PZC 12 13 Kiezen voor vergeving V I T A A L 12 13 RUBRIEK OVERLEVEN Lymfoedeem en lipoedeem zijn twee verwante aandoeningen die vaak veel te laat worden herkend door de huisarts. Ter wijl een tijdige diagnose veel onnodig leed kan voorkomen. Dikke, zware benen, een dik ke arm of een onnatuurlijk opgezwollen gezicht, het kunnen tekenen zijn van lymfoedeem of lipoedeem. Lymfoedeem is een abnor male ophoping van lymf- vocht in de weefsels vanwege een slechte functie van het lymfsysteem of door een beschadiging of afwezigheid van lymfva- ten. Het kan zich overal in het lichaam ma nifesteren. Meer dan 350.000 Nederlanders lijden aan een vorm van lymfoedeem, waarvan het merendeel deze ziekte krijgt na een behan deling tegen kanker. Maar er zijn ook pa tiënten bij wie de aandoening aangeboren is. Sommigen hebben er al vanaf heel jonge leeftijd mee te kampen. Deze chronische en progressieve aandoening kan zich in eens openbaren en (nog) niet worden gene zen. Patiënten zijn dan ook veroordeeld tot compressietherapie met zwachtels en steunkousen. Die steunkousen moet je, om het oedeem in toom te houden, altijd dra gen. Mensen die last hebben van lymfoedeem worstelen niet alleen dagelijks met onge mak, ze hebben ook te maken met vooroor delen van een buitenwereld die al te zeer op uiterlijk gefocust is. longe meisjes zul len bijvoorbeeld niet zo makkelijk een rok of zomerjurkje aantrekken wanneer een been stevig is ingepakt in een elastische kous. De kous voor de gelegenheid een keertje uittrekken, is zelden of nooit een optie. Dan lopen de benen meteen vol en dat geeft spanning op de weefsels. „Het is balen", vertelt de 19-jarige studente Natascha Assies die aangeboren lymf oedeem heeft. „Ik draag nu drie jaar steun kousen, meestal onder een lange broek. In de zomer draag ik wel korte broeken om dat ik niet tot mijn 80ste in lange broek en dichte schoenen wil lopen. Vroeger dacht ik dat het een oma-aandoening was, tot ik het zelf kreeg." Assies is een van de patiënten die onlangs is geportretteerd voor een glossy fotoboek waarin op positieve wijze aandacht wordt gevraagd voor lymf- en lipoedeempatiën- ten. „Die foto is mijn coming-out", vertelt zij lachend. „Ik heb hem inmiddels ook op mijn Facebookpagina geplaatst. En tot nu toe krijg ik alleen maar positieve reacties." Een aanverwante aandoening is lip oedeem, een erfelijke vetverdelingstoornis die vrijwel alleen voorkomt bij vrouwen. Niet alleen is er hier sprake van ongelijk verdeelde vetophoping in de benen, of op de heupen, ook gaat het gepaard met pijn, blauwe plekken, vermoeidheid en meestal is er ook sprake van obesitas. „Mensen lij den vaak onder hun uiterlijk", vertelt fysio therapeute Joyce Bosman, gespecialiseerd in de behandeling van oedeempatiënten. De behandeling van lymfoedeem en lip oedeem komt grotendeels overeen omdat de bij lipoedeem opgehoopte vetcellen het lymfsysteem vertraagt. Ook hier zijn compressie en manuele lymf- drainage essentieel om de aandoening in een mild stadium te houden zodat het niet verergert of zich verspreidt. „Ik doe bij pa tiënten allerlei metingen om te bepalen of het oedeem is, maar eigenlijk is het schan dalig dat ik als fysiotherapeute die diagno se moet bepalen", zegt Joyce Bosman. Hier mee doelt zij op een groot probleem. Bij huisartsen en specialisten laat de kennis van zowel lymfoedeem als lipoedeem te wensen over. Bosman: „Het wordt veel te vaak niet herkend, waardoor patiënten ja ren met klachten blijven lopen en van het kastje naar de muur gestuurd worden. Of ze worden afgescheept met 'ga jij eerst maar eens lijnen'. Dat heeft niet alleen gro te emotionele gevolgen voor de patiënt, maar ook een behandelingsachterstand. Hoe eerder je erbij bent, hoe beter je het in toom kunt houden." Daarbij zijn lymfoedeempatiënten ook extra gevoelig voor wondinfecties. Een goe de voorlichting over onder andere huidver zorging is dus essentieel. In Nederland is slechts één expertisecentrum, in Drachten, dat gespecialiseerd is in beide aandoenin gen. Dat zegt genoeg over de aandacht die er voor deze patiënten is. Ursula Otten (69) heeft zowel lipoedeem als lymfoedeem. Bij haar duurde het vijf tien jaar voordat de aandoening onderkend werd. Otten: „Ik had van jongs af aan dikke benen en veel pijn. Na veel omzwervingen in het medisch circuit is het zeven jaar gele den eindelijk vastgesteld. Ik ben ermee ge pest en mijn zelfvertrouwen heeft er een flinke deuk van opgelopen. Ik accepteer het nog steeds niet helemaal." De dochter van Ursula Otten blijkt dezelf de kwaal te hebben. „Ik zie bij haar terug hoe ik er zelf mee geworsteld heb." LYMFOEDEEM EN LIPOEDEEM f- Gezond door Anne Salomons illustratie Nourdin Kouch geen oma-aandoening Lymfoedeem kan zich opeens openbaren of ontstaan na een beschadiging van het lymfe- systeem. Lipoedeem openbaart zich meest al vlak na de puberteit Eerste symptomen lymfoedeem: Knellende kleding, sieraden of horloges Zwaar vermoeid gevoel in been of arm Na verstuiking blijft zwelling aanhouden Eerste symptomen lipoedeem: Pijnlijk been Snel blauwe plekken Dieet heeft geen effect Ca voor meer informatie over lipoedeem en lymfoedeem op: www.lymfoedeem.nl. Hier kun je ook het fotoboek bestellen met per soonlijke verhalen van patiënten Onder de in druk van jou, met foto's van Edwin Keijzer. reageren? Sjg/ gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11