80545Ö IS an.45 T1857 Wachten tot kanaal weer vrij is veel ruimte en overzicht' GGD verwacht meer mazelen door einde vakantie 10 Aanvaring ZEELAND 23 commentaar Goes gastheer tijdens week van de Oosterschelde L „We waren op weg naar onze thuishaven Wolphaartsdijk na een weekendje Antwerpen", zegt Lou. „Toen we nog buiten waren, hoorden we wat er was gebeurd. We hadden via Vlissingen kun nen varen, maar dan hadden we de stroom tegen. Bovendien is de sluis in Vlissingen vanaf tien uur 's avonds gestremd. Dan hadden we misschien wel daar moeten wachten. We liggen hier nu vanaf twaalf uur." De Avontuur, een zeilklipper uit Goes, is ook gestrand in Hans- weert: het grootste deel van de mensen is van boord gegaan. „We waren bij de herdenking van de vrije Schelde in Lillo", zegt een be manningslid. „Sommige vrijwilli gers moeten weer gaan werken, we zijn met zes man overgeble ven. Dat is zat." Arie de Waardt was met rood grind in zijn binnenvaartschip Oa se onderweg van Terneuzen naar Nijmegen. „We hebben geen haast", zegt hij vanuit de stuur hut. „Omvaren via de Kreekrak kost te veel brandstof. Een paar uur wachttijd betekent niets, ze ker niet afgewogen tegen mensen levens." „De beroepsvaart zal wel weer de schuld krijgen", zegt De Waardt. „Tanker overvaart zeiljacht, zeg gen ze dan. Dat is makkelijk ge zegd. Ik vind dat niemand het wa ter op zou mogen zonder vaarbe wijs. Ie mag nog niet eens brom mer rijden zonder rijbewijs, maar met een boot tot 14.80 meter mag je alles." Regiocoördinatrice Lisette Booij van de Koninklijke Schippersvere niging Schuttevaer, afdeling Zee land, spreekt uit ervaring. Zij is naast bestuurder ook vrouw van een binnenvaartschipper en vaart regelmatig mee. „Je hoort iedere zomer wel een keer over dit soort vreselijke ongelukken. Maar lang niet altijd gebeuren die hier in Zeeland. Juist niet, zou ik zeggen. Hier heb je veel ruimte en op veel plaatsen is helemaal duidelijk waar de vaarroute is." Vandaar ook dat Booij, die in Schore woont, verbaasd is over de plaats van de aanvaring. „Het is een heel recht stuk, zonder boch ten. Op het Hollands diep of de Westerschelde is het hier en daar heel wat onduidelijker waar de vaargeul voor de beroepsvaart is." Schipper Johnny van Ijk uit Ter- neuzen is op het moment dat hij gebeld wordt op weg naar het Bel gische Aalter met zijn 'zandboot'. „Dit is een ramp. Vreemd dat het daar in het Kanaal door Zuid-Be veland gebeurd is. Ik zou eerder aan Friesland denken, waar je soms tussen de jachtjes door moet varen. Het is gissen naar wat er mis is gegaan. En schippers kunnen op hun radar en navigatie- apparatuur precies zien wat er op het water zit." Volgens Booij ligt voor de binnen vaartschippers een eind verderop richting de Vlake wel een aan dachtspunt. „Maar over de Post- brug hebben we in vergaderingen nog nooit gesproken. Daar is het overzicht goed. Het zou kunnen dat een van de twee schippers de afstand verkeerd heeft ingeschat. Dan spreken we over menselijk fa len." Een aanvaring op het ka naal door Zuid-Beve land tussen een bin- nenvaarttanker en een motorjacht werd gisteren twee mensen fataal. Over de oorzaak is nog weinig te zeggen. Onop lettendheid van een van beide schippers, problemen aan boord, het kan allemaal. Hoe dan ook, dit ongeluk bewijst de kwetsbaarheid van de water sporter ten opzichte van de be roepsvaart. Op de Zeeuwse wateren zitten jachtjes regelmatig in het vaar water van de binnenvaart of van zeeschepen. Voor die ont moetingen zijn duidelijke re gels en er zijn voldoende com municatiemiddelen. Toch klin ken de zware scheepshoorns nogal eens dreigend. Als er dan tijd is om uit te wijken, gaat het meestal goed. Met de wend bare jachten is een snelle ma noeuvre geen probleem. Voor de schippers van de grote sche pen is het een ander verhaal. Zij kunnen niet vlug van koers veranderen of ineens afrem men. Zij kunnen alleen maar hopen op een goede afloop. GOES - De gemeente Goes is gast- gemeente bij de komende Ooster- scheldeweek die van 7 tot en met 14 september gehouden wordt. Het startschot is op zaterdag 7 sep tember bij het Goese Sas waar het Oosterscheldeweek kunstwerk ge presenteerd wordt. De Ooster scheldeweek is opgezet om een breed publiek kennis te laten ma ken met deze zeearm. Mensen kunnen kajakken, van zilte zalig heden proeven en op de openings dag is er een zeildwedstrijd, de 'acht uren van de Oosterschelde'. Maandag 9 september is er een conferentie genaamd Koester de Oosterschelde in Bruinisse. De kans op besmettingen is veel groter nu kinderen weer samen komen op basisscholen, zegt Fleur Groenendijk, arts infectie- ziektenbestrijding van de GGD Zeeland. De GGD vraagt scholen om goed te letten op signalen die wijzen op mazelen, en na te gaan of leer krachten beschermd zijn tegen de ziekte. „Zo niet, dan kunnen we ze alsnog inenten." Ook wordt de scholen verzocht om ziektegeval len te melden. „We kunnen dan officieel de diagnose stellen, zo dat we meer zicht hebben op de verspreiding van het virus." Het lastige is dat mazelen vier dagen vóór de huid uitslag al besmettelijk is. Groenendijk raadt scholen ook aan om het gebouw goed te venti leren. „Maar de mazelen zijn heel erg besmettelijk. Je houdt het vi rus lastig, tegen." Kinderen uit voorzorg thuis hou den, heeft volgens Groenendijk weinig zin. „Het lastige is dat ma zelen vier dagen vóór de huiduit slag al besmettelijk is. Kinderen hebben dan al wel last van algehe le malaise, verkoudheid of koorts, maar het is dan niet zeker of het om een gewone verkoudheid of de mazelen gaat. Alleen als een kind contact heeft gehad met een andere mazelenpatiënt, bijvoor beeld een broertje of zusje, dan is de kans wel groot." Scholen nemen ondertussen op eigen initiatief ook al voorzorgs maatregelen. Op de Johannes Cal- vijnschool in Wolphaartsdijk heb ben 5 van de 75 leerlingen mo menteel de mazelen, zegt direc teur René Dek. „We zijn vanoch tend met alle kinderen samen ge komen in de hal om de ziekte te bespreken. We hebben tegen de kinderen gezegd dat ze hun hand Ik denk niet dat besmet ting te voorkomen is. We we doen wat we kunnen. voor de mond moeten houden of een zakdoek moeten gebruiken als ze niezen of hoesten. We heb ben nog een keer benadrukt dat ze hun handen moeten wassen. We hebben speciale zeep met ont smettingsmiddel." Hij geeft toe: „Ik denk niet dat besmetting te voorkomen is, maar we doen wat we kunnen." In Zeeland zijn er volgens de laat ste gegevens van de GGD 70 be vestigde gevallen van mazelen: 46 in Kruiningen, 1 in Oostdijk, 1 in Sint Maartensdijk, 3 in Scherpenis- se en 6 in Tholen. In Wolphaarts dijk zijn er 7 gevallen, in Nieuw- dorp 5. Er is ook een geval van ma zelen in Vlissingen. DINSDAG 13 AUGUSTUS 2013 organisatie berging Mt* door Nadia Berkelder HANSWEERT - De steiger bij de slui zen van Hansweert, ten zuiden van het ongeluk, wordt steeds voller. Lou en Carla Vermeeren zitten in de kajuit van hun zeiljacht. WEMELDINCE - Het is dé grote angst van alle schippers dat ze eens een recreatieboot overvaren. „Schippers zijn daarvoor altijd al op hun hoede en ze zijn dat al hele maal in het hoogseizoen. En als eenmaal de gang in het binnen vaartschip zit, dan is die er niet zo maar uit." door Cornelleke Blok GOES - De GGD Zeeland verwacht dat de komende tijd veel meer on gevaccineerde kinderen de maze len krijgen. Alle Zeeuwse basisscho len ontvangen daarom deze week een brief van de GGD Zeeland. Schooldirecteuren en leerkrachten krijgen daarin tips om nieuwe be smettingen zoveel mogelijk te voor komen. Fleur Groenendijk, GGD-arts René Dek, school Wolphaartsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49