bij de Finse merken Fiskars en Iittala: „Niet alleen het design, maar Scan dinavië in het algemeen is trendy. We heb ben in Scandinavië geen last van de crisis en besteden veel aandacht aan duurzaam heid, door het gebruik van natuurlijke ma terialen. Dat bijna iedereen een zomerhuis aan een meer heeft, is een romantisch idee. Dat de interieurproducten niet zo trendy zijn, maar eerder tijdloos, spreekt Nederlan ders ook zeer aan. Ons design staat bekend om functionaliteit. Dat past in deze tijd." Hoewel Scandinavische interieurs al snel over één kam worden geschoren, is het ene Scandinavische meubel het andere niet, vindt de Finse. „Zweden, Denen en Finnen zijn onderling niet enorm verschillend, maar je kunt zien dat Zweden het meest ge richt zijn op luxe. Misschien omdat ze van de pracht en praal van hun koningshuis houden. Terwijl je Finse interieurs kunt be titelen als basic en eenvoudig. De Denen zijn het meest design-georiënteerd, door dat zij veel klassiekers hebben." Behalve die klassiekers, zoals de meubels van Arne Jacobsen en Hans Wegner, kent Denemarken ook de meeste nieuwkomers. Zoals het tien jaar geleden opgerichte Hay. Dit merk was plots te vinden in vrijwel el ke hippe Nederlandse meubelzaak. Hay-op- richter Rolf Hay is er niet verbaasd over dat zijn meubels ook in een ander klein land populair zijn. „Nederland en Denemarken zijn beide kleine naties met een groot ego", stelde hij onlangs tijdens een lezing in de Zaanse meubelwinkel Loods 5, een grote le verancier van Hay. Hay huurt zelfs af en toe Nederlandse ontwerpers in. Na de be kende neonkleurige theedoeken en andere textielproducten van het designduo Schol ten en Baijings, staat binnenkort een Ne derlandse stoel op de planning. Wat bekend is als trendy en vernieuwend Scandinavisch, kan worden geschaard on der de noemer new Nordic. Behalve Hay profileren de relatief nieuwe Deense mer- In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. Al een paar jaar zitten er een soort bobbeis op de druivenstruik in de tuin van M. Nijlant. En er zitten ook witte en bruine vlekjes onder het blad. „Ik heb vaak de aangetaste bla deren eraf proberen te plukken, maar het helpt niet", klinkt ze behoorlijk wanhopig. „Ook de druiven worden aangetast. Wat kan ik doen?" „Het is aantasting van de druivevilt- mijt", weet Romke van de Kaa na een uitgebreide blik op de door Nijlant meegestuurde foto's. „Die doet meestal geen schade aan de oogst, dus bestrijding is niet strikt noodzake lijk. Maar wil je de mijt per se bestrij den, gebruik dan spuitzwavel, direct voor en na de bloei van de druif." Aangetaste druivenstruik. B. van de Pol begon vorig jaar met het kiemen van limoen-, citroen- en sinaasappelpitjes. „Dit zijn mooie plantjes geworden, van zo'n 20 centi meter hoog. Kunnen er vruchten aan komen? Ze krijgen speciale citrus- mest en hebben speciale potgrond." „Er komen vruchten aan, maar het kan lang duren", zegt Romke van de Kaa. „Handiger is het de planten te stekken, omdat je dan in elk geval de zelfde variëteit vermeerdert. Bij zaaien is het afwachten. Je kunt de wilde planten als onderstam gebrui ken en er andere variëteiten op en ten. Maar zelf enten is niet simpel en citrus kan beter op Poncirus worden geënt. Dat is werk voor specialisten." A. Boerdijk is in het bezit van een El- star-appelboom. „Die bloeit dit jaar volop en geeft genoeg vruchten. De meeste ervan verdrogen echter, enke le dragen een appel. Moet er in de herfst ook een kleefband om de stam, voor het ongedierte?" „Kleefband tegen de wintervlinder kan altijd", stelt Romke van de Kaa. „Dat voorkomt wormstekigheid. Maar de val van de vruchtjes heeft daar mee niets te maken. Die is een gevolg van droogte. Let wel: vruchtbomen la ten in juni altijd een deel van hun vruchten vallen. Dat is normaal en wordt de junival genoemd." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 De kracht van Deens door Suzanne Dijkstra Rolf Hay is verantwoordelijk voor de meubels, zijn vrouw Mette voor de accessoires en het textiel, foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18