Kleilaag 'Bieselinghe' wekt verbazing 200m2 3 Hagelkanonnen fruittelers Borsele wellicht volgend jaar gelegitimeerd Van alles wat in Ellewoutsdijk 16 BEVELANDEN en THOLEN AARDWARMTE Jt HAARWERKEN Eteck wil met reeks van maatregelen bewoners warm de winter laten doorkomen. VAN IWAARDEN cf Dit is gedaan om het 'weglekken' van water te voorkomen, stelde wethouder )on Herselman in een mail aan de raad. Het waterpeil was volgens raads lid Andre Schmid het afgelopen jaar echter behoorlijk op niveau en het leek ook redelijk stabiel. Schmid vindt de uitvoeringsda tum van het aanbrengen van de kleilaag in de tweede week van de zomervakantie nogal ongeluk kig gekozen. Hij wil daarom we ten waarom te elfder ure is beslo ten juist midden in de zomer te starten en niet pas na de zomer, waardoor de overlast beperkter is. Dan zou het voorstel ook eerst in de raadsvergadering zijn behan deld en zou er meer water voorra dig zijn, zodat de plas weer snel ler op niveau is. Schmid vraagt zich tevens af of het college zich realiseert dat de kleine hoeveelheid water thans aanwezig in de waterpartij met het warme weer voor allerlei on aangename verrassingen kan zor gen zoals blauwalg, stankvorming en een muggenplaag. Het raadslid wil ook weten wan neer het waterpeil weer op ni veau is en welke garanties de ge meente heeft dat het water na het aanbrengen van de kleilaag op peil blijft. Schmid vraagt zich ook af waar om de raad pas achteraf wordt bij gepraat. Gemeentebelang wil ook weten hoe het zit met de gemaakte af spraken tussen de ontwikkelaar van het project en het gemeente bestuur. De projectontwikkelaar zou de gronden overnemen van de ge meente maar dat is volgens Schmid nog steeds niet gebeurd. Hij wil daarom onder meer weten wat de wethouder en/of het colle ge aan acties heeft ondernomen om de ontwikkelaar aan de ge maakte afspraken te houden en te zorgen dat de gemeente geen par tij wordt in dit project. CULTUURFESTIVAL Kapsalon de Jonge SPUITCABINE GOES - Er komt na ruim tien jaar eindelijk een einde aan alle lap middelen die iedere winter weer nodig waren om de bewoners van de wijk Ouverture letterlijk niet in de kou te laten staan. Met een reeks aan maatregelen laat Eteck Duurzame Energie uit Waddinx- veen de bewoners nu echt warm de winter doorkomen. Ouverture is destijds gebouwd als duurzame wijk met een duur zaam energiesysteem. De woningen en appartementen worden verwarmd middels aard warmte. Maar het lukte de toen malige exploitant Essent niet de woningen in de winter voldoen de warm te stoken. „Het project in Goes stond landelijk qua ener gieprestatie niet hoog aangeschre ven", weet Gertjan de Joode, ma nager ontwikkeling van Eteck. .Essent wilde van Ouverture af omdat het dit energiebedrijf niet lukte structurele oplossingen te bedenken. Eteck nam de exploita tie van Ouverture vorig jaar over en stak direct de handen uit de mouwen. Om de betrouwbaar heid van het systeem en de leve ringszekerheid van bronenergie te vergroten is het complete meet- en regelsysteem al ver nieuwd. En volgende week start Eteck met het boren van drie nieuwe bron nen, ongeveer tot tachtig meter diepte, om de prestatie van het duurzame energiesysteem te ver beteren. Deze nieuwe bronnen ko men langs de Elvis Presleylaan, het Jim Morrisonpad en nabij het pomphuis achter de skeelerbaan. Ook worden nieuwe leidingen aangelegd. Daarnaast wint Eteck deze zomer extra warmte uit het oppervlaktewater. Deze warmte wordt opgeslagen in de bodem, om vervolgens weer te gebruiken in de winter. „De afgelopen jaren was er in de winter een tekort aan bodemwarmte. Daarom lukte het zonder noodmaatregelen niet de woningen en appartementen voldoende warm te krijgen. Met het winnen van extra warmte ver wachten we definitief een duurza me oplossing te creëren voor het jaarlijks warmtetekort." De Joode vindt het Vervelend dat het gebruik van aardwarmte door de ervaringen in Ouverture een slecht imago heeft gekregen. „Het is echter geen gedoe als je weet waarmee je bezig bent. Wamte en koude opslag kan goed functione ren." Het is Gertjan de Joode daarom een doorn in het oog dat er in het pomphuis aan de leidingen niet of nauwelijks onderhoud is ge pleegd. Roestvorming is het be wijs. „Kijk, hier zit roest op de las naad. Een kleine lekkage kan al voor problemen zorgen. En wan neer valt de verwarming uit? Al tijd op kerstavond rond midder nacht. Dat is de wet van Murphy." Als het aan Eteck ligt is dat straks allemaal verleden tijd zodat de jas in huis gewoon aan de kapstok kan blijven hangen. MAATREGELEN VERBETERING ENERGIESYSTEEM „Eind oktober dit jaar is de deadli ne. Dan moet het dossier com pleet zijn om de milieuvergunnin gen aan te kunnen vragen", aldus een woordvoerder van de gemeen te Borsele. „Als er vervolgens nie mand bezwaar maakt, kunnen de vergunningen begin volgend jaar worden afgegeven." Een belangrijk ingrediënt in het dossier is het rapport over de ge luidsmetingen die onlangs zijn verricht door een onafhankelijk bureau bij de fruittelers die een schokgolfgenerator op hun land hebben staan. Het rapport wordt binnenkort Ver wacht. De eerste versie is onlangs al besproken met de gemeente Borsele en landbouworganisatie ZLTO. Fruittelers in de gemeente Borse le hebben tot nu toe twee keer, zonder vergunning dus, gebruik gemaakt van het anti-hagelkanon. Daar is volgens de woordvoerder van de gemeente één verzoek om handhaving op binnen gekomen, van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland. De gemeente kondigde eerder aan handhavend op te treden als be woners en/of instanties bezwaar zouden maken. De betrokken fruitteler kan een boete verwachten van de gemeen te Borsele. Uit recent onderzoek blijkt overi gens dat een overgrote meerder heid van de inwoners (ruim 85 procent) geen moeite heeft met het geluid van de,anti-hagelka- nonnen. door Frank van Cooten KAPELLE - De fractie van Gemeente belang in Kapelle is onaangenaam verrast door het besluit van het col lege begin juli 'plotsklaps' een klei laag aan te brengen in de waterpar tij in project 'De Bieselinghe'. ELLEWOUTSDIJK - Het cultuurfestival Oeljebroelje (van alles wat) van de Cultu rele Raad Borsele en Natuurmonumenten beleefde zondag de derde editie. Fort Ellewoutsdijk was het fraaie decor voor de kunstenaars die op de kunst markt werken lieten zien en zelf ook aan de slag waren. Er waren tevens work shops en muziek, foto Marcelle Davidse Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A. Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl Ouverture Goes eindelijk echt groen door Frank van Cooten In de wijk Ouverture worden drie nieuwe bronnen geboord, on geveer tot een diepte van tachtig meter Tot ongeveer tachtig meter diepte worden drie bronnen geboord. De bestaande waterinnameput bij de brede school Symfonie wordt aangepast, inclusief het bijbeho rende kabel- en leidingwerk. Tot slot wordt een nieuwe uit stroomvoorziening voor het water gerealiseerd bij de brug van het Vi- valdipad. Deze voorziening wordt verbon den met het pomphuis aan het Jim Morrisonpad. Het Jim Morrisonpad en Vivaldi- pad blijven tijdens het werk zoveel mogelijk toegankelijk. Overige fiets- en wandelpaden kunnen tij delijk worden afgesloten. Eteck verwacht medio september klaar te zijn. door Frank van Cooten Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 HEINKENSZAND - Als alles meezit, kunnen de fruittelers in de gemeen te Borsele volgend jaar met ingang van het nieuwe 'fruitseizoen' over een milieuvergunning beschikken om gelegitimeerd het anti-hagelka- non te gebruiken. Dat voorspelt de gemeente Borsele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54