s| Zonnemaire krijgt 'Krot of Kans' huis met diverse bewoners Collectoren onder ijsbaan te duur BEVELANDEN en THOLEN 17 Q @sweetdealzeelnd C fb.com/sweetdeal.zeeland U App Store Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl GOES - Eind jaren tachtig al is be gonnen met het gebruik van aard warmte om grote gebouwen te verwarmen en te koelen. Directe aanleiding waren de freon-koel machines, die een enorm gat in de ozon-laag aan het fabriceren waren. Die koelmachines moesten dus van de daken af. Halverwege jaren negentig onstond het idee van de seizoensopvang. Warm grondwa ter opslaan om in de winter te ge bruiken. Een studie van de univer siteit Groningen concludeerde dat er veel potentie zat in dit sys teem. Jaap van Eek stapte daar in. Hij startte het bedrijf Forteck Energie dat nu Eteck heet. Eteck kocht vorig jaar de exploitatie van de energiesytemen in de Goese wijk Ouverture van Essent. Het bedrijf ging direct aan de slag met het bedenken van maatrege len om de warmteproblemen in de wintermaanden structureel op te lossen. Er ontstond zelfs het idee om de warmte van het asfalt van de skeeler- en ijsbaan te gebruiken. Asfalt wordt in de zomer immers behoorlijk warm. Het plaatsen van collectoren om de warmte op te vangen bleek echter te kostbaar te zijn. Ook de ondergrond bleek te slecht te zijn. Uiteindelijk is dus gekozen voor het boren van drie nieuwe bronnen. „Door de nieuwe bronnen wordt de betrouwbaarheid van het sys teem aanzienlijk verbeterd", zegt Gertjan de loode van Eteck. Zelf T-shirt schilderen bij Goes Kinderstad Boekhandel het Paard van Tro- je en boekhandel Bruna in de Lange Vorststraat in Goes bie den kinderen de gelegenheid T-shirts te beschilderen. Dat ge beurt zaterdag tijdens Goes Kinderstad. Tussen de winkels hangt een waslijn met het re sultaat. Het schilderen kan tus sen 11.00 en 16.00 uur. Hörmann geeft marktconcert in kerk Het marktconcert in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes wordt zaterdag gegeven door Willem Hörmann uit Den Bosch. Hij is vaste bespeler van het grote historische Volle- bregt-orgel in de Sint Cathrien- kerk in zijn woonplaats. Het concert begint om 13.30 uur en de toegang is gratis. Talent gezocht voor 'Stem van Zeeland' Zangtalent kan zich vanaf he den inschrijven voor 'de Stem van Zeeland, een zangwed strijd van de band Recovery in samenwerking met café de Post in Goes. De voorrondes zijn in oktober en november. De jury wordt gevormd voor tourmanager Ron Buijtenhek en zangeres Annemiek van der Weele van het duo Sense. Hooischuur door brand verwoest Door een brand is een schuur met hooi en stro aan de Oude Polderweg in Wemeldinge ver woest De brand brak zater dagnacht tegen 01.00 uur uit De brandweer liet de schuur gecontroleerd uitbranden. Ge bouwen in de omgeving waren niet in gevaar. Er werden vier blusvoertuigen ingezet. Vaatdoekjes tekenen tegen bezuinigingen De Thoolse SP hield zaterdag op de braderie van Sint Anna- land een actie tegen de dreigen de bezuinigingen op de thuis zorg. Honderden mensen wa ren volgens de SP bereid hun naam te plaatsen op de gele vaatdoekjes. In totaal 850 men sen hebben protest aangete kend. Kerkdienst op camping Buitenhof Op camping Buitenhof aan de Dekkersweg in Lewedorp is zondag de jaarlijkse openlucht dienst van de Protestantse ge meenten van Lewedorp en Nieuwdorp en de rooms-katho- lieke parochie van Lewedorp. Voorgangers zijn Mathilde Meu- lensteen en pastor Wiel Hacking. De groep Splendid zingt. Aanvang: 10.00 uur. T00I AUcl „In het huis komen onder andere architecten, sociologen en kunste naars wonen. Mensen uit de crea tieve en wetenschappelijke hoek", zegt Kathrin Ginsberg, directeur van het CBK. Krot of Kans is geen kunstenaars project, maar een manier om te onderzoeken wat de problemen zijn en waar kansen liggen voor een 'anticipeerregio' als Schou- wen-Duiveland. Dat is een regio waar de krimp zich nog niet voor doet, maar wel wordt verwacht. Door er mensen van allerlei disci plines te laten wonen wordt het dorp van alle kanten bekeken. „We kijken vanuit de kern. Zonne maire is een kleine kern met wei nig voorzieningen. Er is nog wel een dorpshuis en een huisartsen praktijk en ook een hele grote meubelwinkel. We willen weten hoe de inwoners hun omgeving ervaren. Wat zien zij als sterk of juist minder punt? Als Zonnemai re een woondorp wordt, wat moet er dan minimaal zijn?", zegt Ginsberg. „Wij hopen dat we alle bewoners aan de koffietafel krij gen." Het huis waar de bewoners gaan zitten is van Zeeuwland. De woningbouwvereniging stelt het huis ter beschikking. Ook de gemeente Schouwen-Dui- veland en de provincie Zeeland werken mee aan het project. Het project Krot of Kans is te volgen via websites, via blogs van bewo ners en via filmpjes en sociale me dia. In de loop van de volgende week start het project al op de site www.krotofkans.nl. M Verkrijgbaar in de 1 MAANDAG 12 AUGUSTUS 2013 Gertjan de Joode van Eteck. „De warmteproblemen zullen definitief tot het verleden behoren." foto Marcelle Davidse GOES GOES GOES WEMELDINGE SINT ANNALAND LEWEDORP sweetdè;aj| door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Het project Krot of Kans van het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland strijkt neer in Zonnemaire. Vanaf september wordt I.M. van der Bijlstraat num mer zes bewoond door verschillen de mensen. Het project gaat vier maanden duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55