J Telkens in de voetsporen van Bolt SPORT 29 'mm maakt in dit prille seizoen een onthutsend wankele indruk en ligt direct onder het vergrootglas. Van Gaal zal de grote Feye- noord-factor in zijn selectie scherp en kritisch moeten beoor delen. Zeker nu zich bij het werve lend gestarte PSV een veelbelo vend verdedigingsduo (Bruma Rekik) heeft gepresenteerd. DE SCHIJNWERPERS Louis van Gaal heeft geen meesle pende, idealistische motieven als bondscoach. Zijn grootste drijf veer is dat hij straks in Brazilië voor het eerst zijn vakmanschap als trainer kan bewijzen op een wereldpodium, niet dat hij Neder land een onuitwisbare plaats in de eregalerij van het voetbal kan bezorgen. Daar is niets mis mee, maar Louis van Gaal heeft er wel mee te maken dat hij Louis van Gaal is. Een kleurrijke, fascine rende persoonlijkheid die zowel pure bewondering als heftige weerstand oproept en voortdu rend het licht van de schijnwer pers vangt, niet in het minst door zijn eigen gedrag. Het grote ge vaar is straks dat de (media)aan- dacht voor de kapitein de koers van het schip Oranje gaat beïn vloeden. Perschef Kees Jansma weet dus dat hem een belangrijke taak te wachten staat. DE VERWACHTINGEN De huidige hiërarchie op Planeet Voetbal is duidelijk. Op de absolu te top zetelen enkele wonderkin deren (Messi, Cristiano Ronaldo) en zij kijken uit over een konink rijk waarin vooral Duits en Spaans de voertaal is. Nederland heeft momenteel slechts twee spe lers die zich tot de beste vijftig van de wereld mogen rekenen: Ro bin van Persie en Arjen Robben. Als je het zo bekijkt, ligt de lat van de KNVB (minimaal een plek in de halve finale van het WK) ex ceptioneel hoog. Het klopt wat Louis van Gaal voortdurend van de daken schreeuwt: Nederland heeft individueel niet de beste spelers, dus is de enige manier om succes af te dwingen het sme den van een zo hecht mogelijk team. Met radertjes die in elkaar grijpen als in een Zwitserse sta tionsklok. Eén houvast: in 2010 lukte dat, wonderwel. Fraser-Pryce onttroonde Carmeli- ta Jeter als titelhoudster. De Ame rikaanse moest ditmaal genoegen nemen met brons, aangezien Mu- rielle Ahoure uit Ivoorkust zich tussen het tweetal in nestelde. De kloof tussen de nummers twee en drie was daarbij aanzienlijker kleiner (vierhonderdste van een seconde), dan die tussen de win nares en de vice-kampioene: 10,71 om 10,93 seconden. De veelzeg gende marge onderstreepte het machtsvertoon van de triomfator. „Maar een perfecte race was het niet", stelde ze onomwonden na afloop. „Die race moet nog ko men." De carrières van Fraser-Pryce en Bolt tonen opmerkelijke parallel len - althans, wat het kortste sprintnummer betreft. Beiden de den de wereld versteld staan in Pe king in 2008, waar ze olympisch goud wonnen. Een jaar later in Berlijn volgde bij het WK de her haling van zetten. In Daegu lever den ze in 2011 de wereldtitel in, om vervolgens vorige zomer in Londen bij de Spelen de gerezen twijfels weg te nemen en weer als eerste te eindigen. Dat de jacht naar eeuwige roem in Peking kon worden geopend, was trouwens geen uitgemaakte zaak geweest. Fraser-Pryce had met winst op de plaatsingswed strijden van haar land haar start bewijs verdiend, maar er werd op aangedrongen om de verslagen Veronica Campbell-Brown voor rang te verlenen. De tweevoudig olympisch kampioene op de 200 meter gold als een uitgelezen titel kandidaat, in tegenstelling tot haar bedwingster. Fraser-Pryce snoerde criticasters de mond met haar rappe benen. Een smetje kleeft er wel aan haar glansrijke loopbaan. In 2010 werd Fraser-Pryce voor zes maanden ge schorst vanwege een overtreding van het dopingreglement. Ze zou oxycodone hebben geslikt, een middel waarvan de prestatiebevor- derende werking overigens niet is bewezen. Fraser-Pryce zei zich van geen kwaad bewust te zijn en vermoedde dat de positieve test het gevolg was van de pijnstiller die ze na een tandheelkundige be handeling had genomen. Klaplong kost De Jong zes weken Sïem de Jong kan de komen de zes weken niet voor Ajax uitkomen. Bij de aanvoerder is maandag een ingeklapte long geconstateerd. De mid denvelder ligt de komende dagen in het ziekenhuis, waar een drain in zijn rech- terlong wordt aangebracht. De Jong liet zich onderzoe ken omdat hij bleef hoesten en moeizaam kon ademen. Hij weet niet hoe hij de bles sure heeft opgelopen. Giri naar tweede ronde World Cup Anish Giri heeft de tweede ronde bereikt van schaak toernooi om de World Cup in Tromsö. De jonge Rijswij- ker kwam maandag met wit remise overeen met Salem Saleh. Daartoe werd op de 21e zet al besloten. Giri had de grootmeester uit de Vere nigde Arabische Emiraten zondag met zwart verslagen. Voor Jan Smeets zit het eve nement er al op. Hij verloor van Maxim Matlakov. Rooney fit bij nationale ploeg Wayne Rooney lijkt weer fit te zijn, nadat hij afgelopen weekeinde nog afwezig was bij Manchester United in de wedstrijd om de Communi ty Shield. De Engelse inter national trainde maandag vol mee met de nationale ploeg in aanloop naar het oe fenduel met Schotland van woensdag. „Het zag er goed uit wat betreft Rooney, zo als ik had verwacht", aldus bondscoach Roy Hodgson. Dufner maakt reuzensprong Golfer Jason Dufner is door zijn zege in het PGA Cham pionship de top tien van de wereldranglijst binnenge stormd. De Amerikaan, zon dag op Oak Hill de beste in het vierde en laatste major- toernooi van dit jaar, steeg van plaats 21 naar 8. De top drie veranderde niet Tiger Woods blijft koploper, gevolgd door Phil Mickelson en Rory Mcllroy. Beste Ne derlander is Joost Luiten op plaats 86. Céline van Gerner mist WK turnen Céline van Gerner zal begin oktober definitief niet in ac tie komen op de wereldkam pioenschappen turnen in Antwerpen. De achttienjari ge Emmeloordse maakte dat maandag via twitter be kend. Van Gerner werd eind juli geopereerd aan haar rechterenkel en het herstel gaat niet snel genoeg om in Antwerpen te acteren. De blessure liep ze op tij dens haar trainingsperiode in aanloop naar de WK. DINSDAG 13 AUGUSTUS 2013 *4 k I Oranje-debutant Paul Verhaegh probeert Arjen Robben de bal te ontnemen tijdens de training van Oranje op het veld van Quick Boys. Samen met Robin van Persie is Robben de enige Nederlandse speler die zich tot de beste vijftig voetballers van de wereld mag rekenen, foto Koen van Weel/ANP Shelly-Ann Fraser-Pryce. door Marco Knippen MOSKOU - Shelly-Ann Fraser-Pryce weet dat ze altijd tot de schaduw van die andere grootheid op Jamai ca zal zijn veroordeeld. Die weten schap weerhoudt haar er niet van telkens in de voetsporen van su perster Usain Bolt te treden. Net als hem heroverde ze maandaga vond bij het WK de hegemonie op de 100 meter. AMSTERDAM TROMSÖ LONDEN ROCHESTER RIJSWIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29