22 ZEELAND SHOPPEN Shoppen met de crisis in je achterhoofd is 'nee' zeggen tegen een dreigende impulsaankoop, al te verleidelijke winkels voorbijlopen en niet meer uitgeven dan je je kunt veroorloven. Wat heeft u daar nu... een schietspel met zwevende doe len? Voor 6 jaar en ouder... Dat heeft u vast niet voor uzelf ge kocht. „Leuk hè? Het is een cadeau voor mijn kleinzoon. De balletjes zwe ven op een luchtstroom." Ziet er prijzig uit. „Nou, ik heb er maar 7,50 voor be taald. Maar ik heb dan ook heel be wust gezocht waar ik er het min ste voor betaal. Bij een echte speel goedzaak zou ik een stuk duurder uit zijn geweest dan bij de Prijs- mepper. Ik wist dat speelgoed daar nu 25 procent afgeprijsd is, vandaar." Ah. Ook bij u is het crisis, zo te horen. „Nee, ik heb een vaste baan en heb het alleen maar beter gekre gen. Hoewel, mijn man is een jaar werkloos geweest en dat hebben we toch wel even-gemerkt. Dan kun je in de dip blijven zitten, maar ook voor jezelf de knop om draaien. Ik denk nu nóg bewuster na over wat ik wel en niet uit geef." Shoppen met de crisis in het ach terhoofd. „Ik heb het altijd al zo gedaan, hoor. Prijzen vergelijken is voor mij normaal. Ik loop niet op koop jes, maar laat me ook niet verlei den tot impulsinkopen. Ik wist precies wat ik voor mijn klein zoon wilde hebben en waar ik heen moest om zo goed mogelijk te slagen. Thuis al. In mijn hoofd zit altijd het bedrag dat ik bij het winkelen maximaal uit wil geven. Voor boodschappen en speciale uitgaven heb ik budgetten. Daar zet ik geld voor opzij." Dus: crisisbestendigheid? „Een cijfer? Zeker een 8!" En? Wat zit er in die tassen? Yasmine: „Ik heb een agenda, pen nen en andere schoolspullen ge haald bij de HEMA. En shag." Caitlin: „Shag." En nu? Blut? Caitlin: „Ik had me voorgenomen om maximaal 20 euro uit te ge ven, en dat is gelukt: ik heb zelfs overgehouden. Als ik echt iets wil hebben, moet ik het hebben ook, maar ik kijk eerst op internet waar de prijs het laagst is." Yasmine: „Die tien euro is wat ik in gedachten had. Vroeger ging ik de stad in en als ik iets leuks zag, kocht ik het meteen. Nu ga ik eerst kijken of het ergens anders misschien goedkoper is." Heeft de crisis hard toegeslagen bij Caitlin en Yasmine? Caitlin: „Ja. Ik woon nog thuis, dat scheelt, en ik heb een baan, maar impulsinkopen doe ik niet meer. De crisis gaat in je hoofd zit ten. Vroeger kocht je sigaretten, nu draai je ze zelf." Yasmine: „Ik schrik als ik zie hoe duur alles is. Tegenwoordig loop ik bepaalde winkels waar ik vroe ger altijd even ging kijken, hard voorbij: die zijn te gevaarlijk. H&M, bijvoorbeeld, is een en al verleiding. Die crisis heeft ons zelfbeheersing geleerd: je gaat be ter met je geld om, want je moet wel. Binnenkort ga ik studeren, maar ik heb nog geen idee hoe ik het studiegeld moet gaan betalen. Grote uitgaven zijn echt een pro bleem. Je moet overal voor spa ren: om een huis te kunnen krij gen, voor rijlessen..." Caitlin: „Sparen moet je, niet le nen." Als jullie jezelf een cijfer moes ten geven voor crisisbestendig heid, wat zou dat dan zijn? Eenstemmig: „Een 8!" Naam: Hélène Schotanus Plaats: Vlissingen Crisis zet streep door Naam: Yasmine Proost (links) en Caitlin Kok Plaats: Vlissingen door Ondine van der Vleuten foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22