Een miljoen Nederlandstalige lezers zwijmelen weg bij damesromans. De bekendste serie kreeg onlangs een modernere uitstraling. F bouquet 12 VERDIEPING DAMESROMANS MARGERY HILTON Harlequin Vertaler Tasio Ferrand: Ik bouw mee aan een sprookjeswereld ij oogt lang, gespierd en donker. De pakken en schoenen die hij draagt, worden speciaal voor hem ontworpen. Je merkt aan alles dat hij puissant rijk is. Waar schijnlijk is hij van Griekse afkomst, maar deze man kan ook zomaar een sjeik zijn. Wie hij is? De ultieme held van de Bou- quet-minnares. Even zwijmelen met een damesromanne tje in de hand - ook mannen doen dat, al blijven ze ver in de minderheid. Vanaf de introductie in 1975 is de Bouquet Reeks van uitgeverij Harlequin in Nederland een doorslaand succes. Je kunt je neus ophalen voor het genre, maar er zijn zeker een mil joen Nederlandse lezers. In al die jaren van het bestaan van de uitge verij hebben de hoofdpersonen in de verha len elkaar meer dan 200.000 keer gekust. Er zijn in de boekjes minstens 7.000 huwe lijken gesloten. „De mediterrane man is nog steeds ge liefd", vertelt redacteur Hans Jansen. „On danks al de noodleningen aan Griekenland en al dat andere nieuws over de crisis in dat land. De Griek in onze verhalen is een alfamannetje. Hij toont leiderschap en vormt een uitdaging. Hij kan alle vrouwen van de wereld krijgen, maar kiest de hoofd rolspeelster. Eigenlijk kiest hij jou. Want jij, als lezeres, identificeert je met de vrouw in het verhaal." Voordat Hans Jansen (53) voor Harlequin begon te werken, had hij nog nooit een da mesroman opengeslagen. „Ik was echt ver baasd toen ik mijn eerste las. Ik werd ge woon gepakt door het verhaal, maar mis schien was ik er op dat moment gevoelig voor. Zoals ik, nadat onze zoon was gebo ren, met tranen in mijn ogen over een ern stig ziek kind las." Aanvankelijk werkte hij als freelance verta ler, maar nu is hij vaste redacteur bij de mondiale Harlequin, die niet alleen 'dwepe rige' maar ook spannende pockets en e-books uitbrengt. In Nederland is de uitge verij het meest bekend dankzij Bouquet; haar oudste reeks met romantische liefdes verhalen die bol staan van glamour, rijk dom en heftige gevoelens. „Laat je hierdoor niet afschrikken, de liefde overwint altijd en alles. In elk verhaal." Dat zijn er nog al wat. In de serie Bouquet komen elke vier weken acht nieuwe pockets uit; met titels waarin volop ge bruik wordt gemaakt van woorden als 'hartstocht', 'wraak' en 'passie'. Daarnaast verschijnt onder de noemer Bouquet Extra iedere maand een uitgave met twee verha len. „Die zijn vooral superromantisch en wat minder pikant." Ook in Extra is de hoofdrol vooral wegge legd voor het type Rudolph Valentino in de films The Sheik en The Son of the Sheik. Dat verzint de oer-Hollands ogende redac teur niet zelf. Alle Nederlandse uitgaven van Harlequin zijn vertalingen. „In het ver leden kregen we nog wel eens romans bin nen waarin die aardige maar vooral verle gen buurman zich ontpopte tot een min naar van de bovenste plank. Maar nu gaan onze lezeressen toch voor de knappe, don kere man die totaal geen financiële beslom meringen kent." Hoe is die onverminderde populariteit van de boekjes te verklaren? „Het is de betove ring van een wereld waarvan je diep in je hart wel weet dat die nergens bestaat. Je laat je meeslepen in een romantisch sprook- eiland van beloften VALERIE PARV VIER PER SECONDE Nacht in Italië je met hindernissen. Een mooi stel ont moet elkaar en er gaat gegarandeerd iets mis. Logisch, want de geliefden kunnen dan uiteindelijk herenigd worden. Het is pure ontspanning. Je kiest even voor jezelf en vergeet de dingen om je heen. Onze ti tels worden dan ook vooral op het strand, in bed en in bad gelezen." Deze zomer kreeg Bouquet een nieuwe uit straling. De covers waren niet meer van de ze tijd, vond de uitgever. „Vanuit het hoofd kantoor wordt heel goed in de gaten gehou den waaraan de lezers behoefte hebben. Dat zie je ook weer terug in de inhoud. Nu moet je niet denken dat de auteurs een soort blauwdruk krijgen, want dat werkt niet. Ze moeten in vrijheid kunnen schrij ven. De tijdsgeest en maatschappelijke ge beurtenissen hebben echter wel invloed. Naar mate we vrijer over seks zijn gaan pra ten, werden de vrijpartijen in onze pockets ook duidelijker beschreven. In een stan daard manuscript vind je tegenwoordig ze ker twee pittige passages." Werd er bij de minnekozingen aanvanke lijk niet over voorbehoedsmiddelen gerept, met de opkomst van aids had de Adonis plots een condoom in zijn broekzak. „We hebben een periode gehad waarin het ge bruik van voorbehoedsmiddelen expliciet werd benoemd, maar dat gebeurt nu weer veel minder." Dat is logisch, want onge plande zwangerschappen en geheime lief desbaby's zijn momenteel geliefde thema's in Bouquet. „Net als het emotionele onvermogen van de held. Gehard door de ellende die hij heeft meegemaakt, laat hij zijn gevoelens niet meer toe. Hoe moeilijk heeft hij het dan wel niet, als hij de vrouw van zijn dro men ontmoet. Heerlijk toch? Zo lekker over de top allemaal." Tasio Ferrand Tasio Ferrand (bekend als schurk Tony Fuentes in Goede Tijden, Slechte Tijdenwerkt voor uitgeve rij Harlequin als vertaler. Zo'n veertig titels als Gevangen in ver langen en In zijn machtige armen staan inmiddels op zijn naam. Daar schaamt hij zich niet voor. „Waarom zou ik? Het is hartstik ke leuk om te doen. Ik bouw mee aan een sprookjeswereld waarin je je heerlijk kunt terugtrekken. Als je kijkt naar de verkoopcij fers, wordt mijn werk gevreten. Dat voelt goed. Elke nieuwe titel zie ik als een uitdaging. Ik vind de Engelse taal namelijk niet echt romantisch. Dus ik zorg in mijn vertaling voor een heerlijk, avontuurlijk, idyllisch, onge- woon en vooral poëtisch sausje. Dat valt niet altijd mee, want de originele boeken zijn soms een tikkie saai." Per maand vertaalt hij minstens één roman. Dat de acteur, zanger en vertaler zich goed kan inleven in zijn lezerspubliek, bewijst hij ook in het hemelbed waarmee Harlequin in Amsterdam de nieu we covers van Bouquet Reeks promootte. De een na de andere vrouw lokt hij in de zachte kus sens om samen op de foto te gaan; alsof hij net is weggelopen uit zijn eigen Verloren na één kus. Grieken en sjeiks zijn de popu lairste hoofdpersonen in Bou quet. In zijn smoking is Tasio Fer rand zo'n held. Mediterrane alfaman blijft geliefd door Nancy Ubers H (2.95 büü. 45 boek nummer I ONVERGETELIJKE TOEGIFT Op het gebied van romantische fic tie is Harlequin de grootste uitge verij ter wereld. Ze verkoopt we reldwijd meer dan 130 miljoen boekjes per jaar. Dat zijn er vier per seconde. Het bedrijf is in 1949 opgericht door de Canadees Richard Bonny- castle. Vlak na de oorlog ziet hij dat er vraag is naar goedkope pa perbacks en pakt hij zijn kans. Hij noemt zijn uitgeverij Harlequin; naar de clown en meester-vertel- ler uit de Commedia dell'arte. In 1968 gaat het bedrijf naar de beurs. In 1975 wordt Harlequin Holland opgericht. De introductie van de Bouquet Reeks is in Nederland een doorslaand succes. Anno 2013 lezen meer dan 1 mil joen vrouwen in Nederland en Vlaanderen Harlequin-romans. Dat zijn niet alleen laagopgeleide leze ressen. De lezersgroep is een af spiegeling van de samenleving, be nadrukt redacteur Hans Jansen. Sinds haar oprichting heeft Harle quin wereldwijd zeker 6 miljard boeken verkocht In totaal verschij nen de verhalen, die door onge veer 1200 auteurs worden ge schreven, in zo'n 105 landen. MAKOAKU MAVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12