in M in CM «ui ro n w Burgemeesters van de grote steden hebben vorig jaar een ton meer uitgegeven aan buitenlandse reizen. Waar gaan ze naartoe, wie nemen ze mee en waarom gaan ze er eigenlijk heen? DIENSTREIZEN VERDIEPING 11 kil HU CO CM 0 DE TIEN MEEST REISLUSTIGE BURGEMEESTERS Amsterdam kosten Rotterdam Almere Groningen O 0 0 IS Als het in Nederland bijna pakjesavond is, vliegt de Rotterdamse burgemees ter Ahmed Aboutaleb naar Oslo. In de besneeuw de bossen, net buiten de Noorse hoofdstad, zaagt hij eigenhandig een forse dennenboom om. Leerlingen van de plaatselijke basis school zingen op de achtergrond Noorse kerstliedjes. De zagende Aboutaleb staat breedlachend met zijn ambtgenoot uit Os lo op de foto, zo is te zien op de website van de Nederlandse ambassade in Noorwe gen. 'De droom van een witte kerst lijkt uit te komen dit jaar', schrijft de ambassade er bij. Dit is de kerstboomkapceremonie. Een jaar lijkse traditie, waarbij burgemeester Aboutaleb de kerstboom ophaalt die een paar weken later voor het Rotterdamse stadhuis komt te staan. Oslo doet de boom al sinds 1951 cadeau, vanwege de warme zusterstadrelatie met Rotterdam. Toch is het Noorse kerstcadeautje niet gratis. Voor het meerdaagse verblijf in Oslo declareert Aboutaleb meestal zo'n 2.000 euro. Sinds 2009, het jaar waarin Aboutaleb burgemees ter werd, hebben de reisjes naar Noorwe gen de gemeente Rotterdam ongeveer 8.000 euro gekost. Dat is peanuts vergeleken met de andere buitenlandse reizen die de Rotterdamse burgemeester maakt, meestal zo'n tien per jaar. Net als zijn Amsterdamse ambtgenoot Van der Laan vliegt Aboutaleb de hele we reld over. Om te netwerken. Om zusterste den te bezoeken. En ook om deuren voor het bedrijfsleven te openen. In het kielzog van de burgemeesters reizen vaak directeu ren van multinationals mee, net als ge meenteambtenaren. Bedrijven betalen zelf de rekening van de reis, een gemeente - en dus de belastingbetaler - draait op voor de kosten van bestuurders en meereizende ambtenaren. Samen zijn de 21 grootste ge meenten van Nederland per jaar gemid deld 370.000 euro kwijt aan dienstreizen van burgemeesters naar het buitenland. Vo rig jaar was een uitschieter, toen gaven de gemeenten gezamenlijk 462.000 euro uit aan reis- en verblijfkosten over de grens. Het doel van de buitenlandse reizen is lang niet altijd even duidelijk. Op verzoek van De Persdienst, de landelijke redactie van deze krant, gaven bijna al die 21 gemeenten een overzicht van de dienstreizen van zit tende burgemeesters in de afgelopen vijf jaar. Wat opvalt, is dat er grote verschillen bestaan in de manier waarop gemeenten verantwoording afleggen over de reizen. Waar de gemeente Eindhoven een uitge breide toelichting geeft bij de resultaten van iedere burgemeestersreis, maakt de ge meente Enschede niet meer dan een paar woorden vuil aan het doel vah de reis. Zo declareerde burgemeester Peter den Oudsten van Enschede in 2008 een reisje naar Malaga, voor 332,50 euro, met als enige toelichting: 'bezoek ereburger'. Ook be zocht Den Oudsten in 2008 en 2011 twee keer een voetbalwedstrijd van FC Twente in de Champions League. Hij is de enige burgemeester die dergelijke voetbalreizen declareerde. Waarom Den Oudsten de reis jes op kosten van de gemeente maakte, wordt uit de aangeleverde gegevens niet duidelijk. Landelijke regels voor buitenlandse dienst reizen van burgemeesters zijn er niet. Iede re gemeente mag zelf bepalen wat wel en wat niet kan. Wel adviseert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) burge meesters zich af te vragen of een reis 'ef- Eindhoven: zeven PSV-trainers vliegen mee In de zomer van 2010 was Nederland in de ban van het WK voetbal in Zuid-Afri- ka. Rob van Gijzel, burgemeester van Eindhoven, was erbij. Tijdens het WK bracht hij een bezoek aan de Zuid-Afrikaanse zusterstad Emfii- leni. Daar maakte hij kennis met het be stuur van de zusterstad. Tegelijkertijd zag hij in Kaapstad hoe Nederland met 2-1 won van Kameroen in de groepsfase van het WK. Op kosten van Eindhoven vlogen ook zeven trainers van voetbal club PSV naar Zuid-Afrika. Zij gaven daar een voetbalclinic aan tweehonderd jongeren uit Emfuleni. Totale reiskos ten: 25.500 euro. fectief, efficiënt, moreel en transparant' is. „Het is goed om te weten wat je wilt berei ken met een buitenlandse reis", zegt Peter Knip, directeur van VNG International. „Daarom moet je een aantal meetbare crite ria stellen. Je moet je na thuiskomst afvra gen of je hebt bereikt wat je wilde berei ken. Dat is gezond in een samenleving die vraagt om accountability." Volgens Knip is het 'onzin' dat burgemees ters vooral snoepreisjes maken. „Dat is een verouderd beeld. We leven in een sterk glo- baliserende wereld. Dan houdt het niet op bij de gemeentegrens. Burgemeesters zijn in het buitenland vaak een ambassadeur voor hun gemeente, dat is goed voor de naamsbekendheid van Nederland. Daar krijgen we investeringen voor terug en het levert ook Europese subsidies op. Deze rei zen moet je zien in het perspectief van de ondernemer." Hoewel er geen landelijke regels zijn voor de reizen, bestaat er sinds 2011 wel een 'handreiking integriteit' voor gemeenten, Groningen: elk jaar aan de Duitse boe Ooit gehoord van Oldenburger Grünkohl- essenl Burgemeester Peter Rehwinkel van Groningen weet er alles van. De af gelopen twee jaar laafde hij zich aan de ze Noord-Duitse traditie. De Grünkohl is een speciale boerenkool, die extra laat in het jaar wordt geoogst. Door de late oogst is de boerenkool min- VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2013 Gemiddeld aantal reizen en de gemiddelde kosten per jaar. aantal reizen 55 Ahmed Aboutaleb, PvdA Eberhard van der Laan, PvdA o> Eindhoven Rob van Gijzel, Annemarie Jorritsma, WD Peter Rehwinkel, PvdA door Peter Winterman graphic Anke Arts en Nourdin Kouch 25.500 EURO 1.200 EURO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10