Deze maand start Waterschap Scheldestromen met de kustversterking bij Renesse. Een bijzonder project in kwetsbare natuur. 26 ZEELAND KUSTVERSTERKING EP De duinen bij het Noorderstrand aan de Rampweg in Renesse zijn te zwak om het achterland tijdens een superstorm te verde digen. Op de meeste plaatsen zijn de duinen op Schouwen-Duiveland hoog en breed genoeg, maar bij het Noorderstrand zijn de duinen te smal en te laag. „Je kan het ook goed zien als je naar de bovenkant van de duinenrij kijkt", wijst waterschapsbestuurder Guiljam van der Schelde aan. „Het is hier la ger dan in de rest van de duinen en als je langs de duinen kijkt zie je dat ze op een be paald punt smaller worden." Van der Schelde staat samen met Guus Lange- dijk en André Marinisse van waterschap Schel destromen aan de rand van het duinverster- kingsgebied Noorderstrand. Aan de landzijde ligt een strook niet-toegankelijke natuur; de Zouten en Zoeten Haard. Er staan kwetsbare en zeldzame planten als de harlekijnorchis en de rietorchis en bovendien is het gebied in ei gendom van Staatsbosbeheer. „Daarom moe ten we er maar niet in lopen, ik heb geen toe stemming gevraagd", zegt Langedijk. Dat het gebied zeldzame planten herbergt, is van een afstandje niet goed te zien. Maar het oogt wel fraai met de rietvelden en het duin struweel op de achtergrond. In een kleine poel zwemmen een paar eenden met een sliert jonkies er achteraan en in de verte, vlak bij de duinen, steekt een ree net met de oren boven het riet uit. Deze natuur maakt het pro ject voor Waterschap Scheldestromen bijzon- LOCATIE NOORDERSTRAND der. „We steken alleen al 700.000 euro in na- tuurmaatregelen", zegt Van der Schelde. „We hebben dit voorjaar al een amfibiescherm ge plaatst om te voorkomen dat de heikikker te rug de duinen intrekt." Normaal gesproken trekt deze kikkersoort na de voortplanting weer de duinen in, maar daar zouden ze de werkzaamheden niet overleven en dus moe ten ze nog even in het natuurgebied blijven. Daarnaast worden in een smalle strook langs de duinvoet alle zeldzame orchideeën wegge haald. „Die gaan we verplanten. Vanuit de Zouten Haard naar de naastgelegen Zoeten Haard", zegt Marinisse. „Daarvoor gaan we eind deze maand eerst alle greppels opscho nen om de waterhuishouding in orde te ma ken." Op die manier wordt een stuk van de Zoeten Haard geschikt gemaakt voor de orchi deeën. Ondanks deze maatregelen om de natuur te ontzien, zijn twee natuurorganisaties toch naar de Raad van State gestapt om de werk zaamheden tegen te houden. Stichting Duin behoud en de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland zijn er op tegen dat de duin versterking in het natuurgebied aan de landzij de gebeurt. Zij wilden de duinen versterken aan de zeezijde. „Maar dat is factor drie duur der", zegt Van der Schelde. „En het kost nu vier tot vierenhalf miljoen euro." De hoge kostprijs was voor het Waterschap de reden om te kiezen voor kustversterking in het na tuurgebied. Inmiddels heeft de Raad van State uitgesproken dat de werkzaamheden wel mo gen beginnen omdat het veiligheidsbelang zeer zwaar weegt, maar een definitieve uit spraak over de duinversterking moet nog plaatsvinden. Dat de duinversterking - zeker de eerste tijd - goed zichtbaar zal zijn erkent Van der Schelde. Maar dat de duinver sterking ten kost zal gaan van een groot deel van de natuur in de Zoeten en Zouten haard is volgens hem absoluut niet aan de orde. „Nee, feitelijk gaat het om een smalle strook. We trekken de duinenrij als het ware recht. Op het allerbreedste stuk worden de duinen vijftien meter breder, maar dat is alleen op het stuk waar de duinen nu naar binnen bui gen, in de richting van de zee." Verreweg de strandovergang bij Our Seaside strandovergang Klokje strandovergang bij Corazon Rampweg campings/vakantieparken Zeven ton voor behoud door Melita Lanting I Toeristen grijpen hun kans en vragen aan waterschapsbestuurder Guiljam van der Schelde (tweede van rechts) en André Marinisse (helemaal rechts) uitleg over de plannen in de Zouten en Zoeten Haard, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52