Reisorganisaties doen olifantenritjes in de ban 66 Pas in 1961 hoorde ik dat er toen zoveel slachtoffers moeten zijn gevallen 4 BINNENLAND MAZELEN interview Zeker 300 kinderen kwamen om door de mazelen op een schip uit Indië in 1945. Mishandeling na Dutch Valley Een 35-jarige man uit Assen delft is in de nacht van zater dag op zondag ernstig mis handeld door twee mannen op een scooter. Hij ligt in kri tieke toestand in het zieken huis. De politie zoekt getuigen van de mishandeling, meld de zij zondag. Op de Valleiweg in Vel- sen-Zuid werd het slachtof fer na afloop van het festival Dutch Valley zonder aanlei ding op zijn achterhoofd ge slagen met vermoedelijk een kettingslot. Militair verspreidt gas in discotheek Een 22-jarige militair is opge pakt omdat hij zaterdag nacht een onbekende stof zou hebben verspreid in een discotheek in Hardenberg. Mensen raakten door de stof onwel. Elf van de 1100 bezoe kers moesten zich laten be handelen in het ziekenhuis, aldus de politie. Nieuwe helikopter in strijd tegen drugs Het ministerie van Defensie stuurt een nieuw type heli kopter naar het Caribisch ge bied in de strijd tegen drugs. De NHgo-helikopter is gisteren verscheept naar Curasao. Door de goede sen soren kan de NH90 de omge ving nauwkeurig in kaart brengen. Hartinfarct minder Nederlanders fataal Vorig jaar stierven 6195 men sen in Nederland aan een acuut hartinfarct, rond 2000 lag dat aantal twee keer zo hoog. De daling is toe te schrijven aan betere behan delingen. Steeds meer men sen worden gedotterd na een infarct en de medicij nen zijn verbeterd. Nederlandse doodt man in Dordogne Een Nederlandse vrouw (55) zou in Frankrijk haar man (56) hebben vermoord met een bijl. Het drama speelde zich vrijdag afin Saint-Sulpi- ce-de-Mareuil (Dordogne). Zij zou zich bedreigd heb ben gevoeld door de man, een voormalige militair. DEN HAAG - „Ik was getuige van een zeebegrafenis van een gestor ven hutgenootje. Dat was heel plechtig en er was ook een domi nee bij. De kinderen waren met véél zorg van hun moeder door de verschrikkingen van het kamp gesleept. Helaas zouden velen Ne derland niet halen", vertelt de nu 75-jarige Doortje Mol-Verwey voor een volle Duinzichtkerk in Den Haag. Het is deze zondag de tiende ach tereenvolgende keer dat in deze kerk het officiële einde van de Tweede Wereldoorlog wordt her dacht. Voor het eerst wordt aan dacht besteed aan de rampzalig verlopen reis van het repatrië ringsschip Nieuw Amsterdam. Doortje was als 7-jarig kind een van de opvarenden die de maze lenepidemie overleefde tijdens de terugreis van Batavia naar Hol land, zoals ze Nederland noem den. „De omstandigheden waren daar erger dan in het kamp", ver telt ze een dag voor de herden- king in Den Haag. Henriette van Raalte-Geel (73) zit naast haar. Zij schreef het autobiografische boek Mogen we altijd in dit kamp blij ven?, dat over haar verblijf in Ne- derlands-Indië en de terugreis op het schip gaat. De Indische Nederlanders waren op de vlucht geslagen voor de Ber- siap, een periode van chaos, drei ging, intimidatie en moord na de Japanse bezetting. Aan boord 3.800 ondervoede en verzwakte evacués, onder wie 1.200 kinde ren. Het was de eerste reis waar bij Indische Nederlanders werden gerepatrieerd. Jaren hadden ze in onderdrukking doorgebracht in de concentratiekampen van de Ja panners. Nu gingen ze naar huis. Met haar vader, moeder en zusje vergaapten ze zich aan de luxe die ze aan boord aantroffen: de hang matten, stapelbedden, het linnen goed, de dekens, het voedsel en het drinken..Onderweg kregen ze zelfs een speelgoedbeestje dat de militairen voor de kinderen had den gemaakt. Maar wat in eerste instantie een vreugdevolle reis De dierenwelzijnsorganisatie is vorig jaar een actie begonnen om mensen ervan bewust të maken dat de rit vooral voor de olifant in kwestie 'onvergetelijk' (s. Want een olifant kan weliswaar tot dui zend kilo trekken, de rugwervels zijn niet gebouwd op het dragen van mensen. De actie lijkt nu zijn vruchten af te werpen: vijftien reisorganisaties, waaronder bedrij ven als OAD, Baobab, Arke en Shoestring, hebben besloten geen excursies meer aan te bieden waar de olifanten onder lijden. WSPA heeft een lijst met 'goede' reisorganisaties online gezet, zo dat toeristen kunnen controleren welke bedrijven olifantvriende- lijk zijn. „We hopen snel meer na men aan de lijst toe te kunnen voegen", aldus directeur Ruud Tombrock. De organisatie roept al langer op geen ritjes op olifanten of tickets voor olifantenshows te verkopen. De toezeggingen stroomden pas echt binnen toen de WSPA vorig jaar spambommen op de bedrij ven afstuurde „Dat was heel verve lend", aldus directeur Julius ter Haar van OAD. „Dus op een gege ven moment hebben we besloten dit niet meer aan te bieden", Hij stelt de discussie wel goed te be grijpen en achter het besluit te staan om geen olifantonvriendelij- ke activiteiten meer aan te bie den. WSPA is tevreden dat er aandacht voor het olifantenleed is geko men. In Birma alleen al worden jaarlijks circa honderd, met name jonge olifanten per jaar gevangen voor deze zeer lucratieve handel. De moeder en soms ook tantes van de jonge olifant worden hier bij vaak gedood omdat zij het ba by'tje proberen te beschermen, al dus de dierenwelzijnsorganisatie. Nadat het olifantje bij zijn moe der is weggehaald wordt het dier dagenlang vastgebonden, uitge hongerd en mishandeld om zijn wilskracht te breken. Wanneer het dier voldoende is 'afgericht' om als toeristische attractie te worden ingezet, wordt het vaak op gevoelige plekken geprikt om gehoorzaamheid af te dwingen. Volgens Ter Haar van OAD is het olifantenrijden ondanks het be sluit van de reisorganisaties voor lopig nog niet ten einde. „Reizi gers besluiten op vakantie zelf wat ze doen, daar gaan wij niet over. En het boeken van een ritje op een olifant is niet illegaal. Dus het fenomeen is hierdoor zeker niet meteen de wereld uit." WSPA beraadt zich op vervolgac ties voor andere controversiële toeristenattracties met dieren, zo als zwemmen met dolfijnen of cheeta's aaien. M VELSEN-ZUID HARDENBERG De NH90 foto ANP DEN HAAG DEN HAAG PERIGUEUX Helse terugreis naar door Lilian Dominicus Henriette van Raalte-Geel DEN HAAG - Het lijkt zo leuk, op va kantie in het buitenland op de rug van een olifant een rit maken. Fo tootje erbij om trots aan je vrien den op Facebook of Twitter te la ten zien. Niet doen, zegt WSPA Ne derland (World Society for the Pro tection of Animal).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4