Schotse Huizen vreest toekomst Snelheid omlaag op Veerse wegen 1 I 24 WALCHEREN OUDERENWINKEL Vijf jaar Stadspark Molenwater Eerste Ouderenwinkel in Zeeland is vooral bedoeld om het leven van senioren te veraangenamen. 150,00 €315,00 355,00 399,00 Ondernemersplein VEERE - Het is een bittere pil voor museum de Schotse Huizen en restaurant In den Struyskelder in Veere nu de aankoop van de bei de panden door hen op de lange baan geschoven dreigt te worden. Beide partijen hadden de financie ring rond voor de overname van de monumenten van de Rijksge bouwendienst (RGB). Die wilde de Schotse Huizen al langer kwijt. Nu minister Blok echter be sloten heeft alle 34 panden die de RGB wil verkopen, waaronder die Veerse panden, in één geheel aan de nieuwe Nationale Monumen tenorganisatie over te dragen, lijkt de toekomst van De Schotse Huizen weer uiterst onzeker. Het is nog onduidelijk wat de Mo numentenorganisatie met al die monumenten wil. De lijst omvat naast panden waar geld uit te ha len is, bijvoorbeeld door huurop brengst, ook objecten die niets op leveren zoals gedenknaalden en oorlogsmonumenten. Denkbaar is dat de panden die geld opbren gen niet onmiddellijk van de hand gedaan worden. En als er verkocht wordt, komen lokale overheden het eerst aan bod. De gemeente Veere heeft al duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen. Zij wil dat al haar musea zelf de broek ophouden. Structurele sub sidies worden afgebouwd. Veere ondersteunt daarom van harte het overnameplan van In den Struyskelder en Stichting Delta Cultureel, die het museum exploi teert. In den Struyskelder zou het grootste deel van de aankoopsom voor zijn rekening nemen door de terrassen aan de achterkant en de kelder, waar nu de horeca zit, over te nemen. De Stichting zou begane grond, eerste en tweede verdieping verwerven. Grootste zorg van de Stichting is de huidige, hoge huur aan de RGB. Hoewel de gemeente heeft toegezegd daarbij te blijven steu nen, is dat niet onbeperkt houd baar. Na de gemeenteraadsverkie zingen, maart komend jaar, kan een nieuw gemeentebestuur daar een hele andere lijn in kiezen. In den Struyskelder en Stichting hebben de minister inmiddels ge vraagd voor hen een uitzondering te maken, omdat de onderhande lingen met de Rijksgebouwen dienst al vrijwel afgerond waren. Blok voelt daar in principe niet voor. Na kamervragen door VVD en CDA over de Veerse situatie en brieven van gemeente en Stadsraad Veere heeft Stichting Delta Cultureel opnieuw bij de minister aangeklopt. Zeker omdat zij meent dat de maatschappelijke steun voor De Schotse Huizen breed is en de samenwerking tus sen horeca en museum nu al vruchten afwerpt. De minister heeft hier nog niet op geant woord. De nieuwe Monumentenorganisa tie zal ongetwijfeld kijken naar de hoogste bieder. Risico is dan dat zich straks een overnamekandi daat aanmeldt met een beter ge vulde zak geld dan de Veerse be langhebbenden; een overname kandidaat ook die heel andere in tenties heeft met De Schotse Hui zen. De Rijksoverheid heeft wel verklaard dat 'monumenten die worden afgestoten, wettelijk be schermd blijven'. Ook mag ver koop niet ten koste gaan van het onderhoud. Het is ook niet toege staan dat de monumenten een puur commerciële bestemming krijgen, aldus de RGB. Prangende vraag blijft: hoe gaan de Schotse Huizen de toekomst in? Blijft het Veeres trots, gerund door Veerenaren, of komt er een 'vijandige' overname? MIDDELBURG - Vereniging Stads park Molenwater in Middelburg viert vandaag (dinsdag) het vijfja rig bestaan. Bezoekers kunnen in het park van 15.00 tot 16.30 uur een workshop bootje maken vol gen, een veren igingstattoo laten zetten en fotograferen met de Roos in de Middelburgse Stad- stoel. Gratis toegang. van basis tot maatwerk specialist in multifocale brillenglazen (Iroeoptiek wal$traat81 vlissingen MIDDELBURG - Hij had altijd al een goed gevoel bij het voormalige pand van de Agrimarkt in de Kal- verstraat in Middelburg. De par keergarage en bushalte liggen er immers voor de deur. Exploitant Ton Lagas en zijn vrouw Yvonne besloten daarom in het voorste ge deelte van het gebouw de Oude renwinkel te openen. Nu het on der meer door toezeggingen van enkele huisartsen zeker is dat er medio 2014 in de rest van het pand een gezondheidscentrum komt, is de locatie wat Ton be treft helemaal ideaal. Ouderenwinkel is een franchi- se-keten met elf gecombineerde winkels/uitleenpunten in Neder land. Middelburg is de eerste Zeeuwse plaats waar een vesti ging wordt geopend. Vanaf mor- gen is de winkel toegankelijk voor publiek. Exploitanten Ton en Yvonne zijn niet onbekend met het onderne merschap. Tien jaar lang runden ze Oil Vinegar in het centrum van Middelburg. „Na tien jaar wa ren we toe aan een nieuwe uitda ging. We hebben het pand te koop gezet en zijn gaan kijken of we hier een nieuwe markt kon den aanboren. Zo kwamen we uit eindelijk bij de Ouderenwinkel te recht", vertelt Yvonne. Een keuze die niet heel verrassend is omdat ze jarenlang werkzaam was ih de zorg en dat momenteel in deeltijd nog steeds doet. „In de Ouderen winkel bieden we hulpmiddelen aan die het leven van ouderen makkelijker en aangenamer kun nen maken, waardoor ze langer zelfstandig kunnen blijven wo nen. Natuurlijk is het voor ons een manier om onze boterham te verdienen, maar het sociale aspect vind ik ook erg belangrijk." De winkel is ruim en overzichte lijk ingedeeld. Zo is er een wand met alleen maar kussens en een met allerlei hulpmiddelen voor dagelijkse klusjes. Ton: „We heb ben kleine producten in het assor timent zoals een blikopener voor mensen met weinig kracht in hun handen, maar we verkopen ook rollators. Medische hulpmid delen zoals een toiletstoel hebben we uiteraard ook, want dergelijke problemen horen bij het ouder worden, maar daar ligt niet de fo cus." De Ouderenwinkel van Ton en Yvonne fungeert ook als uitleen- punt. Zo kan iemand die zijn been breekt via de zorgverzeke ring 'gratis' krukken afhalen bij de winkel. Mensen met een Wmo-indicatie kunnen echter niet in Middelburg terecht. Daar voor moeten ze aankloppen bij eén Thuiszorgwinkel. Ton ziet dat niet als probleem, sterker nog, hij denkt dat de Ouderenwinkel juist steeds meer terrein wint. „Nu de zorg alsmaar verder wordt uitge kleed, wordt dit de toekomst." SUPERMARKT LIDL TIJDELIJK NAAST OUDERENWINKEL Veere volgt hiermee de aanbeve lingen op van adviesbureau Ligter- moet Partners. Dat onderzocht in opdracht van het provinciebe stuur de verkeers(on)veiligheid in de gemeente. Uitgangspunt is het minimaliseren van het aantal ver mijdbare ongevallen. De maximumsnelheid op de be trokken weggedeelten kan pas worden teruggebracht nadat aan passingswerkzaamheden hebben plaatsgevonden. Daar moet nog een planning voor worden ge maakt. Die zal zich uitstrekken over een groot aantal jaren. Om kosten te beperken wordt aan gesloten bij de schema's voor het normale onderhoud van de we gen. In een aantal gevallen moet de gemeente eerst nog de betrok ken weggedeelten in eigendom overnemen van het waterschap Scheldestromen. In Vrouwenpolder staan de Dorps- dijk en de Fort den Haakweg op de nominatie om te worden afge waardeerd tot 30 km weg. In Zou- telande gaat het om het bedrijven terrein en een deel van de Westka- pelseweg, daar waar gebouwd gaat worden. Daar is het verder de bedoeling om de Melsesweg en de Houtenburgsweg in de be bouwde kom op te nemen. In Westkapelle gaat het om het bedrijventerrein, in Meliskerke om de Rapenburgseweg en een deel van de Jaspersestraat, in Aag- tekerke om 350 meter van de Pre- laatweg bij de school en de kerk, in Buttinge om 200 meter van de doorgaande weg, in Veere om een deel van de Veerseweg, bij Dis hoek om de weg langs de duinen en in Mariekerke om de bebouw de kom. Verder is het de bedoeling om de doorgaande weg bij Sint Jan ten Heere - tussen Aagtekerke en Westkapelle - aan te merken als bebouwde kom. - Ef DIN ANALYSE door Annemarie Zevenbergen nieuwste generatie multifocale glazen modern en betaalbaar COMFORT PLUS MAATWERK 'Wij maken het ouderen makkelijker' door Wendy de Jong □OOOO walcheren@pzc Wegens een algehele modernise ring en het realiseren van een ba- ke-off afdeling in het pand van su permarkt Lidl aan de johan van Reigersbergstraat neemt de win kel tijdelijk zijn intrek in het pand aan de Kalverstraat 1, naast de Ouderenwinkel. Het filiaal aan de Johan van Rei gersbergstraat zal per 11 septem ber de deuren sluiten en de tijdelij ke vestiging zal op die datum ope nen. Per 20 november verwacht de supermarktketen de vestiging weer te kunnen openen. De werkzaamheden voor het te realiseren gezondheidscentrum be ginnen in januari 2014. door Henk Postma .tilroe.nl miftrof, iNorx 1.6 fn M FN INCH 50% KORTING I DOMBURG - De gemeente Veere gaat de komende jaren op een groot aantal weggedeelten de maxi mumsnelheid verlagen. Het gaat om stukken weg bij dorpskernen en buurtschappen. Daar mag dan niet harder meer worden gereden dan dertig kilometer per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24