Bij energiebedrijfje Plant-e zijn planten en bacteriën de belangrijkste produc tiemedewerkers. 10 VERDIEPING ELEKTRICITEIT Op het bureau van Marjo lein Helder draait een mini-ventilator wat moeizaam z'n rondjes. Maar het ding functio neert en daar is het de directeur van Plant-e vooral om te doen. Het ventilatortje is met draadjes verbonden met elektroden in twee bloempotten met respectievelijk een bromelia en een waterhyacint. Planten als stroomleverancier, dat is het procédé waarmee het Wageningse universi teitsbedrijfje Plant-e de energiemarkt op wil. Een eerste gadget, een door een plant aangedreven miniatuurglobe, is nu al via de webshop te koop voor 71,39 euro, maar ergens in 2016 moet de technologie de ech te wereld gaan veroveren. De ambitie is groot en wordt nog niet echt geschraagd door de huisvesting in een wat rommelig ogende bijruimte in een afge schreven pand van de Wageningse Univer siteit. Het gebouw wordt langzaam leegge haald en ook Plant-e zal met zijn directeur, haar twee medewerkers plus stagiaire in de nabije toekomst verkassen. Veel kantoorruimte heeft directeur Helder ook niet nodig, wel hectares aan liefst natte grond waarop grasachtige planten groeien. Zodat de tot nog toe voornamelijk in bloempotten en plantenbakken beproefde energievoorziening zich ook op grotere schaal kan bewijzen. Recent werd bekend dat de provincies Friesland, Gelderland en het Waterschap Rijn en IJssel in totaal 150.000 euro in die veldtesten investeren. Waarmee Plant-e weer een stapje dichter bij het einddoel is om de groener dan groe ne stroom daadwerkelijk aan de man te brengen. Milieutechnologe Helder (30), die vorig jaar promoveerde op de technologie, geeft het grif toe. „Eigenlijk is het heel eenvou dig", begint ze haar uitleg met een lesje bio logie. Om te groeien heeft een plant orga nisch materiaal nodig. Dat produceert ze zelf met behulp van-zonne-energie. Maar Ook als anderen met technologie aan de haal gaan, wordt de wereld er beter van planten produceren meer van dat groeima- teriaal dan ze nodig hebben. „Wat ze niet gebruiken scheiden ze uit via de wortels." Vervolgens moeten bacteriën aan de bak. Zij breken het materiaal af, waarbij elektro nen vrijkomen. „Als je een elektrode in de grond stopt geven de bacteriën die elektro nen door aan die elektrode." Of nog simpe ler: zo maak je van de bloempot een soort batterij. Met een enkel bloempotje schiet het niet op, met een hectare grasland wordt het lucratiever. Naar schatting van Plant-e zou zo'n lap grond tachtig huishou dens van stroom kunnen voorzien. Een cactus is nauwelijks geschikt, grasach- tigé planten des te meer. „Die scheiden veel organisch materiaal uit en zijn ook ro buust. Ze hebben natte grond nodig. Ook rijst zou het heel goed doen." Daarom glo ren er volgens Helder ook mogelijkheden aan de Zuidoost-Aziatische horizon. Dich ter bij huis ziet de directeur al een nieuw bouwwijk verrijzen die de stroom haalt uit het eigen groen. „Schoon, efficiënt, er is geen transport nodig en je kunt het groen ook voor recreatiedoeleinden gebruiken." De technologie ontwikkelen is een ding, ze commercieel uitbuiten is een tweede. Plant-e heeft het patent op de technologie. Het Wageningse bedrijfje heeft daarmee in de woorden van Helder 'een lichte commer ciële voorsprong' op eventuele concurren tie. „Plus dat we mensjaren aan ontwikke ling voorliggen, al sluit ik niet uit dat ook anderen met de technologie aan de haal gaan." Dat zou een commerciële tegenval ler zijn, beaamt de Plant-e-directeur. „Aan de andere kant is de markt groot genoeg. En uiteindelijk wordt de wereld altijd beter van deze vorm van energievoorziening." PLANT-E Stroom op z'n groenst De mini-wereldbol van Plant-e draait met door planten opgewekte energie. Op de achtergrond directeur Marjolein Helder, foto Marina Popova door Hans Goossen Marjolein Helder Plant-e is een spin-offbedrijf van de Wageningen Universiteit. Het bedrijf draait tot dusver op subsidie, maar hoopt in 2016 een nieuwe wijze van elektriciteits voorziening op de markt te breng en. De door Plant-e te leveren stroom wordt geproduceerd door planten. De technologie is ontwikkeld door de vakgroep milieutechnologie. In 2007 is er al patent op aange vraagd. Plant-e heeft dat patent overgenomen. Tot nog toe is de technologie voor al op kleine schaal beproefd. Vol gend jaar wil Plant-e met het gro tere veldwerk beginnen. Dat veldwerk heeft plaats in natte groene gebieden in Gelderland en Friesland. Het wordt gesubsidi eerd door die twee provincies en het waterschap Rijn en IJssel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10