Hertha BSC verrassend aan kop in de Bundesliga Zeeuwse schaker verrast tijdens het HZ-toernooi. Hij wordt gedeeld eerste. L'Ami moet het hardste werken 30 SPORT HZ-TOERNOOI Het duel tussen Schalke en HSV had een riante Nederlandse in breng. Klaas-Jan Huntelaar zette de thuisploeg na twee minuten op voorsprong. Rafael van der Vaart trok de stand na een kwar tier vanaf de penaltystip echter ge lijk. Vervolgens kwam HSV via Maximilian Beister op voor sprong, maar Huntelaar bracht in de blessuretijd van de eerste helft de 2-2 op het scorebord. Vijf minu ten na rust zorgde Lasse Sobiech wee voor een voorsprong van de gasten, maar invaller Adam Szalai zorgde twintig minuten voor tijd voor de 3-3-eindstand. Dat was dus ruim tekort om bo ven Hertha te komen. De Berlij- ners stonden na een half uur spe len al op 2-0 door doelpunten van Adrian Ramos en John Anthony Brooks. Alexander Meier bracht in de eerste helft de spanning nog wel terug uit een strafschop, maar na de pauze liep Hertha via Sami Allagui (2x), wederom Ramos en Ronny uit naar de 6-1. Dortmund deed het zaterdag net iets minder dan Hertha, maar won alsnog met 4-0 van FC Augs burg van de kersverse internatio nal Paul Verhaegh. Bij de finalist van de Champions League van vo rig seizoen kende Pierre-Emerick Aubameyang een droomdebuut De spits die deze zomer over kwam van Saint-Etienne scoorde drie keer. Het andere doelpunt kwam op naam van Robert Le- wandowski. Bayern München was op vrijdag al te sterk voor Bor ussia Mönchengladbach (3-1). Ar jen Robben tekende voor het eer ste doelpunt van dit seizoen in de Bundesliga. Mario Mandzukic en David Alaba verzorgden de ande re treffers voor de landskam pioen. Alle doelpunten kwamen op naam van Bayernspelers, want de treffer van Gladbach was er een in eigen doel van Dante. In de Belgische competitie ging Genk in de topper tegen Standard Luik op eigen veld met 2-0 onder uit. Imoh Ezekiel bracht de bezoe kers al na één minuut op voor sprong. In de slotminuut verdub belde Paul-José M'Poku de score. De andere topper tussen Club Brugge en Zulte Waregem eindig de onbeslist. Oud-PSV'er Timmy Simons had de thuisploeg voor rust op voorsprong gezet uit een strafschop. Jens Naessens bezorg de de gasten uit Waregem met een treffer dertien minuten voor tijd alsnog een punt: 1-1. Ook Lo keren verspeelde voor het eerst punten. Op bezoek bij Kortrijk gaf de Waaslandse ploeg een voor sprong van 3-1 uit handen. Ivan Santini maakte alle doelpunten van de thuisclub, waarvan de laat ste in blessuretijd vanaf elf meter. Landskampioen Anderlecht boek te een ruime 4-1-zege op AA Gent. De doelpunten van de for matie uit Brussel kwamen op naam van Sacha Kljestan, Dennis Praet, Massimo Bruno en invaller Frank Acheampong. Nicklas Pe- dersen maakte de enige treffer voor AA Gent. In Turkije heeft Wesley Sneijder zijn eerste prijs met Galatasaray van dit seizoen binnen. Hij won met zijn club de Türkse Super Cup. Het Fenerbahqe van Dirk Kuijt werd met 1-0 verslagen. De enige treffer van de wedstrijd kwam op naam van Didier Drog- ba. Hij scoorde in de verlenging voor de regerend landskampioen. VLISSINGEN - De laatste tijd heeft hij weinig last van spanning tij dens een schaakpartij. Zaterdag middag tijdens de laatste ronde van het HZ-toernooi was dat toch even anders. De benen Quinten Ducarmon trilden alsof ze uren in de vrieskou hadden gestaan en ook zijn linkerhand had hij niet meer onder controle. Het was dan ook niet zo maar een potje schaak dat de negentienjarige Terneuze- naar speelde. Bij winst op de Duit se aankomende grootmeester Ilja Zaragatski zou hij mede-winnaar worden van het prestigieuze eve nement. Hij schudde en trilde een beetje en een toeschouwer dacht ook een druppeltje zweet op het voor hoofd van de jönge schaker te ont dekken. Maar ondanks alle span ning hield Quinten Ducarmon het hoofd koel. De internationaal meester bouwde een miniem voordeeltje uit en kon na vieren- halfuur hersengymnastiek de feli citaties in ontvangst nemen. Het had wel wat tol geëist. Met dikke wallen onder z'n ogen vertelde hij z'n verhaal. En niet alleen hij had afgezien. Z'n broertje Renzo was een en al onrust. Hij drentel de onrustig door de zaal en durf de eigenlijk niet te kijken naar de partij. „En ik dénk dat m'n ouders ook niet rustig hebben gezeten", zei Quinten Ducarmon na afloop. „Ik denk dat ze de partij wel via internet gevolgd zullen hebben." Het was een unicum: nooit eerder eindigde een Zeeuw als eerste in het HZ-schaaktoernooi. Dat Du carmon iets fraais had verricht, bleek wel tijdens de huldiging. Op het podium stond hij zij aan zij met drie grootmeesters, scha kers met ratings waar hij (rating 2438) voorlopig alleen maar van kan dromen: De Terneuzenaar stond naast Erwin l'Ami (2626), de Nederlandse grootmeester die vorige week het Open NK in Die ren won. En naast de Pool Michal Krasenkow (2635) die net als in 2006 en 2009 de wisselbeker in ontvangst mocht nemen omdat hij tegen de sterkste tegenstan ders had gespeeld. Winnaar num mer vier was Babu M.R. Lalith (2576), een snel sterker wordende Indische grootmeester. Ducarmon bewees net als vorig jaar, toen hij derde werd, dat het HZ-toernooi grote gelijkenissen vertoont met een wielerkoers. De genen die te vroeg aan kop ko men, gaan bijna nooit als eerste over de finish. Ze krijgen teveel vuile wind van andere toppers die graag voorop VLISSINGEN - Erwin l'Ami moest van de vier winnaars van het HZ-schaaktoernooi verreweg het hardst werken. De grootmeester uit Woerden had in de negen ron den 421 zetten nodig om z'n geld prijs van 1150 euro binnen te ha len. Dat betekent dat hij 2,73 euro per zet verdiende. Babu Lalith acteerde een stuk eco nomischer. Hij deed 295 zetten, goed voor 3,90 euro per zet. Ook Michal Krasenkow was sneller klaar, zeker als zijn 112 zetten in z'n zevende partij in beschou wing worden genomen. Krasen kow verdiende 2,85 euro per zet. Quinten Ducarmon verdiende z'n premie ook vrij vlot: in 350 zet ten, goed voor 3,29 euro per zet. Erwin l'Ami was niet verrast door deze getallen. „Ik ben wat technischer en strategischer inge steld dan een ander. Ik zoek de kleine voordeeltjes en probeer die uit te bouwen. Dat kost tijd. Deze manier van schaken vind ik heel leuk. Eerlijk gezegd kan ik meer genieten van een partij waarin een speler als een boa con strictor alle lucht uit de stelling van z'n tegenstander perst, dan van een partij die na veel gooi- en smijtwerk na twintig zetten is af- strijden. De schakers die pas vlak voor de eindstreep vanachter de brede ruggen van hun voorgan gers komen, hebben veel meer kans. Zoals Ducarmon. Hij schaakte lan ge tijd in de luwte, vooral omdat hij in de derde ronde vreselijk de fout in ging. Hij stond uitstekend tegen Bart von Meijenfeldt, maar deed toen zomaar zijn toren in de aanbieding. Opgeven was de eni ge optie. „Ik dacht dat m'n toer nooi toen al voorbij was", keek Ducarmon terug. „Het was een verschrikkelijke blunder tegen een speler van wie m'n broertje wel won." Voordeel was wel dat Ducarmon dankzij het Zwitsers systeem (de computer koppelt zoveel mogelijk spelers die evenveel punten heb ben aan elkaar) voorlopig geen echte toppers zou ontmoeten. Die Ducarmon houdt BERLIJN - De Bundesliga kent na één speelronde een verrassende koploper. Promovendus Hertha BSC, dat onder leiding van de Ne derlander Jos Luhukay staat, won zaterdagavond met maar liefst 6-1 van Eintracht Frankfurt en laat voorlopig topfavorieten Bayern Mü- nchen en Borussia Dortmund ach ter zich. Ook HSV en Schalke 04, die zondag tegen elkaar gelijkspeel den (3-3), moeten Hertha voor zich dulden op de ranglijst. Klaas-Jan Huntelaar (rechts) viert zijn tweede treffer namens Schalke'04 in de ontmoeting met HSV. foto Patrik Stollarz/AFP door Koen de Vries door Koen de Vries Quinten Ducarmon in actie tijdens zijn allesbeslissende negende partij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30