GEZOND 13. Bel de gratis KWF Kanker Infolijn 0800 - 022 66 22 Al uw persoonlijke vragen over kanker persoonlijk beantwoord iedereen verdient een morgen De auteur en vergevingscoach hielp hon derden mensen die, gepijnigd door boos heid, wrok en bitterheid, toch in staat ble ken te vergeven. „Het verhaal over het door stane leed, dat zij vaak jarenlang bij zich hadden gedragen, verdampte gewoon. Daar bleef niets van over." Stuk voor stuk zag hij bij zijn cliënten enor me opluchting en bevrijding ontstaan, die niet zelden hand in hand ging met verlich ting van lichamelijke klachten en -kwalen. Dat gebeurde ook bij de inmiddels 81-jari- ge weduwe' van topindustrieel Gerrit Jan Heijn, die een verzoeningsbrief stuurde aan Ferdi E., de ontvoerder en moordenaar van haar man. In het voorwoord van Glaudemans Boek van vergeving; een gids van wond naar won der schrijft zij: 'Ik was zeer verwond na de ontvoering en de moord op mijn dierbare man Gerrit Jan. Ik ben er geestelijk rijker uit gekomen en de wond is volledig weg. En heel belangrijk: het is onomkeerbaar, die wond komt nooit meer terug. Daarvoor in de plaats is dankbaarheid gekomen'. Zo'n innerlijke schoonmaak, zoals Heijn die grotendeels in haar eentje heeft doorlo pen, verandert volgens Glaudemans de kijk op onszelf, elkaar en de wereld. „Kij ken we met liefde in plaats van met angst, dan gebeurt er wat anders." Het tegengestelde van vergeven: zinnen op wraak, als vergelding van de toegebrachte pijn. Die reactie is Glaudemans, zoon van een autoritaire vader, niet vreemd. „Mijn vader noemde mij varkenshoofd en richtte zich tot mij met andere scheldnamen, die ik liever niet noem. En hij vroeg altijd aan me; 'hoe is het met je juf?', ook al had ik die al jaren niet meer." Zijn vader putte zichtbaar genoegen uit dit pestgedrag. „Hij werd er door mijn moeder op aangesproken, maar nooit in mijn bij zijn. Dat zij niet openlijk voor mij ging staan, voelde eenzaam." Toen zijn vader na een ernstig verkeerson geval in coma raakte, waren Glaumans wraak- en haatgevoelens zo sterk, dat hij hem het liefst dood zag gaan. Zijn vaders herstel was gering; hij leefde nog een paar jaar als een kasplantje, met de geestelijke vermogens van een 3-jarige. De treiterende man was opeens een compleet andere per soon; gevoelig en aanhankelijk. Iemand bij wie je geen verwijten kon neerleggen. Het behoedde Glaudemans voor 'de groot ste misvatting' over vergeving; dat hij daar zijn vader voor nodig zou hebben. „Verge ven is een keuze die je maakt, met je zelf. Het is een innerlijk proces, een reinigings proces. Het gaat immers om jouw oorde len, haat en slachtofferschap. Want stel nou dat je de ander wel nodig zou hebben voor je eigen innerlijke proces, dan was je afhankelijk van die 'boosdoener' voordat je kon vergeven." Vergeven gaat altijd om het verleden, ook al is dat maar een seconde geleden. Glaude mans: „De kern van vergeven is de bereid heid tonen alle hoop op een ander, béter verleden los te laten. Een verleden dat meer naar jouw smaak zou zijn geweest. 'Wat is mijn aandeel?' Het kost een hoop energie iets te willen veranderen dat al lang voorbij is. Dat is on mogelijk en zinloos." Voor iedereen die wil stoppen met het 'recyclen van oude pijn- verhalen' is volgens hem de bereidheid to nen ervan af te komen al genoeg. De vergevingsdeskundige wijst op de mis vatting dat vergeving ook verzoening zou inhouden. Dat laatste is facultatief. „Het is ten eerste lang niet altijd zo dat je de dader kent, bijvoorbeeld in het geval van een dronken motorrijder die je kind heeft aan gereden. En soms wil je de relatie met ie mand die jou veel kwaad heeft berokkend, niet hervatten." In het najaar is Glaudemans van plan naar de Negev-woestijn te gaan, om daar met Is raëliërs en Palestijnen vergevingssessies te houden. Een lastige opdracht, want als er- gens vanuit het principe 'oog om oog, 'tand om tand' wordt gehandeld, is het daar wel. Maar overal dringt volgens hem inmiddels het besef door dat haat zich tegen onszelf keert. „Haat is een vergif waarvan we ho pen dat de ander er aan sterft. Maar de haat die we geven, slikken we zeifin. Want die zit gevangen in onze geest.!' DINSDAG 13 AUGUSTUS 2013 Bel met een van onze deskundige medewerkers of ga voor meer info naar kwfkankerbestrijding.nl/vraag. De KWF Kanker Infolijn is geopend van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 18.00 uur. KWF KANKER BESTRIJDING Sporten verandert DNA in vetcellen Bij sporten verbrand je niet alleen vet, je verandert ook het DNA van je vetcellen. Door het sporten ontstaan in de vetcellen veranderingen in de 'genschakelaars', waardoor sommige genen langdurig actief worden en an dere genen juist langdurig niet-ac- tief. Dat meiden Zweedse onderzoe kers na een studie bij 23 mannen. http://bit.ly/1aUiEyS Bloedplaatjes zijn breekijzer voor uitzaaiende kankercellen Uitzaaiende tumorcellen gebruiken bloedplaatjes om vanuit de bloedva ten nieuwe organen binnen te drin gen. Dat blijkt uit Duits onderzoek. De tumorcellen zetten de bloedplaat jes aan om moleculen ATP te maken. Dit ATP bindt aan eiwitten op de bloedvatwand, waardoor de cellen van de bloedvatwand iets uit elkaar wijken, zodat de tumorcel uit het bloedvat kan ontsnappen. Deze ken nis maakt het wellicht mogelijk het uitzaaien van tumorcellen naar ande re organen tegen te gaan. http://bit.ly/17FhJn8 Voldoende slapen hoort bij gezond gedrag Als het aan de onderzoekers van het RIVM ligt, mag het rijtje 'niet roken, voldoende bewegen, gezond eten en matig met alcohol' worden uitge breid met 'voldoende slapen'. In een 12 jaar durende studie bij ruim 14.000 mensen tonen zij aan dat het toevoegen van 'voldoende slapen' aan de andere gezonde leefwijzen de kans op (dodelijke) hart- en vaat ziekten verder verlaagt. http://bit.ly/14qg2oQ vergeving Het is kortzichtig om wraakgevoelens te koes teren zegt Kees van Hof (59) uit Steenderen. „Je komt er eenvoudigweg niet verder mee en belemmert je eigen ontwikkeling. In plaats van haat te ontwikkelen, kun je beter energie ste ken in de vraag 'wat doe ik vanaf nuT De voor malig verzekeringsinspecteur heeft zich heel wat keren bekocht gevoeld. Ook toen hij op staande voet werd ontslagen. „Dat kwam door dat een garagehouder die zich door mij bena deeld voelde, een klacht bij mijn werkgever in diende. De autodealer was niet bereid de inruil- waarde van mijn bedrijfs- en privé-auto alsnog te verhogen, toen bleek dat een andere garage meer bood." Van Hof deed uiteindelijk zaken met de hoogstbiedende. De garagehouder vond dat niet passend voor een verzekeringsinspecteur. „Hij luisde mij erin", zegt Van Hof. „Als vader van twee jonge kinderen heb ik toen wel moordgedachtes gehad. Maar ik dacht ook; wat is mijn aandeel, mijn verantwoordelijk heid? Ik besloot dat geen geschikt werk voor mij was en ik stak mijn energie vervolgens in andere dingen. Anders liet ik mij inhalen door het verleden." Willem Glaudemans - Boek van vergeving; een gids van wond naar won der. AnkhHermes, 19,95 euro. reageren? gezondheid® depersdienst.nl Kerriekleurstof beschermt premature longen Kurkumine, de stof die kerrie zijn ge le kleur geeft, beschermt onrijpe lon gen tegen de beschadigingen die ont staan bij beademing met hoge con centraties zuurstof. Dat gebeurt bij (veel) te vroeg geboren kinderen. Proeven met rattenpups laten zien dat het toedienen van kurkumine de hoeveelheid littekenvorming en het ontstaan van ontstekingen in de lon gen sterk vermindert. http://bit.ly/122IMAT Pas op voor gokkasten die heel luidruchtig zijn Gokkasten die bij winst veel geluid maken, veroorzaken meer lichamelij ke opwinding bij de gokkers en ma ken het gokken aantrekkelijker. Dat tonen Canadese onderzoekers aan. Ook overschatten de gokkers na af loop het aantal keren dat zij winst hebben gehaald, als er iedere keer geluid klinkt bij winst. http://bit.ly/1a1A9PM Kind vaker gewond bij gebruik ADHD-medicijnen Kinderen en tieners die medicijnen gebruiken vanwege de aandoening ADHD, belanden gemiddeld twee keer zo vaak in het ziekenhuis vanwe ge een ernstige verwonding dan hun leeftijdgenoten die geen ADHD heb ben. Dit constateren Nederlandse on derzoekers uit gegevens van 150.000 kinderen. Of dit komt door de medicijnen of door de ADHD, is niet helemaal duidelijk. In de perio de voordat de kinderen met de ADHD-medicijnen begonnen, beland den ze gemiddeld nog net iets vaker in het ziekenhuis. http://bit.ly/1a280Nt2 foto ThinkStock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13