TO©S 4 PZC Nederland D Nederland is 'lelijke eendje' van 66 Het wordt heus beter, nog even op de tanden bijten 4 PZC 2 IN HET NIEUWS RECESSIE COLOFON analyse De recessie houdt aan. Toch houdt het kabinet halsstarrig vol dat het op de goede weg is. Maak iemand abonnee! ma- PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O0 2 OP t>E 3 RELATIES STRANDT T: 0113- 31 5670 www.pzc.nl DEN HAAG - Zelfs nu de werkloos heid door het plafond schiet, ziet het kabinet in de laatste economi sche cijfers vooral lichtpuntjes. De boodschap van Rutte II is er een van 'het wordt heus beter, nog even op de tanden bijten'; de economische krimp neemt im mers af. En nu grote Europese bu ren als Duitsland en Frankrijk wél groeien, zal Nederland daar, vroeg of laat, van profiteren. Juist daarom is het zaak door te gaan met hervormen en het op orde brengen van de overheidsfinanci ën, meent het kabinet. Koers hou den, zoals minister-president Mark Rutte steeds zegt. Het probleem is dat de daden van het kabinet tot dusver allerminst een doelgerichte, stabiele indruk maken. Door het sociaal akkoord zijn hervormingen van de arbeids markt bijvoorbeeld juist uitge steld, andere liggen achter op schema. De overheidstekorten ne men bovendien amper af. Door de aanhoudende recessie vallen de belastinginkomsten zo erg te gen dat inderhaast ingevoerde be lastingverhogingen dat gat nauwe lijks kunnen compenseren. De huishoudportemonnee van bur gers wordt daardoor wel steeds krapper, zodat consumenten be- knibbelen of aankopen uitstellen. Omzetten dalen, waardoor bedrij ven mensen moeten ontslaan. Zie daar de spiraal naar beneden. De 'groene waas' die Rutte voor de zomer zei te ontwaren onder mijnt met de dag de geloofwaar digheid van zijn kabinet. Aanvan kelijk gingen vooral de partijen links en rechts op de flanken (SP en PW) flink tekeer tegen het be leid. 'Rutte vernietigt banen', rie pen zij. Met de gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Planbureau en het Centraal Bu reau voor de Statistiek in de hand, claimen zij hun gelijk. De teller staat inmiddels op 694.000 werk lozen en dat aantal loopt op. In het politieke midden bestond er lange tijd consensus dat het geen alternatief is om de over heidstekorten dan maar te laten oplopen en bezuinigingen uit te stellen. Als Nederland steeds meer geld moet lenen is het een kwestie van tijd dat de nu nog la ge rente oploopt, omdat Neder land zijn gekoesterde AAA-waar dering verliest. Dan is het land nog verder van huis, vinden bij voorbeeld CDA en D66. Lange tijd probeerde de midden partijen in de oppositie de coali tie ter wille te zijn met even goed bedoelde als doorzichtige advie zen. Het CDA waarschuwt de las ten niet verder te verzwaren, D66 wil versnelde hervormingen. Daaruit sprak ook de boodschap dat met deze partijen zaken valt te doen, nu de coalitie geen meer derheid in de Eerste Kamer heeft. Maar de handreikingen van CDA en D66 krijgen geen weerklank. Het kabinet heeft zich vastgeklon ken aan akkoorden en heeft daar door helemaal geen ruimte om versneld te hervormen. Hierdoor blijven de elkaar opvolgende extra 'bezuinigingspakketten' vooral kortebaanwerk. Door pas M in augustus te besluiten over nieu we maatregelen die zes miljard eu ro moeten opleveren rest het "kabi net niet veel anders dan de helft daarvan te vinden in lastenverho gingen voor burgers en bedrijven. Op deze manier geeft de coalitie partijen als CDA en D66 de kans af te haken, ook al omdat veel kie zers het kabinetsbeleid niet goed meer kunnen volgen. Een verwijt dat deze oppositiepartijen dan weg zouden lopen voor hun ver antwoordelijkheid klinkt door de halsstarrigheid van het kabinet steeds holler. Het ziet er naar uit dat het kabi- ne de V\ sei aai be te Ee ne all De Nederlandse economie kromp in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van de eerste drie maanden met 0,2 procent. Het slechte nieuws: de economi sche hoofdpijn duurt voort. Het goede nieuws: de pijn wordt steeds minder. In het derde kwar taal van 2012 was de krimp met 0,9 procent het grootst; gevolgd door 0,6 procent in het vierde kwartaal. Voor structureel herstel is Nederland afhankelijk van een aantrekkende export. „Het herstel pad heeft een klassiek patroon: eerst groeit de export, dan trek ken de investeringen van de be drijven aan en daarna volgt groei van de binnenlandse consump tie", zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS. „In het tweede kwartaal was er weliswaar sprake van een dipje in de export, omdat het vergelijkba re kwartaal in 2012 uitzonderlijk goed was, maar over de langere termijn gezien groeit de export ge staag door." Desondanks kruipt Nederland dit jaar niet meer uit de recessie. Vol gens het Centraal Plan Bureau (CPB) bedraagt de krimp dit jaar 1,25 procent. We hebben dus nog twee slechte kwartalen voor de boeg. Pas volgend jaar is er sprake van herstel en komt de groei uit op een mager plusje van 0,75 pro cent, terwijl het CPB twee maan den geleden nog uitging van een groei van 1 procent in 2014. Zo vluchtig en broos zijn de herstel verwachtingen dus. Het herstel komt, zoals gezegd, uit toenemende export dankzij de wereldhandel die volgend jaar vol gens het CPB groeit met 3,75 pro cent. De bedrijfsinvesteringen, Ondanks het dipje afgelo pen kwartaal groeit de ex port over de langere ter mijn gezien gestaag door JIJ OOK VAN MIJ?) VROES IK DO Kabinet staat er Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 -17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op door Laurens Kok Boodschap kabinet-Rutte II En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Chris van Alem www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - Nederland is het lelijke eendje van Europa. Terwijl grote economieën als Duitsland, Frank rijk, Verenigd Koninkrijk en kleine re landen als Oostenrijk en Finland uit de misère klimmen, blijft Neder land eenzaam achter in de econo mische put.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2