'Melk komt uit fabriek, een koe geeft limonade' Honderduit genieten van haar eeuwfeest Schaatsen in Breskens 16 ZEEUWS-VLAANDEREN Dodentocht voor raadslid Van Oorschot te lang De eerste zeventien recreatiehuizen staan op Landgoed De Lente in Breskens. De ontwikkelaar wil nog fors uitbreiden. BRESKENS - Landgoed De Lente aan de Golepoldersedijk in Bres kens krijgt vorm. De eerste zeven tien huizen staan overeind. Een aantal recreatiewoningen op het park zijn al verkocht of verhuurd. Vier of vijf woningen zijn bijna klaar, maar moeten van binnen nog worden afgewerkt. Ook over verkoop van die huizen worden gesprekken gevoerd, meldt Willy de Martelaere. De Martelaere - die zich als pro jectontwikkelaar ontpopt, nadat hij de Jumbosupermarkt aan de Lorentzlaan in Terneuzen ver kocht - heeft aangrenzend aan het huidige landgoedje nog 2,5 hectare weiland in bezit. Hij hoopt daar de komende jaren nog 30 tot 35 woningen neer te zetten. Wanneer de bouw van die optrek jes kan beginnen, durft hij niet te voorspellen. „De gemeente Sluis moet het bestemmingsplan wijzi gen alvorens er gebouwd mag worden. Ik durf daarom geen tijd te plakken op de termijn waarin De Lente groter groeit." De eerste zeventien huizen zijn gebouwd op de plek van het voor malige Molukkerscentrum en camping 't Haventje. Vlak na de Tweede Wereldoorlog waren er bouwvakkers gehuisvest, die werkten aan de wederopbouw van Breskens. Molukkers die na de onafhankelijkheid van Indone sië naar Nederland kwamen, trok ken begin jaren vijftig in de ronde nissenhutten. Na hun vertrek maakte camping 't Haventje enke le decennia gebruik van de loca tie, maar daarna lag het terrein er Vele jaren troosteloos bij. In de vervallen gebouwtjes woedde di verse keren brand en de gemeen te Sluis was dan ook blij met de plannen voor De Lente. De Martelaere hoopt nu dat de ge meente ook meewerkt aan de uit breidingsplannen. Door nog enke le tientallen woningen bij De Len te te bouwen, kan het parkje uit groeien tot echt landgoed. De uit voering van de gebouwde zeven tien huizen - rode baksteen, punt daken - is in overleg met de ge meente tot stand gekomen. De Martelaere wil in de volgende twee of drie fases enkele andere woningtypes introduceren. Hoewel Van Oorschot en Van der Vaart een aantal trainingstochten van 40 tot 45 kilometer probleem loos volbrachten, kampte Van Oorschot na dik een uur al met pijnlijke voeten. Hij weet die ach teraf vooral aan te smalle schoe nen, die hem onder meer blaren opleverden. Dat hij de honderd kilometer niet volbracht, vindt Van Oorschot geen ramp. Maar dat hij al na vijf tig kilometer, op de helft dus, uit stapte, zit hem niet lekker. „Of ik de honderd kan halen weet ik niet. Maar meer dan vijftig moet zeker kunnen. Ik denk er daarom hard over om volgend jaar op nieuw een poging te wagen." Waarschijnlijk moet Van Oor schot dat zonder zijn voormalige trainingspartner doen. Van der Vaart liep de Dodentocht vorig jaar niet uit en haalde zijn oud-collega er juist bij om de wandeling dit jaar wel te volbren gen. „Voor mij is het nu mooi ge weest." Van de 11.157 vertrekkers liepen 6932 wandelaars de tocht uit. Gelukkig spreekt Philipps vader een behoorlijk mondje Neder lands. Want boer Bertus Vief ('ik heb vier broers, die ook allemaal Bertus heten') brengt hem aan het verstand dat hij zijn zoon ver keerd heeft voorgelicht: een koe geeft geen melk. „Melk komt uit de fabriek, een koe geeft limona de." Geholpen door zijn pa trekt Phi lipp aan de uier van koe Milou. En ja hoor: uit twee spenen komt groene en uit twee spenen komt rode ranja. „Lekker", vindt Phi lipp en dan willen zijn zusje Ma- reike (2) en andere kinderen ook wel even 'melken'. Gelukkig laten Bertus Vief en zijn zuster Klara Drie iedereen onder de 'limonade- fabriek' kruipen. Milou is zaterdag één van de nieu we attracties op de Boer'ndag van de Vereniging Ondernemend Oostburg. Ook de minipaardjes en de kinderboerderij trekken al het jong grut en veel ouderen. Op de kinderboerderij worden kalf jes, geitjes, sierkippen, eenden en biggetjes niet alleen geaaid. Een kleine pruts van een jaar of twee heeft een borstel meegenomen, waarmee ze alle geitjes eens goed roskamt. Was het Ledelplein bedoeld voor de levende have - er waren ook bijzondere rasschapen - en een mechanische rodeostier, de Markt was het terrein van de boeren. Het plein stond vol tientallen ja ren oude tractoren, landbouwma chines en gereedschap. Veel men sen wilden van alles weten over de werkwijze en de functie van het tentoongestelde materiaal en materieel. Kinderen draaiden lie ver zelf eens aan een oude stro- of kafmolen. Enkele vlegels van een jaar of dertien lieten een boer voordoen hoe vroeger werd ge dorst en namen vervolgens zelf de vlui (dorsvlegel) enthousiast ter hand. Woordvoerder Ivo Geernaert van de Vereniging Ondernemend Oostburg zaterdagavond zeer te vreden. Een paar duizend bezoe kers hadden toch maar mooi erva ren dat het goed toeven is in Oost burg. Misschien liepen ze de win kels nog niet plat, maar ze hadden zelf kunnen constateren dat Oost burg hét centrumstadje van West-Zeeuws-Vlaanderen is. Man Karei overleed meer dan drie decennia geleden, maar mevrouw Van Gelder heeft nog twee doch ters, een zoon, acht kleinkinderen en een elftal achterkleinkinderen. Velen van hen waren zaterdag aanwezig. Dochter Ans, woont in Canada en is niet helemaal in goe den doen. Maar haar kleindochter kwam wel en liet oma op een vi deo zien hoe haar moeder (Ans' dochter) het maakt 'overzees'. Ans van Gelder woont bijna twin tig jaar in zorgcentrum de Blide, de laatste jaren op een verpleegaf- deling. Driekwart van haar leven was ze minder honkvast. Gebo ren in Arnhem, getrouwd met een Haagse pianist. Wonen in Rot terdam, Den Haag, vervolgens naar Sas van Gent verhuisd, naar Canada geëmigreerd, teruggeko men in Vlissingen, weer naar Den Haag en vervolgens toch liever in Zeeuws-Vlaanderen, Terneuzen deze keer. De reislust van Ans van Gelder is nu over, maar ze ge noot op haar verjaardag met volle teugen van de verhalen van fami lieleden. BRESKENS - Geen stoel, maar een soort dikke Amsterdammertjes hielpen kleintjes zondag bij het schaatsen op de kunststofbaan op het Spuiplein van Breskens. Terwijl ouders gezellig op een ter ras van een stralend zonnetje ge noten, vermaakten kinderen zich op de schaatsbaan. Duwen en struikelen kon geen kwaad. Val len op een kunststofondergrond doet geen pijn, alleen het opstaan was soms moeilijk. Geen echt ijs, maar wel een supergladde baan! Volgende week staat de zondag- markt Breskens in het teken van zangkoren, er zijn al vijf aanmel dingen van zanggezelschappen Landgoed De Lente wil groeien door René Hoonhorst TERNEUZEN - PvdA-raadslid Frank van Oorschot is er niet in geslaagd de Dodentocht in Bornem te vol brengen. Zijn trainingsmaat Bas van der Vaart heeft de wandeling van honderd kilometer wel binnen 24 uur afgelegd tussen vrijdag- en zaterdagavond. door René Hoonhorst OOSTBURC - De 4-jarige Philipp kruipt weg achter de rug van zijn vader op het Ledelplein in Oost burg. Die enge boer wil hem iets uitleggen, maar zwaait nogal drei gend met zijn handen. En Philipp verstaat als klein Duitsertje het har de Nederlands niet. Pa helpt de kleine Philipp met het melken. En moet tot zijn verbazing toegeven dat boer Bertus Vief gelijk had: koe Milou heeft ranja in de uiers, geen melk. „Lekker", vindt Philipp. foto Mark Neeiemans TERNEUZEN - Ans van Gelder- Konincks vierde zaterdag haar hon derdste verjaardag in het zaaltje van aanleuncomplex Zoutvliet in Terneuzen. Ans van Gelder genoot met volle teugen van het bezoek dat tot uit het ver re buitenland naar haar eeuwfeest was afgereisd, foto Mark Neeiemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60