Curator krijgt geen toegang tot cloudfiles NIEUW SCHOOLJAAR KR AS.NL 6 BINNENLAND Muffe gebouwen, minder leraren en meer kinderen per klas: het nieuwe jaar brengt scholen weinig goeds. het centrum GENT ANTWERPEN BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is Door de crisis groeit het aantal be drijven dat bankroet gaat. In juli steeg dit aantal tot 779, ruim hon derd meer dan in juni, zo meldde het CBS gisteren. En ICT speelt een hoofdrol in de afwikkeling van deze faillissementen. Een curator heeft volgens de wet recht op de bonnendoos van een bedrijf, legt juridisch adviseur It- te Overing van ICTRecht uit. „Nu de meeste bedrijven hun boek houding onderbrengen bij cloud- providers, denkt de curator dat hij ook vrij toegang tot de cloud- dienst moet krijgen. Maar hij be grijpt niet wat hij vraagt. Als reke ningen niet betaald zijn en het systeem is stilgezet, kost het tijd en geld om de bestanden weer leesbaar te maken. De hele dienst weer inrichten en aanzetten, gaat verder dan de digitale bonnen doos waar hij recht op heeft." De lijst met voorbeelden van con flicten tussen cloudproviders en curatoren groeit. Curatoren kla gen op sociale media over provi ders die hun macht misbruiken omdat zij de sleutel hebben tot de kluis. Providers klagen over cura toren die niet vragen maar eisen. Zonder ervoor te willen betalen. Deze zomer kreeg curator Jan van den Heuvel geen toegang tot de boeken van zonnepanelenbedrijf Scheuten Solar, dat in juni failliet ging. De cloudprovider eiste dat eerst de openstaande rekening van 30.000 euro betaald zou wor den. Van den Heuvel weigerde omdat hij vond dat de provider ge woon met alle andere schuld eisers in de rij moest staan. Ten einde raad heeft de curator de pro vider uit de boedel betaalt maar klaagt dat er soms geen waarde in de boedel zit om die rekening mee te betalen. En curatoren gaan dit niet uit eigen zak betalen. De huidige wet zegt niets over verplichte toegang tot cloudbe- standen. DEN haag - Balen dat de zomerva kantie er weer op zit? Dat doen niet alleen de basisschoolleerlin gen in het zuiden van het land, die sinds gisteren weer in de schoolbankjes zitten. Voor leraren en schoolbestuurders is er aan het begin van dit nieuwe schooljaar bijzonder weinig om zich over te verheugen, zegt voorzitter Helen van den Berg van vakbond CNV Onderwijs. „De situatie in het basisonderwijs is dramatisch. Door de stille bezui nigingen die al een aantal jaar aan de gang zijn, is de rek er nu uit. Schoolbesturen hebben maar twee knoppen waaraan ze kun nen draaien om hun financiën op orde te krijgen: personeel en on derhoud van de school." Bezuinigingen op onderhoud lei den bijvoorbeeld tot slechte lucht kwaliteit en wc's die minder vaak worden gepoetst. Bezuinigingen op personeel hebben tot gevolg dat scholen zich gedwongen zien klassen te vergroten. Meer dan 35 leerlingen per groep is bepaald geen uitzondering, zegt Van den Berg. „Leerlingen krijgen niet de aandacht die ze no dig hebben. Leraren krijgen zo veel taken op hun bord dat de werkdruk enorm stijgt. Dat heeft effect op hun werkplezier, maar ook op hun privéleven en gezond heid, blijkt uit onderzoek onder onze leden." Wat is er aan de hand? De kosten van scholen stijgen, maar daar worden ze door de overheid niet voor gecompenseerd, stelt Harm van Gerven van de PO-Raad, de belangenbehartiger van schoolbe sturen. „De energierekening wordt alsmaar hoger, net als de kosten van meubilair, schoon maak en lesmethoden. Tegelijker tijd loopt het aantal leerlingen te rug als gevolg van de bevolkings- krimp. Scholen krijgen een ver goeding per leerling, maar een deel van hun vaste kosten blijft ge lijk. Als ze dit schooljaar dertig leerlingen minder hebben, kun nen ze niet een lokaal afstoten." Daar komt bij dat ook de premies voor pensioenen en werkloos heidsuitkeringen snel stijgen. Sinds 2009 is de werkgelegenheid in het basisonderwijs gedaald met 13.000 voltijdsbanen. De kosten van werkloosheids uitkeringen zijn in diezelfde tijd gestegen van 81,9 tot 125,3 miljoen euro. Het Participatiefonds, dat de werkloosheidspot voor het basis onderwijs beheert, ziet zich al een aantal jaren op rij gedwongen de premies te verhogen. Volgend jaar worden de werkloosheidskos ten geraamd op ruim 141 miljoen euro. Dat zorgt voor een negatieve spi raal: een steeds groter deel van de schoolbudgetten wordt opgeslokt door werkloosheidskosten. Als ge volg daarvan staan nog meer ba nen op de tocht. De PO-Raad ver wacht dat volgend jaar nog eens Schoolbesturen hebben maar twee knoppen om hun financiën mee op orde te krijgen vijfhonderd voltijdsbanen ver dwijnen. Vooral net afgestudeer de leerkrachten vinden amper werk en dreigen verloren te gaan voor het onderwijs. Volgens de sector is dat een serieus pro bleem, omdat veel docenten van de babyboomgeneratie binnen een paar jaar met pensioen gaan. Scholen betalen nu 3 procent van de personeelslasten aan werkloos heidspremie, volgend jaar is dat waarschijnlijk al 4 procent - en dan wordt de premie nog kunst matig laag gehouden om scholen niet verder in de problemen te brengen. Het aantal basisscholen dat onder verscherpt toezicht staat door geldproblemen, neemt toe. Begin juli waren het er acht tien, vier maanden eerder nog elf. <vw.miloproti.be 1 2-/3-/4-daagse autovakantie inclusief ontbijtbuffet 1 verblijf in het luxe 4-sterren Hilton Hotel Antwerp 1 hotel in het centrum op de Groenplaats 1 ontdek het Begijnhof of bezoek de kathedraal Bezoek de vele musea i 2- l/m 5-daagse autovakantie inclusief ontbijtbuffet 1 verblijf in 4-sterren hotel Mercure Brussels Center Louise in het oude stadshart, op ca. 2 km van de Grote Markt bekijk Manneken Pis, het Atomium of ga shoppen! Aankomstdata: van 20/8 t/m 27/10 Zie www.kras.nl/26180 waarom zou je meer betalen Zie www.kras.nl/52731 Zie www.kras.nl/50853 UTRECHT - Curatoren krijgen steeds moeilijker toegang tot de boekhou ding van een failliet bedrijf. Leve ranciers van software op afstand via internet (de doud) weigeren in zage omdat ze eerst betaald willen worden. Klassen worden groter door Annemieke van Dongen Helen van den Berg, voorzitter CNV Onderwijs Bezuinigingen op personeel heb ben vaak tot gevolg dat scholen zich gedwongen zien de klassen te vergroten. Meer dan 35 kinderen per groep is bepaald geen uitzon dering. foto Koen Suyk 3-daagse autovakantie inclusief ontbijtbuffet, boottocht, citymap en diverse extra's verblijf in het 3-sterren hotel Ibis Gent St. Baafs Kathedraal hotel in het centrum, tegenover de kathedraal Aankomstdata: van 20/8 t/m 28/12 ~j Aankomstdata: van 20/8 t/m 30/12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6