'Mijn ziekte heeft me ook veel moois gebracht' even Wees 'lim' leel yoofD^i VOOS- Vergeven is een keuze I I In dit boek: 12 GEZOND Willem Glaudemans i Janice Deul Hoe geven men sen een positieve draai aan een ziekte? Suzy Walker-Becqué (1979) heeft de ziekte van Crohn en ver zorgt high tea's. Sommige mensen met Cro hn kunnen alles eten, an deren reageren sterk op iets specifieks, zoals toma ten. Ik kan niet tegen granen of graanproducten. Zodra ik ge woon brood of iets met gluten eet, word ik misselijk, krijg ik maagkrampen en soms zelfs bloe dingen. Omdat mijn darmkanaal ontstoken is, kan mijn lichaam mijn eten niet goed verteren. Daardoor kunnen voedingsstof fen niet goed opgenomen wor den. Ik ben altijd moe. Ik was 18 toen de ziekte werd vastgesteld en was meteen vastbesloten mijn leven niet door Crohn te laten be heersen. Dat is best gelukt, ook al valt het in de praktijk niet altijd mee. Als mijn lichaam zegt 'je bent te moe om uit te gaan', dan blijf ik thuis. Anders word ik ziek. Dat is soms moeilijk, omdat je vaak de fun mist. Ik moet ook letten op wat ik eet, maar dat is inmiddels een tweede natuur ge worden. In plaats van granen neem ik maisproducten, rijst en aardappelen. Vezels, waar ieder mens behoefte aan heeft, haal ik uit bonen en andere groenten. Toen de ziekte net was vastge steld, was het lastig alternatieve producten te vinden. Wat er te koop was, was smerig. En door gaans schreeuwend duur. Ik ben altijd dol geweest op koken en bakken, dus ging ik op een gege ven moment mijn eigen taarten, koekjes en brood maken. Een paar jaar geleden wilde ik een be drijf opstarten met mijn vriendin Siobhan Toebes, omdat we naast onze baan als onderwijsassistent iets anders wilden. Ik kom uit En geland en zij heeft een Ierse moe der, dus leek het ons leuk iets met de Britse eettraditie te doen. We besloten high tea's en taarten voor speciale (business) events te gaan verzorgen. Met name voor mensen met allergieën voor glu ten, koemelk, noten, eiwitten... you name it. We zijn vorig jaar ge start en het loopt echt super. Vooral de dieet-high-tea's doen het heel goed. Als Siobhan en ik vroeger ergens thee gingen drin ken, kon ik bijna nooit iets lek kers nemen. Dan zei ik: joh, be stel gewoon dat taartje. Trek je niets aan van mij. Dat deed ze dan wel, maar eigenlijk was dat voor geen van ons tweeën echt leuk. Nu kan ik een taart maken voor iemand die in geen jaren zo iets heeft geproefd. Als ik men sen dan zie genieten, weet ik weer waarvoor ik het doe. Mijn ziekte is soms best zwaar, maar heeft me uiteindelijk ook veel moois gebracht." Kijken met liefde 'n plaats van met angst Met anderhalf a ,Wee uur heb ie foppen met<recyc|envan e oude pijnverhalen' Vergeven is moeilijk, duurt jaren en je hebt er de ander voor nodig. Het zijn argumenten die we maar al te graag hanteren als excuus om niet te vergeven. Vergevingscoach Willem Glaudemans veegt ze van tafel. Bloemen sturen naar de nabe staanden van de moordenaar van je echtgenoot: zo ver als Hank Heijn-Engel, weduwe van de ontvoerde en vermoor de Ahold-topman Gerrit lan Heijn hoeft vergevingsgezind heid niet te gaan. Maar we moeten het schenken van vergiffenis ook niet moeilij ker maken dan het is, zegt Willem Glaude mans, samensteller van een stappenplan, door hem zelf ook wel aangeduid als 'verge ven voor dummies'. Hoe groot het leed ook is dat iemand is aan gedaan; iedereen is gemakkelijk in staat te vergeven. „In anderhalf tot twee uur heb je zo'n 80 procent van de wrok- en haatgevoe lens opgeruimd en daarmee ook een einde gemaakt aan het voortdurend wentelen in slachtofferschap." Glaudemans is ervan overtuigd dat we in de huidige tijd sneller in staat zijn te verge ven, omdat ons 'bewustzijn is versneld'. Op de vlucht voor ex www.hi-tathome.nl Kiezen voor ]/ergevet1 DtiMHlkS door Dora Rovers illustratie Ronald Visser Als 20-jarige maakte Alda Hendriks (77) een einde aan de relatie met haar vriend. Die accepteerde dit niet en stalkte haar. Hendriks moest hierdoor verhuizen naar de andere kant van het land en van baan veran deren. „Ik had het echt zwaar. Als mijn werk beëindigd was, zat ik huilend in de tram." Haar ex-vriend en zijn gedrag had grote im pact op de rest van haar leven. „Hij had mij dit aangedaan. Mijn leven was totaal op de schop gegaan." Jaren later krijgt Hendriks de kans er anders naar te kijken. „Hij kon niet aan mijn ver wachting voldoen en moest daarom zo rea geren. Ik zag hem ineens met heel andere ogen." Voor Hendriks is vergeven cruciaal. „Ik kijk nu vanuit mijn hart naar mensen en niet vanuit angst. Ik kan accepteren wie ik ben en wie de ander is. We zijn allemaal op weg, allemaal aan het proberen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12