TOSS PZC Complicaties bij coma kunnen van I I 1 1 1 2 OVERLIJDEN FRISO OVERLIJDEN PRINS FRISO COLOFON 1978 Het overlijden van Friso geldt als privékwestie. De Oranjes bepalen zelf wanneer ze iets bekendmaken. Maak iemand abonnee! £F PAUL KUSTERS toosenhenk.nl B 2 OP t>E 3 RELATIES STRAMST DEN HAAG - Zondag, vlak voor mid dernacht, meldde prinses Mabel zich op Twitter. 'Hartelijk dank voor alle lieve felicitaties van daag!', stuurde ze als reactie op de gelukwensen voor haar 45e ver jaardag, die ze in het bijzijn van haar man prins Friso en hun doch ters Luana en Zaria vierde op pa leis Huis ten Bosch. Eerder die dag maakte ze reclame voor een 'grappig project' van haar zus Ni- coline. De volgende ochtend moest ze op hetzelfde paleis voor goed afscheid nemen van Friso. Koning Willem-Alexander brak de vakantie met zijn gezin.in Grie kenland meteen af om terug te ke ren naar Nederland. Het overlij den van zijn broer lijkt toch nog onverwacht te zijn gekomen. De Rijksvoorlichtingsdienst gaf gisteren weinig informatie. Media moesten het doen met een com muniqué namens de koning. „Meer informatie dan dit hebben we niet", herhaalde de woordvoer ster keer op keer tegen journalis ten. De koninklijke familie be schouwt het overlijdèn van de tweede zoon van prinses Beatrix en wijlen prins Claus als een pri vékwestie. Friso was weliswaar lid van de ko ninklijke familie, maar niet van het Koninklijk Huis. In 2004 gaf hij door zijn huwelijk met Mabel de aanspraken op de troon op. De Rijksvoorlichtingsdienst is in dit geval slechts doorgeefluik van de familie. Als de Oranjes mede delingen willen doen, bijvoor beeld over de uitvaart, dan kiezen zij zelf het tijdstip. Het blijft dan ook gissen hoe de begrafenis eruit gaat zien. Gestor ven leden van de koninklijke fami lie worden doorgaans bijgezet in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft. Het is niet gezegd dat dit nu ook zal gebeu ren. Prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven hebben bijvoorbeeld aangegeven op Het Loo in Apel doorn begraven te willen worden. De Nieuwe Kerk en de grafkelder worden op dit moment ook ver bouwd. Het werk is in mei begon nen en zou drie jaar duren. De keuze zou ook kunnen vallen op een dienst in de Oude Kerk in Delft, waar Friso en Mabel inder tijd trouwden. Of prinses Mabel en de kinderen in Nederland blijven, zal later moeten blijken. Evenmin is duide-, lijk wat er nu gebeurt met het gro te bedankfeest voor prinses Bea trix. Zij neemt op 14 september publiekelijk afscheid in Rotter dam. Het is de bedoeling dat er allerlei activiteiten plaatsvinden op of rond het water, 's Avonds is er een grote bijeenkomst in Ahoy met muziek, zang en dans. DEN HAAG - Prins Friso is overle- den 'aan complicaties die zijn op getreden ten gevolge van de her senbeschadiging veroorzaakt door zuurstoftekort bij zijn skiongeval op 17 februari 2012', meldde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren even na 15.00 uur. Hoogleraar neurologie en voorzit ter van de Nederlandse Vereni ging voor Neurologie Bernard Uit- dehaag zegt daarover: „Een coma is een niet-natuurlijke situatie, daar zit een groot risico op compli caties bij. Het lichaam kon het niet meer aan, vermoed ik." Hij gaat verder niet in op de moge lijke complicaties, omdat hij - de hoogleraar is niet betrokken bij de behandeling of verzorging van de prins - daarover geen nadere informatie heeft. „Wat nu vooral past is medeleven met de familie, het is erg triest", zegt Uitdehaag. Vice-voorzitter Selma Tromp van de Nederlandse Vereniging voor Neurologie, geeft aan dat de com plicaties waaraan een comapa tiënt overlijdt, meestal van. niet-neurologische aard zijn: „Je kunt daarbij denken aan indirecte complicaties, zoals een longontste king. Die kan ontstaan doordat de patiënt niet meer in staat is zelf standig diep in te ademen of te hoesten. Ook kan een patiënt ver lies van zijn blaasfunctie onder vinden, waardoor infectiegevaar optreedt. Of trombose door het stilliggen, waardoor embolié - bij voorbeeld in de longen - kan op treden." Tromp kent zelf geen ge vallen van patiënten die na jaren in coma te hebben gelegen, als nog volledig herstellen. „Gedeelte lijk herstel is niet uitgesloten. Als bepaalde functies terugkeren, kan dat een eerste teken zijn van ver der herstel. Dit verschilt per pa tiënt." Comapatiënten kunnen lang in le ven worden gehouden. Tromp: „Ik kan zo geen voorbeelden noe men, maar er zullen in Nederland se verpleeghuizen zeker patiën ten worden verzorgd die al jaren in coma verkeren." Het ongeluk dat prins Friso uitein delijk fataal is geworden, gebeurt op 17 februari vorig jaar, na enkele dagen van hevige sneeuwval. De prins maakt rond het middaguur een skitocht off-piste, samen met HENK» IK <3A. NEEM NO® WAT TE KNAEEELEN MEE... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl .««O Beatrix presenteert haar zoon Johan Friso, 1 b/ DO vlak na zijn geboorte, foto's ANP Riddertje spelen tijdens Koninginnedag op het bordes van paleis Soestdijk. Overlijden is privékwestie door Laurens Kok door Paulus Smits i En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonrv minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2