Dieven Aleppo riskeren alsnog afhakken hand De mooiste BUSVAKANTIES... 8 BUITENLAND ROEMENIE De verdachten van de Kunsthalroof staan vandaag terecht. Het lot van de schilderijen blijft onduidelijk. KRA5.NL Al-Qaeda Jemen wil gevangenen bevrijden ...boekt u bij KRAS.NL! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 BEIROET - Duizenden gedetineer den zitten tussen twee vuren in de centrale gevangenis van Alep po. Al zes maanden wordt het re geringscomplex belegerd door re bellen. Ongeveer 10 procent van de vijf duizend gevangenen zijn politie ke gevangen, plus vijftig islamis- ten. De gevangenis is de grootste in Noord-Syrië. Een legertje van vijfhonderd veiligheids- en poli tieagenten bewaakt het complex, bijgestaan door vierhonderd pro-Assad militanten. Volgens de rebellen misbruiken de laatsten de cellen als scherp schutterposities. Ze aarzelen niet gedetineerden als menselijk schild te gebruiken, zegt activist Abu Mujahid, die bij de strijd be trokken is. Bombarderen van de gevangenis kan niet omdat dan veel gevange nen zouden omkomen. De islami tische brigades Ahrar al-Sham, Ja- bhat al-Nusra, Liwa al-Tawhi en Liwa al-Haq deden vorige week een laatste poging binnen te ko men met een zelfmoordaanslag op een buitenpost. Er vielen der tig doden aan de kant van het regi me volgens Ahrar al Sham. Daar na gonsde het van de geruchten dat er vierduizend gevangenen waren vrijgelaten. Maar dat was Van de 5000 gevangenen in Aleppo zit zo'n 10 procent om politieke redenen in de cel Niet-politieke gevangenen dreigen nu opnieuw berecht te worden op basis van de islamitische sharia voorbarig. „We proberen te onder handelen over een overgave van de regeringssoldaten maar ze wei geren steeds", aldus Abu Mujahid. Wat er zal gebeuren met de pak weg 4500 niet-politieke gevange nen is onduidelijk. Militanten zeg gen dat criminelen hernieuwd be recht zullen worden. Slecht nieuws voor dieven, want justitie in Aleppo - vooralsnog in handen van de rebellen - geschiedt op ba sis van de islamitische sharia. Her haalde diefstal kan daarmee wor den bestraft door het afhakken van de hand, in plaats van cel straf. De blokkade van de gevangenis door rebellen heeft ook de voed selvoorziening bemoeilijkt. Aan hangers van het regime worden per helikopter bevoorraad, maar de gevangenen niet. „We hebben honger", schreeuw den ze vorige maand vanaf twee verdiepingen. De bewakers scho ten in de lucht om de protesten te beëindigen. Eind juli wist de Syrische Rode Halve Maan (een zusterorganisa tie van het Rode Kruis) een gelei delijke vrijlating van 62 politieke gevangen te bewerkstelligen in ruil voor vrije doorgang van een juridisch comité dat de belangen van de andere gevangenen zal be hartigen. Ook de aanvoer van eten en medische hulp was deel van de afspraak. De Syrische Ro de Halve Maan voltooide al elf missies naar de gevangenis waar bij 63.000 maaltijden konden wor den afgeleverd. Het is een van de weinige plekken in Syrië waar het regime en de rebellen een begin van humanitaire hulp "zijn over eengekomen. Het Rode Kruis ziet die samenwerking als hoopge vend voor andere gebieden. „Het feit dat vijfduizend mensen gere geld eten bezorgd krijgen, toont dat constante dialoog met de par tijen resultaten kan opleveren" al dus woordvoerder Magne Barth. BOEKAREST - Zijn zeven doeken van schilders als Picasso en Mo net écht in rook opgegaan in een haard in Oost-Roemenië? Die vraag staat centraal in het proces dat vandaag in Boekarest begint. Een éénduidig antwoord lijkt ver der weg dan ooit. De stinkende vuilnisbelt van Car- caliu zal het antwoord niet geven. Vliegen zwermen rond de resten, af en toe blaast de wind wat van het stof op. Zit hier een Picasso tussen? Volgens de verklaring van Olga Dogaru wel. Haar zoon Radu, de hoofdverdachte in de zaak, bracht de doeken naar haar huis in het geïsoleerde oosten van Roemenië. Hij stal ze op 15 oktober uit de Kunsthal in Rotterdam. Na Ra du's arrestatie in januari raakte Ol ga in paniek, en ze besloot het be lastende materiaal te laten ver dwijnen. De buit met een geschat te waarde van 17 miljoen euro ging de haard in, met wat rubber om het beter te laten branden. Niemand gelooft dat ze verbrand zijn, ze zijn ergens verstopt waar de politie niet kijkt Maar die bekentenis staat op losse schroeven. Olga Dogaru lijkt wei nig trek te hebben in een extra aanklacht wegens vernietiging van de werken, waar tot twintig jaar cel op staat. Met de bekente nis schiet ze zichzelf in de voet. Maar als ze hem intrekt, krijgt de zaak een open einde. Maanden van forensisch onderzoek naar de as in haar haard brachten name lijk grote waarschijnlijkheid, maar geen absolute zekerheid dat de resten van de Kunsthal-doe ken zijn. Dat geeft speelruimte. De strate gie lijkt vooral om Dogaru een extra zware straf te besparen door een hard spel te spelen tegen justi tie. Haar advocaat Catalin Dancu schermt met het aanvechten van het forensisch rapport. Tegelijker tijd overlegt hij dezer dagen druk met het openbaar ministerie. Gisteren beweerde de raads vrouw van een van Radu's mede verdachten echter dat de doeken nog wel bestaan. Ze zei dat in een uitzending van EenVandaag. Of de advocaat dit ook vandaag in de rechtbank zal claimen, is nog maar de vraag. Alle ogen zijn vandaag gericht op Olga Dogaru. Blijft ze bij haar ver klaring of trekt ze die in? Of force ren de partijen een schorsing voordat de kwestie ter sprake komt? Dat zou in ieder geval extra tijd geven om een formule te vin den waarin Dogaru baat heeft bij een bekentenis in plaats van na deel. Dat doet dan natuurlijk wel weer iets af aan de geloofwaardigheid ervan, en dat is koren op de mo len van de vele complotlief- hebbers in deze affaire. Liggen de schilderijen wellicht nog steeds in Carcaliu? Het dorp op zo'n vier uur van de hoofdstad Boekarest werd de afgelopen maanden volledig doorgelicht in de zoektocht. Marfa Marcu, de tan te van Dogaru, zegt dat haar huis nog steeds overhoop ligt. Ze bleek niets met de roof te maken te heb ben, maar ze weet nog steeds niet DUBAI - Nasser al-Wuhayshi, lei der van al-Qaeda in Jemen, heeft gisteren nieuwe acties aangekon digd om aanhangers van de ter reurbeweging uit de gevangenis te bevrijden. Hij zegt in een ver klaring op internet niet op welke wijze al-Q_aeda te werk gaat. Aanhangers van het terreurnet werk in het Arabische land heb ben vorige maand zeker twee uit braken uit gevangenissen georga niseerd. Mede naar aanleiding van onderschepte communicatie tussen Wuhayshi en Ayman al-Za- wahri, de vervanger van Osama bin Laden als hoofd van al-Qaeda, besloten de Verenigde Staten vori ge maand negentien ambassades en consulaten te sluiten, waaron der die in Jemen. Sinds eind juli zijn de Amerika nen een omvangrijk drones-offen- sief in Jemen gestart, tegen al-Qae- da-kopstukken. Ging die Picasso c door onze correspondent Fernande van Tets door onze correspondent Joost van Egmond Petrea, bezoeker dorpsfeest Kroatië - Istrië Bloemenrivièra Cinque Terre Vertrek: za. 28/9 t/m 26/10 - o.b.v. ontbijt en diner Vertrek: vr. 13/9 t/m 18/10 - o.b.v. ontbijt en diner ~J Natuur, cultuur en ontspanning met optioneel excursiepakket Bezoek o.a. Genua, San Remo Portofino Hotel nabij het en verblijf aan de baai van Rabac. Ziewww.kras.nl/39327 strand in het gezellige Spotorno. Ziewww.kras.nl/39397 i«in v.t "T Leipzig, Dresden en Saksen [389f Zomers Karinthië $49 Vertrek: za. 31/8 t/m 19/10 - o.b.v. ontbijt en dTnêP Vertrek: vr. 23/8 - o.b.v. ontbijt en diner Een reis met vele hoogtepunten! Met excursies naar o.a. Geniet van bergen en meren in Oostenrijk. Met bezoek aan de Meissen, Weimar en Erfurt. Zie www.kras.nl/39357 Grossglockner en Lienz. Zie www.kras.nl/39356 lii^v.aT Normandië en de invasiestranden [399Battische Staten St. Petersburg (907 Vertrek: za. 14/9 en 5/10 - o.b.v. ontbijt en diner -* Vertrek: ma. 16/9 en 7/10 - o.b.v. ontbijt en diner Historisch Normandië met een bezoek aan de invasiestranden, Met excursies naar o.a. Vilnius, Riga, Tallinn, St. Petersburg de Cóte Fleurie en Mont St.-Michel. Zie www.kras.nl/39342 en de Hermitage, inclusief gids. Zie www.kras.nl/39383 de allerbeste prijs-kwatiteitverhouding De Duitse Oostzeekust v' gegarandeerde opstapplaatsen door Vertrek: za. 7/9 - o.b.v. ontbijt en diner Het andere Duitsland; Hanzesteden, sfeervolle badplaatsen heel Nederland en verblijf in een 4sterren hotel. Ziewww.kras.nl/39344 altijd compleet verzorgd op vakantie: verblijf in goede hotels, ontbijt en veelal Andorra Barcelona $29 Vertrek: vr. 16/8 en 6/9 - o.b.v. ontbijt en diner diner en excursies Een echte aanrader voor natuurliefhebbers! Met verblijf in vele data met 100% vertrekgarantie hotel geroemd om haar keuken. Zie www.kras.nl/39378 Vervoer per luxe Comfort Class touringcar! 1 ^jjSppéï^ 1 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. m --4 mmum waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8