Om de cultuur te proeven ga je naar Zeeuws-Vlaanderen 2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN met tiln teetuoch Zeeland is een stuk dichterbij. „Mijn zus verblijft hier op de camping, vandaar dat we nu ook regelma tig deze kant opkomen. Het weidse, de zee, heerlijk kunnen fietsen, in Zeeland kan het allemaal." Jan, die geboren en getogen is aan de rivieren, houdt van de Zeeuwse dijken. Hoewel de kleine dorpen fijne rust bieden, bezoekt het stel regelmatig grote steden. „In kleine dorpen kun je niet veel van de cultuur proeven. Daarvoor moet je echt naar de grote steden." Om cultuur te proeven, gaan ze het liefst naar Zeeuws-Vlaanderen. „Dat biedt net een beetje meer dan de rest van Zee land." Op een warme dag als vandaag gaat het stel niet op pad, maar geniet het van de rust op de camping. Hij met zijn leesvoer en zij met haar middagdutje. kil over het kanaal van Gent naar Terneuzen, en een combinatie. Wij willen beide doen. De groep bestaat uit twaalf man, van wie zes kinderen. Sven, een jongen van een jaar of twaalf, vindt de rondleiding bij zonder. „We hebben net gekeken in de kelders onder de sluizen, dat mag echt niet overal, hoor." Sven laat duidelijk merken dat dit niet de eerste keer is dat hij een siuizencomplex bezoekt. De rond leiding met een kijkje in de kel der is inderdaad indrukwekkend. De uitkijktoren, met wel erg veel trappen voor kleine voetjes, wordt door de bezoekers goed ont vangen. Bovenop heb je een mooi overzicht van het complex: de sluizen, de schepen en alles erom heen is te zien. De informatie die de gids, Bram Broek, erbij geeft verheldert veel. Alleen de jonge bezoekers hebben het na tien mi nuten wel gezien. Het verhaal is voor hen té technisch. Het filmpje dat na de rondleiding volgt is ook leerzaam, maar de rondvaart op de boot is toch het leukst. Daar zijn de kinderen het helemaal over eens. Spannend wordt het als ze van Kees Faasse, de schipper, zelf even plaats mo gen nemen achter het roer. „Maar dan moet je eerst wel een matro- zenhoedje op!" Geen problemen, vinden de kinderen. Want varen, wie wil dat niet? Bij de meesten gaat het goed, maar als Bart achter het stuur gaat, wil hij gelijk het moeilijkst van het vak uitvoeren: het aanme ren. Dat gaat niet helemaal goed: het oude politiebootje vaart met een uit de koers. „Ho ho vriend, da ga wel éél vlug ee!" Tijd voor Kees om in te grijpen. Ondertussen genieten de volwas senen aan dek van het zonnetje en van het uitzicht. „Dat wist u niet hè, dat we in Terneuzen sneeuwbergen hadden." Bram wijst naar de bergen kolen op een kade, die door een laagje wax wit zien. „Dat is om het stuiven tegen te gaan. Anders heeft de woon wijk erachter er veel last van." Zowel de gids als de schipper ma ken geen gebruik meer van hun microfoon. „Die blijft maar pie pen, dus vandaag maar de stem verhefFen. Dat vinden jullie niet erg, toch?" Nee, want de informatie wordt zo ook wel goed opgenomen. Dat blijkt uit de vragen die worden ge steld: hoe zit het nu met de Schel- dekwestie? Hoe moet het als er grotere schepen komen? Kunnen jullie dat aan? Sven luistert niet echt. Hij kan niet begrijpen waar om de grote mensen niet gewoon kunnen genieten van het uitzicht en de verhalen die eraan verbon den zijn. „Wat een moeilijke vra gen stellen ze, zeg!" Na een uur varen zijn we terug bij de informatieruimte. Ook daar is genoeg te doen. Volwassenen kunnen even bijkomen op het ter ras en de onvermoeibare kinde ren kunnen hun energie kwijt in een interactieve ruimte waar ze veel leren over de werking van het siuizencomplex. „Dat is cool", wijst een jongetje van zes naar een miniatuur van een schip dat schutten gaat. „Nou, wij hebben thuis een boot die veel groter is en mooier", reageert de ander. „Het is ook geen boot!", reageert de zesjarige een beetje boos. „Het is een schip!" De andere bezoekers van het siui zencomplex krijgen weinig mee van deze discussie. Ze zijn druk bezig met de knopjes en lichtjes die het centrum interactief ma ken. Zowel voor volwassenen als voor de kinderen. Allerlei wist-u-dat-vragen houden het voor beide doelgroepen begrijpe lijk en leuk. Als het in het binnenland te warm is, is het in Zeeland altijd een graad of vijf kouder." )an, die samen met zijn vrouw Paulien op de Vierbannen te Ouwerkerk verblijft, vindt het Zeeuwse kli maat deze zomer dan ook aangenaam. Het stel is nu voor het vierde jaar op camping De Vier bannen. „We hebben een caravan waarmee we tien jaar op en neer gingen naar Mazaron in Spanje. De afstand werd op den duur te gek." Meer weten? Kijk op: I Het siuizencomplex Portaal van Vlaanderen klinkt veel Zeeuwen bekend in de oren. Dat wil niet zeg gen dat veel mensen écht weten hoe het siuizen complex bij Terneuzen in elkaar steekt. De zomerre- dactie nam een kijkje. Wie: Paulien (80) en lan (83) Waar Camping de Vierbannen te Ouwerkerk voor om een bezoek te brengen aan het siuizencomplex Portaal van Vlaanderen bij Terneuzen. Het Portaal biedt de mogelijkheid om een kijkje te nemen achter de schermen van een immens com plex. Bezoekers kunnen kiezen uit ver schillende arrangementen: rond leiding, rondvaart richting Sluis- Het was een idee van mijn moe der", vertelt Bart Kester. „We reden met de auto rond de sluizen, maar konden niet veel zien." Daarop stelde zijn moeder ehf= Dat is geen boot joh, dat Is een schip Sophie, Tim, Sven en Bart zijn klaar voor de rondvaart. foto Nouriya Kaur door Nouriya Kaur Woonplaats: Nijmegen door Nouriya Kaur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42