Zonnemaire krijgt Krot of Kans-huis 200m2 Centree wil verder als vliegwiel voor cultuurplein in Zierikzee Ploeghulpjes 16 SCHOUWEN-DUIVELAND STADSGESCHIEDENIS ZIERIKZEE HAARWERKEN Historicus Sander den Haan brengt boek uit over verdwenen juweel aan Lange Nobelstraat in Zierikzee. VAN IWAARDEN „In het huis komen onder andere architecten, sociologen en kunste naars wonen. Mensen uit de crea tieve en wetenschappelijke hoek", zegt Kathrin Ginsberg, directeur van het CBK. Krot of Kans is geen kunstenaars- project, maar een manier om te onderzoeken wat de problemen zijn en waar kansen liggen voor een 'anticipeerregio' als Schou- wen-Duiveland. Dat is een regio waar de krimp nog niet is, maar wel wordt verwacht. Door men sen van allerlei disciplines in Zon nemaire te laten wonen wordt het dorp van alle kanten bekeken. „We kijken vanuit de kern. Zonne maire is een kleine kern met wei nig voorzieningen. Er is nog wel een dorpshuis en een huisartsen praktijk en ook een hele grote meubelwinkel. We willen weten hoe de inwoners hun omgeving ervaren. Wat zien zij als sterk of juist minder punt? Als Zonnemai re een woondorp wordt, wat moet er dan minimaal zijn?", zegt Ginsberg. „Wij hopen dat we alle bewoners aan de koffietafel krij gen." Het huis waar de bewoners gaan zitten is van Zeeuwland. De wo ningbouwvereniging stelt het huis ter beschikking. Ook de ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland werken mee aan het project. Krot of Kans draaide vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen. Daar heeft het project in vier verschillende kernen gelopen. Zeeuws-Vlaande ren is - in tegenstelling tot Schou wen-Duiveland - een echte krimp- regio. „En met de kennis van de krimpregio gaan we nu naar Zon nemaire kijken." Het project Krot of Kans is te vol gen via de websites, via blogs van bewoners en via filmpjes en socia le media. In de loop van de volgen de week start het project al op de site www.krotofkans.nl. BURCHSE DAG .--.I J Kapsalon de Jonge SPUITCABINE ZIERIKZEE - Wie een beetje geïnte resseerd is in de geschiedenis van Zierikzee zal het zich wel eens hebben afgevraagd. Hoe komt dat ene huis aan de Lange Nobel straat aan zo'n diepe voortuin? En waarom heeft de achtergevel - goed zichtbaar vanaf het parkeer terrein achter Albert Heijn- zo'n curieuze hoekige vorm? De antwoorden op deze vragen zijn te lezen in Met een mooye koe pelkamer, dat deze week uitkomt. De auteur, historicus Sander den Haan, verwonderde zich reeds als jongetje over het pand. In het boekje beschrijft hij de oorspron kelijke functie: een tuinhuis voor de welgestelden in de negentien de eeuw, behorend bij een als maar uitdijende siertuin. De tuin is rond 1800 gesticht door Pieter de Kanter, koopman en volksrepresentant in Den Haag. Hij erfde een stuk boomgaard aan de Lange Nobelstraat. Volgens Den Haan is de keuze daar zo'n luxe tuin van te maken opmerke lijk, aangezien de gebruikers onge twijfeld enige overlast van geluid en stank hebben gehad. „De Lan ge Nobelstraat was een bedrijvig buurtje. Waar nu het communica tiebureau zit, was èen leerlooierij gevestigd; aan de andere kant van de straat stond een molen die ei kenschors vermaalde." De enor me tuin met werd onderhouden door een tuinman, woonachtig in één van huurhuisjes die de tuin afscheiden van de Lange Nobelst raat. Den Haan: „Drie ervan staan er vandaag de dag nog. Met de huur van de huisjes werd het ho- venierswerk bekostigd." Door een ingrijpende verbou wing in de jaren dertig van de vo rige eeuw is het tuinhuis niet meer als zodanig herkenbaar, een deel van het interieur is echter nog authentiek, zegt Den Haan terwijl hij in de huidige woonka mer van kunstenares Do van Rijn staat. „Er stond niet veel meubi lair, waarschijnlijk wat fauteuils, twee tafeltjes om spelletjes te doen en een uitschuifbare tafel waar zo'n vijftien mensen aan konden zitten." In het markante gebouw, dat gekenmerkt wordt door de koepelkamer die uitzicht op de tuin bood, werd dus niet ge woond of geslapen maar alleen ge- recreëerd. „Er was een verdieping die hoog genoeg was om over de destijds bemuurde stadswallen op de gracht te kijken." Dankzij de informatie die Den Haan in archieven aantrof, krijgt de lezer een aardig beeld over het uiterlijk van de tuin, het interieur van het tuinhuis en de acht welge stelde eigenaren. Zo kwam de tuin na het vertrek van de familie De Kanter uit Zierikzee, in eigen dom van de rijke koopman Jaco bus Dekker. „Hij woonde in het huis aan de Melkmarkt waar nu de Zeeuwse Hemel is gevestigd." Lang heeft hij er niet van kunnen genieten; in 1830 overleed hij. Zijn dochter, de schatrijke Adria- na Dekker, bezat de buitentuin tot haar overlijden in 1864. Een in die tijd bijzonder figuur, schetst Den Haan. „Adriana Dekker woonde aan de huidige Mol. Ze had naast de buitentuin een bui tenplaats in Noordgouwe en be schikte zelfs over een badkoets, waarmee ze naar het strand kon." MET EEN MOOYE KOEPELKAMER „Dit plein moet worden wakker gekust", omschreef projectleider Willem Huijbreghs het bij de start van Centree. Die uitspraak bleek geen sprookje. Vijf jaar ver der zijn mogelijkheden en beper kingen van dit cultuurplein in de praktijk beproefd met acht festi vals, verrees een klein theater (De Weverij) en staat de Nieuwe Kerk aan de vooravond van een nieuw leven als cultureel centrum. Centree wil verder als vliegwiel voor dit cultuurplein. Speerpun ten voor de komende jaren zijn onder meer: meedenken in de ont wikkeling van de Sint Lievens- monstertoren, verbindingen zoe ken met het Burgerweeshuis en het versterken van de formules Nieuwe Kerk en Weverij. Daar is geld voor nodig. 'Parel van Cent ree' is de titel van het sponsorpro ject dat nu is opgezet voor bedrij ven en particulieren. Voor hon derd euro per jaar kan men 'parel' worden. Voorzitter Pieter Schotte van Stichting Centree benadrukt het belang van cultuur ook als stu wer voor economische ontwikke lingen. In zijn betoog klinkt te leurstelling over terughoudend heid van de gemeente. Al twee jaar lang pleit Centree bij voorbeeld voor een krachtstroom voorziening op het kerkplein. Vol gens Schotte is de gemeente zelfs niet bereid om voor de helft va de de kosten, zo'n 20.000 eur voor haar rekening te nemen. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Het project Krot of Kans van het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland strijkt neer in Zonnemaire. Vanaf september wordt I.M. van der Bijlstraat num mer zes bewoond door verschillen de mensen. Het project gaat vier maanden duren. BURCH-HAAMSTEDE - Net als op de vorige edities konden de bezoekers van de -drukbezochte- Burghse Dag er ook afgelopen zaterdag niet om heen: de boerenpaarden. Behalve dat de edele dieren werden ingezet voor het ringrij- den en ringsteken, was er op 't Hoge Burgh een uitgebreid paardenprogram- ma. De aanwezige kinderen lieten zich maar al te graag uitlenen als 'ploeghulp jes' door een stoffig ritje te maken achter de paarden, foto Ronald den Dekker Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl Recreeren op stand in luxe buitentuinen door Joeri Wisse 'Met een mooye koepelkamer' komt eind deze week uit Auteur Sander den Haan is werk zaam bij het Zeeuws Archief en kwam de historie van de buiten tuin aan de Lange Nobelstraat op het spoor na onderzoek in het ka der van het Jaar van Historische Buitenplaats in 2012. Den Haan is extra betrokken bij de historie omdat hij in de voorma lige tuinmanswoning woont Het 23 pagina's tellende boekje is uitgegeven in eigen beheer en ver krijgbaar voor 7,50 bij De Vries in Zierikzee en de Archiefwinkel Zeeuws Archief te Middelburg. Bestellen is ook mogelijk via mail s.den.haan@zeeuwsarchief.nl ISBN-nr 978-90-821015-1-5 d door Ali Pankow Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 ZIERIKZEE - 'Met .deze omgeving zou veel meer moeten gebeuren'. Met deze constatering van Antoine de Ceuster (Zeeuwland) en Dick van de Bout (Scoop) werd zeven jaar geleden al de kiem gelegd voor Centree. Doel: een impuls voor de culturele en sociaal-econo mische mogelijkheden van het ge bied rond de Nieuwe Kerk en de Dikke Toren in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50