55 E VERDIEPING 11 Maastricht Den Haag CUT HERi provincies en waterschappen. In de hand reiking staat dat dienstreizen naar het bui tenland een 'functioneel karakter' moeten hebben: ga niet onnodig lang op reis en ga niet met een onnodig grote delegatie. Van dat laatste advies lijken nog niet alle gemeenten zich wat aan te trekken. Zo maakte burgemeester Van der Laan vorig jaar een netwerkreis naar Istanbul met een wethouder en maar liefst twaalf ambtena ren. Burgemeester Theo Weterings van Haarlemmermeer ging in november met een delegatie van acht man naar zusterstad Cebu City, op de Filippijnen. Eerder, in 2010, reisde Annemarie Jorritsma, burge meester van Almere, met zes personen af naar Kumasi, een zusterstad in Ghana. En in 2009 bezocht het voltallige college van burgemeester en wethouders uit Zwolle - zes man sterk - de stad Novgorod in Rus land, waar een evenement voor Hanzeste den werd gehouden. Bij de vele reisjes naar zustersteden plaatst de VNG nu vraagtekens. „Je kunt je afvra- MINDER REISLUSTIGE BURGEMEESTERS uitse boerenkool der bitter. Op uitnodiging van Gronin- gens zusterstad Oldenburg reisde Rehwinkel in 2012 en 2013 naar Berlijn, om daar met veel andere hoogwaardig heidsbekleders een bord Grünkohl met spek en worst te veroberen. Verblijfskos ten: 1.200 euro. Plus een paar ritjes met de dienstauto. m Den Bosch: een balletje slaan in Leuven Ton Rombouts, burgemeester van Den Bosch, heeft in 2011 en 2012 twee 'sportie ve reizen' gemaakt. Samen met vijf amb tenaren en een wethouder deed hij be gin 2011 mee aan het 'Den Bosch Promo tie Invitatie Tennistoernooi'. Vanwege het vijfde lustrum werd er een balletje geslagen in zusterstad Leuven. Totale reiskosten: 4.200 euro. Vorig jaar was Rombouts in Istanbul voor een uitje met het 'landelijke burgemeesters-voet- balteam'. Kosten voor de gemeente: 300 euro. „De burgemeester is persoonlijk lid van het voetbalteam en daarom heeft hij privé een deel van die kosten be taald", meldt de gemeente. gen hoe efFectief deze reizen zijn", zegt Peter Knip. „Lokale bestuurders opereren tegenwoordig meer in een internationaal netwerk. Stedenbanden ontstonden kort na de Tweede Wereldoorlog en tijdens het uiteenvallen van Oost-Europa in de jaren '90. Die banden waren toen heel waarde vol. Tegenwoordig gaat het meer om het in stand houden van tradities." Wat 'transparantie' betreft valt er voor ge meenten nog een wereld te winnen, erkent Knip. „Je ziet dat steeds meer gemeenten de verslagen van bestuurlijke reizen op hun website publiceren. Maar dat doen ze nog niet allemaal." Pas na maandenlang wachten kreeg de re dactie van deze krant de reisgegevens van twintig burgemeesters in handen. In alle gevallen was het nodig een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) te doen. Van de gemeenten die de reisversla gen op hun site publiceren, geeft geen en kele gemeente aan hoeveel ambtenaren er per dienstreis met de burgemeester mee reisden en hoeveel dit kostte. In dit onderzoek heeft alleen de gemeente Utrecht, ondanks herhaalde verzoeken, on volledige informatie aangeleverd over de reizen van burgemeester Aleid Wolfsen. „Wees er gewoon helder over", adviseert Knip aan gemeenten. „Communiceer en publiceer alle gegevens op een site. Burgers hebben het recht om te weten welke rei zen hun burgemeester maakt, en waarom." VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2013 Weterings, VVD Jozias van Aartsen, VVD Peter van der Velden, PvdA Onno Hoes, WD Henk Jan Meiier, WD Burgemeester heeft z'n koffer altijd klaarstaan Plaats Burgemeester Kosten per jaar Aantal reizen per jaar 11 Arnhem Paulien Krikke €3.700 12 -Tilburg Peter Noordanus €2.800 13 Haarlem Bernt Schneiders €2.400 14 Enschede Peter den Oudsten €2.400 15 Zaanstad Geke Faber €2.300 16 Den Bosch Ton Rombouts €2.100 17 Utrecht Aleid Wolfsen geen gegevens beschikbaar J$0 18 Nijmegen Apeldoorn Amersfoort Zoetermeer Hubert Bruis John Berends Lucas Bolsius Charlie Aptroot geen reizen gemaakt Burgemeesters gaan regelmatig naar Brussel voor Europees overleg. Deze tripjes worden niet als buitenlandse reisjes bestempeld. 4.500 EURO pzc.nl/dienstreizen Bekijk alle buitenlandse dienstreizen van de burgemeesters van de 21 grootste gemeenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11