Schadevergoeding leidde tot veel jaloezie in Rawagede Tientallen doden bij bommen in Bagdad BUITENLAND 7 66 Een bende dreigde mijn huis in brand te steken als ik ze geen geld gaf In het Javaanse dorpje Rawagede kregen weduwen in 2011 20.000 euro aan compensatie. De voor In donesische begrippen enorme som geld leidde tot jaloezie en af gunst onder de drieduizend inwo ners. Velen moeten van nog geen twee euro per dag leven. De span ningen liepen zo hoog op dat dorpshoofd Mamat ingreep. Tot ontzetting van de slachtoffers en hun nabestaanden die de oorlogs misdaad voor de Nederlandse rechter brachten, kregen zij de op dracht het geld onderling te verde len. Iedereen in het dorp heeft vol gens het dorpshoofd geleden, van daar zijn beslissing. „Het is niet eerlijk. Het was ons geld", zegt de 75-jarige Muskar Warjo in Rawagede. Hij verloor zijn vader en grootvader tijdens het bloedbad op 9 december 1947 dat Nederlandse soldaten aan richtten. De militairen waren op zoek naar een onafhankelijkheid sleider van wie ze vermoedden dat hij zich in Rawagede (tegen woordig Balongsari in West-Java) had verstopt. Toen ze hem niet konden vinden gaven ze alle 430 jongens en mannen de opdracht zich in het rijstveld buiten het dorp te verzamelen. Daar werden ze een voor een doodgeschoten. Slechts een handjevol mannen wist te ontsnappen. Muskar Warjo vertegenwoordig de in de rechtszaak zijn moeder die in 2009 overleed. Maar de rechter had nog niet gesproken of onmiddelijk omsingelden 'ben des' zijn huis. „Het waren er wel honderd die dreigden het huis in brand te steken als ik ze geen geld gaf." De bejaarde Kadun bin Siot (76) behoorde tot een van die 'bendele den'. „En ik dan? Waarom heb ik geen recht op compensatie?" zegt hij met overslaande stem: Hij zag vanuit zijn schuilplaats hoe Ne derlandse soldaten zijn vader met geweld afVoerden. Kadun kreeg na de verdeling alsnog 350 euro. Voor hem is dat voldoende. Niet voor de familie van weduwe Wanti Dodo (92). De uitkering veroorzaakte een breuk in de fami lie. Wanti kocht van het geld een paar gouden armbanden en een ring. De rest van de vergoeding gaf ze aan haar kinderen. Maar de twee kinderen van haar eerste echtgenoot protesteerden. Ze eis ten meer omdat hun vader tij dens het bloedbad in 1947 was omgekomen. Ze gaf hen de siera den. „Wat kon ik anders doen...", zegt de oude vrouw bedroefd. Sommige dorpelingen vinden dat Nederland nooit zulkè hoge geld bedragen aan slechts enkele slachtoffers had mogen uitkeren. De tragedie eindigde niet met de compensatie. Anderzijds toont het dorpshoofd begrip: „We kun nen niet verwachten dat de Ne derlandse regering begrijpt dat de oneerlijke distributie tot nieuwe problemen zou leiden in Rawage de", zegt hij. „Het is moeilijk ie dereen gelukkig te maken. Maar we hebben dat tenminste gepro beerd." Markten en winkelstraten waren zaterdag het doelwit. Afgelopen weken kwamen door soortgelijke aanslagen ook al tientallen men sen om het leven in Bagdad. Volgens het Franse persbureau AFP zijn tijdens de net afgesloten ramadan meer dan 800 mensen omgekomen in Irak. Daarmee is deze ramadan een van de dodelijk ste gebleken van de laatste jaren. De aanslagen bleven zaterdag niet beperkt tot Bagdad. Een grote aan slag vond plaats in de plaats Tuz Khurmato, 170 kilometer ten noor den van Bagdad. Zeker tien men sen kwamen om, 45 anderen raak ten gewond door een autobom in een drukke straat. Vaak is de sjiitische meerderheid het doelwit, die de Iraakse rege ring domineert. Ook zijn de span ningen tussen soennitische en sjii tische moslims opgelopen door de burgeroorlog in buurland Sy rië. De Iraakse sjiieten voelen zich niet alleen gemarginaliseerd door de huidige Iraakse regering, maar ook nauwelijks beschermd tegen de terreur. Niet alleen Iraakse sjiieten en soennieten zijn verdeeld over dat conflict. Zaterdag dreigde presi dent van Iraaks Koerdistan Masou Barzani met ingrijpen in Syrië. Hij liet weten Koerden in Syrië te zullen beschermen als blijkt dat de bevolkingsgroep doelwit is van strijders met banden met terreur organisatie al-Qaeda. Iraaks Koer distan is de Koerdische autonome regio in het noorden van Irak. De aanslagen lijken het werk van de Iraakse tak van al-Qaeda en worden door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken toegeschreven aan de leider van al-Qaeda in Irak, Abu Bakr al-Bag- hdadi. Washington bevestigde dat er een prijs van omgerekend 7,5 miljoen euro is gezet op het hoofd van deze terrorist. verwachten investeringen in on derwijs en sociale zekerheid van de regering. Jongeren weten in middels dat hun toekomst niet af hankelijk is van de staat, maar dat ze zelf aan de bak moeten. De weerstand tegen de politiek en de drang naar vernieuwing voel je het sterkst in Griekenland. Anderzijds stemden de talloze ver halen van werkloosheid en uit zichtloosheid me soms somber. Maar mensen die veel verloren hebben, worden creatief en gaan ondernemen. Ze kunnen vaak niet anders. Ik kwam dus ook lichtpuntjes te gen. Op de eerste dag al in Porto, het jonge stel Bia en Jorge (21 en 22 jaar) dat elkaar liefde en trouw zwoer. Ondanks dat Jorge in de zo mer naar de Algarve moet om te kunnen werken als kok. Vier maanden missen ze elkaar elk jaar, maar ze blijven samen. Hoop is er ook in Madrid waar de arbeidsmarkt enigszins verziekt is, maar waar steeds meer men sen elkaar vinden als freelancers. In open kantoren werken ze los jes samen, de ene keer in groeps verband, dan weer eens alleen. Ze versterken elkaar per project, vaak in de culturele sector. Het is een flexibiliteit die de Spaanse ar beidsmarkt nog niet kende, zo ver nam ik. De dappere mafïiabestrijders van Libera in Silicië en Calabrië ver dienen alle respect. De crisis maakt hun werk zelfs nog iets ur genter, want de maffia is in crisis tijd de enige organisatie met geld. Banken en overheid houden de hand op de knip. Gelukkig kiezen steeds meer middenstanders er voor om niet te zwichten voor af persing. Ook neemt Libera in sa menwerking met justitie steeds meer akkers en winkels van de maffia in beslag. Tenslotte de Atheense veganisten die tegen ieders advies in toch hun specialistische, veganistische winkel openden. En een jaar later draaien ze nog steeds goed. Al deze PIGS-bewoners hebben met elkaar gemeen dat ze on danks alle tegenwind de crisis het hoofd bieden. Vaak zijn hun pro jecten of bedrijven heel lokaal, want ze willen allereerst hun ei gen stad een duwtje in de rug ge ven. Altijd spreken de pioniers goed Engels en zijn ze sowieso in ternationaal ingesteld. Ze vormen een nieuwe generatie Zuid-Euro peanen. De dromen en motieven van Noord- en Zuid-Europeanen zijn niet eens zo verschillend, is een conclusie na een reis van zo'n 4.200 kilometer. De omstandighe den om er wat van te maken zijn wel moeilijker voor de zuiderlin gen die behalve de crisis ook nog eens te maken hebben met achter haalde sociale structuren, verlam mende corruptie en een zwakke overheid. Maar moedeloosheid was er niet. Ook al moet je soms dagen zoe ken, zelfs in deels vervallen ste den als Palermo en Athene vind je hoop, veerkracht en strijdlust onder de inwoners. Vooral jonge ren gaan ervoor. Omdat het kan, omdat ze het willen en omdat ze geloven in de vooruitgang. Ook in tijden van crisis. MAANDAG 12 AUGUSTUS 2013 door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - De Nederlandse rege ring geeft voor de tweede keer schadevergoeding aan weduwes in Indonesië die hun mannen verlo ren door Nederlandse executies, dit keer in Zuid-Sulawesi. Eerdere geldbedragen zorgden voor ge dwongen verdeling van het geld. Muskar Warjo uit Rawagede BAGDAD - Aanslagen met autobom men in de Iraakse hoofdstad Bag dad hebben dit weekeinde zeker vijftig levens geëist. Zo'n 140 men sen raakten gewond. De Iraakse po litie en medische hulpverleners hebben dat gezegd. geloven in vooruitgang Fotis Patikas en Elizavet Sardelis begonnen in crisistijd hun veganis- tische winkel in Athene. foto's Koen Verhelst Bia en Jorge uit Porto moeten el kaar elke zomer maandenlang mis sen. Jorge werkt dan in de Algar ve, 500 kilometer zuidelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7