'Flikker! Waag het niet om weg te rennen' Extremisten doden militairen in Jemen I Koens Krisis Kilomet 6 BUITENLAND Verslaggever Koen Verhelst ging op reis door Zuid-Europa. Hij keek de crisis in de ogen maar zag veel nieuwe kansen. Het is zomaar een avond in een Moskouse buitenwijk. Een groep opgeschoten jongeren staat onge duldig te wachten bij een metro station. Ze filmen elkaar. Uit de handtas van een meisje puilt een grote roze dildo. „Dat is 'm!" roept iemand. De groep stort zich op een Oezbeekse vijftiger. Een grote kale man pakt hem in de houdgreep. „Waag het niet om weg te rennen", zegt hij. „We wil len gewoon antwoord. Ben jij een flikker of een pedofiel?" Onder leiding van de bekende neo-nazi Maksim Martsinkevitsj uit Sint-Petersburg worden ho mo's via sociale media opge spoord. Op datingsites worden nep-profielen aangemaakt, een paar sms'jes is al genoeg om af te spreken. De homomeppers wachten op hun slachtoffers in gehuurde ap partementen of verschuilen zich in een park. Als lokaas dient een minderjarige die de sms'jes beant woordt. Dan slaat de bende toe. Ze grijpen hun slachtoffers, delen een paar flinke klappen uit en fil men vervolgens een ondervra ging. Vaak moeten de slachtoffers gedwongen vrienden en familie bellen. Ze worden vernederd en De aanval kwam nadat onbeman de Amerikaanse vliegtuigjes de af gelopen weken aanvallen hadden uitgevoerd op leden van terreurbe weging al-Qaeda. Zaterdag wer den bij een dergelijke actie zeker twee terroristen gedood. De activiteiten van terroristische groeperingen in het land zijn de laatste tijd flink toegenomen. Vol gens Westerse inlichtingendien sten zijn er aanwijzingen dat al-Qaeda een grote aanslag wil plegen. Verschillende landen heb- ben daarom hun burgers opgeroe pen Jemen te verlaten. Hun am bassades zijn tijdelijk gesloten. Het personeel van de Nederland se ambassade opereert sinds zater dag vanuit het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. De zes medewerkers en de ambassa deur houden lopende zaken zo goed als mogelijk draaiende. De ambassade doet veel aan ontwik kelingsprojecten, waar ondanks het vertrek uit Jemen gewoon be slissingen over genomen moeten worden. Ook de hulp aan Nederlanders in nood gaat door. Wie in Jemen het noodnummer belt, krijgt een me dewerker van de ambassade aan de lijn. Die zit dan wel in Den Haag. De ambassade heeft toe gang tot alle informatie. De com puters in Jemen zijn ontmanteld, maar de belangrijke gegevens zijn meegenomen naar Nederland. De VS heropenden gisteren 18 van de 19 tijdelijk gesloten posten in de Arabische regio. Alleen de ambassade in Sanaa blijft voorlo pig nog dicht. moeten beloven voortaan een kerk te bezoeken. Het is ondertus sen een heuse beweging gewor den. Uit allerlei Russische en Oek raïense steden verschijnen steeds meer video's op Russische websi tes. De bende van Martsinkevitsj heeft tientallen afdelingen. Sinds Vladimir Poetin opnieuw aan de macht is gekomen vaart hij een conservatieve koers. Een recent aangenomen wet die de 'propaganda van homoseksuali teit onder minderjarigen' ver biedt, stelt juridisch gezien wei nig voor. Maar het is een belang rijk signaal. Homofobie is lang zaamaan de norm geworden, en de politie kijkt gerust een andere kant op. Betrouwbare cijfers zijn er niet omdat aparte registers ontbreken en slachtoffers niet naar de politie stappen. Toch groeit het geweld alarmerend. Onderzoekscentrum SOVA, dat discriminatie in Rus land in kaart probeert te brengen, heeft de afgelopen tijd drie keer zo veel meldingen binnen gekre gen. De Oezbeekse man schreeuwt om hulp. Van een jong meisje krijgt hij harde klappen in zijn ge zicht met de roze dildo. Hij komt er genadig vanaf. Alleen zijn tele foon en paspoort worden afhan dig gemaakt. Hij krijgt een trap na de metro in. „Tot de volgende keer!" roept Martsinkevitsj in de camera. „We pakken ze allemaal!" ATHENE - Protestdemonstraties in Porto en ook bij het parlement in Athene. Werklozen die de straat op gaan in Spanje, politieke on macht in Italië. De crisis komt de Nederlandse huiskamers vooral binnen via de televisie. Geduren de bijna vijf weken kon ik de cri sis ter plaatse gaan bekijken voor het journalistieke project #KoensKrisisKilometers. Hoe ziet een zware economische crisis eruit in het dagelijkse le ven? Wat kunnen we in Neder land leren van de Zuid-Europea nen die klap na klap incasseren? Het waren dit soort vragen die ik meenam in mijn koffer. Deze crisis doet zich voor in elk van de PIGS (de weinig flatteuze Engelse afkorting staat voor Portu gal, Italië, Griekenland en Span je). In het eerste land zijn de belas tingen meer dan ooit gestegen, wat iedereen raakt. Enorme jeugd werkloosheid en de uittocht van goed opgeleide mensen is in Span je het grootste probleem. Het zui den van Italië lijkt permanent in crisis dankzij de verstikkende maf fia. En Griekenland hangt aan een infuus en is onbestuurbaar. Van west naar oost wisselde het gezicht van de crisis. In Portugal zag ik op straat weinig armoede, maar Griekenland oogde soms net zo arm als achtergebleven stukken van Oost-Europa tien jaar geleden. De verhalen die ik van jongeren hoorde waren vaak uitwisselbaar. Ze hadden plannen om hun land minstens voor een paar jaar te ver laten en deze crisis te overbrug gen. Van hechte vriendenclubs in Spanje blijft er niet zelden nog maar een iemand in het vader land. De rest zoekt zijn geluk in Duitsland, Engeland, de Verenig de Staten of Zuid-Amerika. Een eigen huis - of zelfs maar een gehuurde kamer - is voor de meeste jongeren onbetaalbaar zo lang ze geen baan vinden. Ze trek ken weer in bij hun ouders, voor zover ze daar al niet langer waren blijven wonen. Voor een individualistische Ne derlander als ik valt dat soms moeilijk te begrijpen. Maar in Zuid-Europa is de familie een vangnet. Een bank die geen rente vraagt, een schuilplaats in tijden van economische storm. Omdat de overheid al decennialang afwe zig of incapabel is, heeft de fami lie zich ontwikkeld tot een soort parallelle sociale dienst. In Griekenland speelt de genera tiekloof het sterkst. 45-plussers Noorse premier werkt als taxichauffeur De Noorse premier Jens Stol- tenberg heeft een middagje un dercover als taxichauffeur ge werkt om met burgers over de aanstaande verkiezingen te pra ten. Hij droeg het uniform van een taxichauffeur en had een zonnebril op tijdens de dienst in juni in Oslo. Pas als klanten hem herkenden, bevestigde Stoltenberg zijn identiteit. De premier heeft opnames van de gesprekken met een verborgen camera op zijn Facebookpagina gezet. Ook zal hij de beelden ge bruiken voor zijn verkiezings campagne voor de stembus gang in september. Israël bouwt weer De Israëlische regering geeft toe stemming voor de bouw van 1200 woningen in nederzettingen in bezet Palestijns gebied. De aan kondiging komt vlak voordat bei de partijen weer samenkomen om het vredesproces te redden. Piranhasoort in Denemarken opgevist Een visser in Denemarken heeft een vis met grote tanden uit het water gehaald die aan de piranha verwant is. De 20 centimeter grote vis bevond zich in zijn net in de Sont, een zeestraat aan de oostkust van het land. Deense wetenschap pers die de vis hebben onder zocht, denken aan een pacu, een vreedzame, niet-vleeseten- de, variant van de roofvis. Om zeker te zijn, moet het dier nog nader worden onderzocht. Een visexpert van het Natuurhisto risch Museum in Kopenhagen vermoedt dat het dier is uitge zet door een hobbyist. Via sociale media lokken homomeppers slachtoffers. Op datingsites maken ze nep-profielen aan Centrum tegen discrimina tie SOVA heeft de afgelopen tijd drie keer zo veel meldingen gekregen door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Homohaat lijkt langza merhand de norm te zijn geworden in Rusland. ADEN - Extremisten in het zuiden van Jemen hebben zondag zeker vijf militairen gedood die een instal latie voor vloeibaar aardgas (LNC) bewaakten. De Jemenitische militai ren werden in hun slaap verrast, al dus een regeringsfunctionaris. Volgens westerse inlichtin gendiensten zijn er aanwij zingen dat al-Qaeda een gro te aanslag wil plegen Ook in crisistijden Hoe beïnvloedt de eurocrisis het leven van Zuid-Europeanen? Koen Verhelst reisde door de crisislan- den. Vandaag zijn laatste bijdrage. /koenskrisis Lees de laatste blogs Zelfs in deels vervallen ste den als Palermo en Athene ontmoet je hoop, veer kracht en strijdlust De familie is een bank die geen rente vraagt en een schuilplaats in tijden van economische storm OSLO Stoltenberg als chauffeur foto EPA JERUZALEM KOPENHAGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6