Ziekenhuis niet happig op patiënt na ingreep elders Vrouw (95) ligt 's nachts na val drie uur in parkeergarage Rabobank plaatst 13 kantoren onder curatele BINNENLAND 5 66 Een naar geval, maar niet uit te sluiten omdat de vrouw zelfstandig woont leek, veranderde langzaam in een nachtmerrie. „Ons schip is overbevolkt", consta teert Henriette van Raalte-Geel (73) in haar boek. Doortje herin nert zich de lange wachtrijen voor de douches en de wc's. Ook haar zusjes werden ziek. „Ik wilde het meteen aan mijn moeder ver tellen. Zij had de taak gekregen het eten aan zieke passagiers te brengen. Ik kon haar maar niet vinden en raakte in paniek. In het kamp waren we gewend dat ze al tijd dichtbij was. Dit was het be gin van de mazelenepidemie. In het Suezkanaal moest het schip vijf dagen stilliggen omdat er nog mijnen moesten worden opge ruimd." Henriette kreeg als een van de eer ste mazelen, maar herstelde snel. Haar twee zusjes volgden later, maar hadden het veel zwaarder te pakken. Wie als ouder zelf geen mazelen had gehad, mocht niet bij de kinderen. Zo beschrijft de familie Van Veen in een dagboek dat ze hun kinderen pas na drie weken verblijf op het hospitaal schip Almanzora weer mochten zien. „De moeder was zo ge schrokken van de aanblik van haar kinderen, dat ze ze niet durf de aan te kleden. Zó bang was ze dat ze die dunne beentjes zou bre ken", vertelt Henriette. „Ze waren apathisch, herkenden hun moe der niet, waren een en al geraam te en hun grote ogen lagen diep in de oogkassen." Een kwart van de kinderen aan boord overleefde het niet. Dat is een ruwe schatting, zegt Henriet te er direct bij. „Cijfers ontbreken. De gebeurtenissen op de Nieuw Amsterdam zijn onder het tapijt geschoven." Net na de oorlog, in de periode van opbouw, had ieder zijn eigen trauma nog te verwer ken. „Dan zeiden ze: wat wij heb ben meegemaakt is vele malen er ger." Ook aan boord drong het besef dat zich een ramp voltrok, maar ten dele door. Henriette: „Als kind heb je dat niet zo in de ga ten. We wisten dat er mazelen was, ik heb het zelf ook gehad. Een vriendinnetje is overleden en haar broertje ook. We zeiden nog tegen elkaar: in Holland houden we contact." Henriettes stem trilt als ze het zegt. „Na al die jaren kan ik dat niet zonder emotie ver tellen. We zagen dat het verdriet van de ouders wier kinderen wa ren gestorven, hoe de lijkjes in zee werden gestort. Daarbij hiel den ze het aan boord ook stil, om vooral niet teveel paniek te veroor zaken. Pas in 1961, tijdens mijn op leiding tot verpleegkundige, hoor de ik dat er toen zoveel slachtof fers moeten zijn gevallen." Gisteren ging het naar omstandig heden goed met haar, aldus be stuursvoorzitter Leon Rulkens van Vitalis Woonzorg Groep. De vrouw, die zelfstandig woont in het complex van Vitalis, maar zorg aan huis krijgt, is rond 4.00 uur in de ochtend in haar kamer jas met haar rollator naar buiten gegaan. Vitalis kon dat gisteren vaststellen door beelden te bekij ken van bewakingscamera's die bij de entree van het hoofdge bouw en de parkeergarage han gen. Waarom de hoogbejaarde vrouw naar buiten is gegaan, is nog niet bekend. Volgens personeel van het zorgcomplex was ze zaterdaga vond om 23.00 uur nog thuis en Veel ziekenhuizen vinden dat een specialist die een behandeling heeft uitgevoerd ook de nazorg voor zijn rekening moet nemen. Voor acute noodsituaties wordt een uitzondering gemaakt. Elk jaar gaan tienduizenden Ne derlanders voor een medische in greep naar het buitenland, vooral naar België en Duitsland. Dit aan tal is het afgelopen jaar iets terug gelopen. Als de operatie achter de rug is en de patiënt thuis wordt geconfronteerd met complicaties, klopt hij nogal eens aan bij het dichtstbijzijnde Nederlandse zie kenhuis. Daar bestaat terughou dendheid om de patiënt te behan delen, omdat de dossiers in het buitenland liggen en de arts die de operatie heeft uitgevoerd de pa tiënt en zijn ziektegeschiedenis kent. Een zegsman van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen: „Ei genlijk geldt voor behandeling in een ander land hetzelfde als voor een ingreep in het vaste Neder landse ziekenhuis. Treedt een complicatie op, dan ga je naar het ziekenhuis van de oorspronkelij ke ingreep. Tenzij sprake is van een acute noodsituatie." Ook zorgverzekeraars vinden het logisch dat een patiënt voor een vervolgbehandeling in principe naar de kliniek gaat waar hij ge opereerd is. „Daar kent men de pa tiënt het best", zegt een woord voerder van CZ, dat veel verzeker den in de grensstreken heeft. Nederlandse artsen hebben te ma ken met bezuinigingen en een be perking in het aantal toegestane verrichtingen. Daarom vinden ze het ongepast om patiënten, die kiezen voor een operatie in het buitenland, 'thuis' nazorg te ge ven. Dat zou ertoe kunnen leiden dat patiënten die al langer op een ingreep wachten, nóg later aan de beurt komen. Een patiënte die onlangs met een wondinfectie na een operatie in België aanklopte bij het Lievens- bergziekenhuis in Bergen op Zoom, kon onverrichter zake huis waarts. Ze is nog steeds ontdaan: „Het ziekenhuis weigerde zelfs een verband aan te brengen." Het Lievensberg ziet het anders. Een woordvoerder: „Een patiënt wordt voor de nazorg behandeld door de medisch specialist die de behandeling heeft ingezet. Dat komt de kwaliteit van de zorg ten goede. Probleem is dat patiënten dat vaak niet weten." In het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg wordt patiënten altijd ge adviseerd om in behandeling te blijven bij de buitenlandse behan delaar. In Venlo wordt in het regionale ziekenhuis Vie Curi met de pa tiënt en de oorspronkelijke behan delaar afgestemd waar de patiënt geholpen wordt. „Maar het komt niet vaak voor dat patiënten hier aankloppen met een complicatie na een ingreep in het buiten land", aldus een woordvoerder. deed ze toen haar voordeur op het nachtslot. Ze moet 's nachts per abuis de hel- lingbaan van de parkeergarage af zijn gelopen en daar ten val zijn gekomen. Daarna kon ze niet meer opstaan. Een personeelslid van Vitalis dat naar het werk ging, trof haar bijna drie uur later aan en schakelde de hulpdiensten in. Ze was nauwelijks meer aan spreekbaar. Bestuursvoorzitter Rulkens van Vitalis noemt het gebeurde 'een naar geval', maar hij benadrukt dat zulke voorvallen niet uit te sluiten zijn omdat het om zelf standig wonenden gaat. Van de 136 lokale banken komen er nog eens 30 banken onder een lichtere vorm van curatele te staan van het hoofdkantoor. Zij houden zich niet aan regels, heb ben bepaalde zaken niet op orde, maken geen winst of hebben te hoge kosten, aldus de omroep. Een woordvoerder van de Rabo bank wil het aantal niet bevesti gen, en ook niet zeggen om welke kantoren het gaat. „De Rabobank is een bijzondere bank met niet één bankvergunning, maar 136 verschillende vergunningen. We hebben eerder dit jaar al laten we ten dat we één uniforme lijn wil len trekken. Alle banken moeten dezelfde regels hanteren, intern en naar klanten tóe. Op dit mo ment heeft zo'n 10 procent van onze kantoren even een strengere hand nodig." Afgelopen jaren is de Rabobank verschillende malen door de Auto riteit Financiële Markten (AFM) op de vingers getikt vanwege ad ministratieve tekortkomingen. Daarvoor zijn inmiddels boetes uitgedeeld. Alle regiokantoren van de Rabo bank zijn autonoom, dat betekent dat interne bankprocessen lokaal heel verschillend kunnen zijn. Zo wordt bijvoorbeeld een klant die bij Rabo Rotterdam-Zuid een hy potheekadvies aanvraagt, heel an ders bediend dan iemand die bij Rabo Rotterdam-Noord aan zou kloppen. Topman Piet Moerland wil daar nu vanaf. Het program ma Vergelijken en Verzilveren moet eind dit jaar een kostenbe sparing van 200 miljoen euro ople veren. Los van de uniformering van de lokale kantoren loopt momenteel een grote reorganisatie die in 2016 moet resulteren in het vertrek van 8.000 van de 28.000 medewer kers. MAANDAG 12 AUGUSTUS 2013 het vaderland Doortje Mol-Verwey (L) en Henriette van Raalte-Geel (R) vertellen hun ver haal tijdens de herdenkingsdienst, foto Phil Nijhuis door Paulus Smits eindhoven - Een 95-jarige vrouw in Eindhoven is gisteren opgeno men in het ziekenhuis nadat ze 's ochtends vroeg in onderkoelde toe stand was gevonden bij een par keergarage. Ze heeft daar na een val bijna drie uur gelegen. Leon Rulkens TILBURG - Nederlandse ziekenhui zen zijn terughoudend in het be handelen van patiënten die zich met complicaties melden nadat zij in het buitenland zijn behandeld. UTRECHT - Dertien lokale banken van de Rabobank staan onder streng toezicht van het hoofdkan toor omdat zij hun financiën of ad ministratie niet op orde hebben. Dat meldde de NOS zaterdag. 10 procent van de kantoren houdt zich niet aan de regels, maakt geen winst of heeft te hoge kosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5