fes 'Beest' bang voor celstraf 1 van Amsterdam kL IN HET NIEUWS 3 Verkoopster Oprah-rel verweert zich pen. Maar over het algemeen wer ken dit soort gedragscorrigerende maatregelen voor 'terreurburen' goed, aldus Vols. De helft van de overlastveroorzakers blijkt zich namelijk aan zo'n ASBO te hou den. „Veel huurders blijken toch ontvankelijk voor wat ik het rech- •terlijk aura noem. Als er iemand in toga tegenover ze staat die ze aanspreekt op bepaald gedrag, blij ken ze ineens bereid en in staat om dat te veranderen. Helemaal nu ze in Engeland de gedrags maatregelen ook opbouwend ge bruiken - iemand krijgt uitge breid complimenten als hij zijn gedrag verbetert - werkt het goed", aldus de onderzoeker. Hij pleit ervoor om dit soort ge dragsaanwijzingen ook in Neder land vaker toe te passen. „We kun nen er morgen zo mee beginnen. De wettelijke basis bestaat al in de vorm van artikel 3:296 van het Burgerlijk Wetboek. Die biedt rechters de gelegenheid om al in een vroeg stadium een gedrags aanwijzing op te leggen, op last van een dwangsom. Alleen blij ken corporaties er nauwelijks weet van te hebben. Terwijl ze er wel interesse in hebben. Zowel corporaties in Groningen, Haar lem als Den Haag willen ze vaker gaan aanvragen. Vooral omdat het zo tergend lang, jarenlang, duurt voor je daadwerkelijk een dossier hebt opgebouwd voor het laatste redmiddel: de uitzetting. Dat is natuurlijk een hel voor die men sen die daar al die jaren naast moeten wonen." In ons land wordt iedere dag bij vijf huishou dens met huisuitzetting gedreigd. „Een extreem middel, dat pas in gezet kan worden als de boel al volledig geëscaleerd is", aldus Vols. Hij juicht het toe dat corpo raties woonoverlast doortastend aanpakken, zoals Amsterdam dat recent ook heeft gedaan. Die stad zet alle mogelijke dwangmidde len in tegen tien asociale, volledig ontspoorde families. Vols omschrijft die zogeheten trei- teraanpak als de 'alle remmen los op tokkies'-methode, verwijzend naar het asociale gezin dat lande lijk bekend werd. „Maar het echte probleem is daar mee niet opgelost. Let wel, dit zijn multiprobleemgezinnen. Vaak verslaafd, met psychische problemen. Als je ze aan de rand van de stad zet, zijn die proble men niet verholpen. Terwijl je ze met een gedragsaanwijzing in een eerder stadium een bepaalde richting in kunt krijgen, mis schien wel die van de hulpverle ning." Siert Bruins (92), bekend als 'het beest van Appingedam' moet in september na bijna zeventig jaar toch nog bij de rechtbank in het Duitse Hagen terechtstaan voor zijn betrokkenheid bij het dood schieten van verzetsstrijder Al- dert Klaas Dijkema uit Bierum. Dat gebeurde in de nacht van 21 op 22 september 1944 in de buurt van Appingedam. Bruins werd in 1980 tot zeven jaar cel veroordeeld voor de moord op rwee loodse broers in Groningen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een paar jaar cel wordt voor hem, gezien zijn leeftijd, ook eigenlijk levenslang, concludeert Kniffka. Er moet volgens hem na een even tuele veroordeling gekeken wor den of Bruins nog in staat is om een gevangenisstraf te ondergaan. Maar zover is het nog niet, bena drukt de strafpleiter. Eerst moet het proces tegen Bruins, die voor de capitulatie naar Duitsland vluchtte, nog worden gehouden. De oud-SS'er zal tijdens het pro ces zwijgen, want hij heeft vol gens de strafpleiter al 'te veel' ge zegd tegen Duitse journalisten. Daardoor heeft hij zichzelf onno dig belast, vindt de advocaat. Bruins bracht met een inmiddels overleden mededader verzetsstrij der Dijkema naar een fabriek. Ze gaven de Groninger opdracht 'even te gaan pissen'. Daarna zou den ze hem minstens vier keer in zijn rug en achterhoofd hebben geschoten. Later stelden Bruins en zijn kompaan dat de verzets man op de vlucht was neergescho ten. Het Openbaar Ministerie in Duitsland hecht geen waarde aan die verklaring en besloot hem als nog te vervolgen. De Duitse jour nalisten vroegen Bruins vorig jaar wie had geschoten. „Neuhauser", antwoordde de Nederlander. Hij gaf daarmee toe dat hij bij de li quidatie was. Levende getuigen zijn er niet meer, alleen belas tende documenten uit 1980. een me aanstaarde, maar daarna was het een periode minder pret tig, het werd een inbreuk op mijn privacy. Nu ben ik daar meer aan gewend." Is het dan niet gevaarlijk om op blote voeten te lopen? Juist in Am sterdam? „Nou het zal je verbazen hoe schoon het hier is. Ik ben nog nooit in glas getrapt, heb alleen wat splinters opgelopen. Als je blootsvoets loopt ervaar je meer. )e krijgt er als het ware een zin tuig bij. )e voelt asfalt dat warmer wordt als de zon schijnt, de scherpte van bruggetjes, het zach te van een zebrapad. Heel intens." Ze beschrijft haar ervaringen op een blog. ZÜRICH - De door Oprah Winfrey van racisme beschuldigde Zwitser se tassenverkoopster heeft zondag gezegd dat ze zich van geen kwaad bewust is geweest. De vrouw, die anoniem wil blijven, ontkent dat ze heeft geweigerd Winfrey een tas te tonen omdat die te duur zou zijn voor de steen rijke Afro-Amerikaanse beroemd heid. 'Absurd' en 'onwaar' aldus de vrouw tegenover het Zwitserse blad Bliek. „Ik kan al dagenlang niet meer slapen. Ik heb me vrouw Winfrey zeker niet opzette lijk willen beledigen. Ik hoop dat I Journalist Marianne van Dijk leeft al honderd dagen als holbewoonster in deze nachtmerrie snel voorbij is", Amsterdam en wil dat nog een jaar volhouden, foto Ella Tiigenkamp Fotografie aldus de winkelmedewerkster. De afgelopen tijd heeft ze veel or gaanvlees gegeten. „Zoals toen ook gebruikelijk was. Het is echt niet te geloven hoeveel van een koe nu in hondenvoer wordt ge stopt. Ik heb bij de slager hart ge haald. Die keek me raar aan toen ik vertelde dat het niet voor mijn huisdier was. Je moet even door de horror heen, een hart heeft aan de buitenkant bloedvaten en smurrie, maar als je dat hebt weg gesneden en het vlees braadt, heb je een soort biefstuk. Echt prima te eten! En supergezond." Het meest spectaculaire vindt ze het lopen op blote voeten. „Ik ben door fases gegaan. In het begin vond ik het wel grappig dat ieder- MAANDAG 12 AUGUSTUS 2013 temt asoburen Edinburgh, één van de steden in Groot-Brittannië waar regelmatig maatregelen op worden gelegd aan asociale buurtbewoners. foto Tony Marsh/Reuters WOONOVERLAST Van de 70.000 Nederlanders die hebben meegedaan aan het woon- onderzoek Nederland 2012, gaf 6 procent aan 'vaak' overlast te heb ben van directe buren. 16 procent ervaart 'soms' overlast. Bewoners van huurwoningen erva ren vaker overlast dan die van koopwoningen. Buren van overlast veroorzakende huurders en corporaties staan vol gens onderzoeker Vols lang mach teloos. Huurders kunnen vaak ja renlang hun gang gaan voor ze hun woning worden uitgezet en op een zwarte lijst belanden. De gemeente Eindhoven heeft be rekend dat het verplaatsen van een probleemgezin minimaal 70.000 euro kost Jaarlijks worden in ons land 1.800 zaken gevoerd om iemand of een gezin uit huis te zetten. Van de ontruimingsvorderingen wordt zo'n 70 procent door de rechter toegewezen. Als probleem gezinnen niet uit huis hoeven, is dat vaak omdat er volgens de rech ter sprake is van een 'schrijnende' situatie en er bijvoorbeeld kinde ren bij betrokken zijn. Eenmaal op de zwarte lijst, mogen probleemgezinnen niet meer in een stad wonen. Ze komen dan bij voorbeeld bij het Leger des Heils terecht. Ook kunnen ze in zogeheten Skae- ve Huse belanden: de oorspronke lijk uit Denemarken afkomstige aso-woningen aan de rand van de stad. Voor dat soort woningen, die bijvoorbeeld al in Kampen, Maas tricht, Amsterdam, Arnhem en Til burg van de grond kwamen, wor den in steeds meer plaatsen plan nen gemaakt Corporatiekoepel Aedes kan des gevraagd niet nagaan waarom ver huurders de gedragsmaatregel voor lastige huurders nu nog niet vaak aanvragen en of ze dat in de toekomst vaker willen gaan doen. HAGEN - Siert Bruins huivert van de gedachte om zijn laatste jaren in de cel te moeten slijten. Als de laatste vrije, nog levende Neder landse oorlogsmisdadiger tot een gevangenisstraf wordt veroordeeld, dan zal hij dat niet kunnen verwer ken. Dat verwacht zijn advocaat Klaus-Peter Kniffka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3