TO©S Holbewoonster in de straten PZC PROBLEEMGEZINNEN 2 IN HET NIEUWS COLOFON Huisuitzetting van asociale buren is niet altijd nodig, zo bewijst de Britse aanpak. Maak iemand abonnee! TERU6 VAM VAKANTIE PAUL KUSTERS toosenherik.nl T: 088-0139995 GRONINGEN - De buren van Caroli ne Cartwright uit het Noord-En gelse Washington on Wearside waren het beu. Het 'beerachtige gekreun' dat hun buurvrouw pro duceerde wanneer ze de liefde met haar man bedreef was nog tot daar aan toe. Maar het feit dat de 47-jarige vrouw urenlang, meerder keren per dag, oergelui- den maakte die door alle muren heengingen, noopte hen naar de rechter te stappen. Die legde Caro line een zogeheten 'antisociale ge- dragsmaatregel' op, wat beteken de dat de vrouw geen luidruchti ge seks meer mocht hebben. De vrouw verplaatste daarop haar bed, maar afgaande op metingen die de buren met een decibelme ter bleven verrichten, negeerde ze het kreunverbod. Reden voor de rechter om Caroline uiteindelijk zelfs celstraf op te leggen. Het is een extreem voorbeeld van burenterreur en de actie die daar op kan volgen, zo benadrukt Mi chel Vols van het aan de Rijksuni- Iemand verbieden om te zingen onder de douche gaat natuurlijk te ver versiteit van Groningen verbon den Centrum voor Openbare Or de en Veiligheid gelijk. „De vraag is natuurlijk of we dit willen in Nederland. Ik zal de eerste zijn die wil waken voor doorgeslagen paternalisme. Iemand verbieden om te zingen onder de douche of het liedje van de Adam's Family te fluiten - waar gebeurd in Enge land - gaat natuurlijk te ver." Toch kunnen we op het gebied van woonoverlast van de Britten leren, meent Vols. Hij doet al ja ren onderzoek naar woonoverlast in Nederland, België en Groot-Brittannië. In laatstge noemd land is in de jaren negen tig een instrument ontwikkeld om de uit de hand lopende buurt- overlast in te perken en vooral een alternatief te vinden voor het rigoureus uit huis plaatsen van he le families. Want met die laatste maatregel - die in Nederland vaak wordt toegepast - blijkt het pro bleem zich vaak toch alleen maar te verplaatsen. De Britten bedach ten de Anti-Social Behaviour Or der (ASBO), een rechterlijke maat regel die specifiek overlastgevend gedrag in achterbuurten moet te gengaan. Bijvoorbeeld door een verbod op te leggen op het hou den van die ene blaffende hond die niet luistert, op het organise ren van drugsfeestjes in de voor tuin of op het dumpen van afval op de oprit. Er is kritiek op de ASBO, vooral in zaken waarin wel erg diep in ie mands privéleven werd ingegre- „Dit is een concessie ja. Ik heb overal gezocht naar informatie over hoe dat in de oertijd ging, maar heb niets kunnen vinden. Ik denk dat ze niet wasten, omdat ze daar geen tijd voor hadden. Als ik nu alles met de hand had moeten doen, zou mijn dag ook te kort zijn." Marianne van Dijk (30) heeft filosofie gestudeerd en werkt als journalist voor Filosofie Magazine. „Ik wil kijken welke ge woontes uit de oertijd gezond of nuttig kunnen zijn. We doen veel dingen nu automatisch en dat wil ik ter discussie stellen." De afgelopen honderd dagen heeft ze als cave-woman kunnen leven van haar vakantiegeld. Dat was een proefperiode. In septem ber gaat ze er met behulp van crowd funding helemaal voor: een jaar lang wil ze terug naar de oer tijd, waarbij ze voor zichzelf stren gere regels doorvoert. „Ik heb nu nog een koelkast, maar ga probe ren daar een andere oplossing voor te vinden. Hoewel dat niet makkelijk zal zijn." Ook het sociale aspect krijgt het komende jaar meer aandacht. „De buren weten het nog niet, maar ik ben van plan ze te gaan leren ken nen. Sociale betrekkingen waren in de oertijd erg belangrijk. Ver der ga ik op zoek naar een cave man, want die heb ik nu nog niet." Haar flat krijgt bovendien een wat meer grotachtige uitstra ling en ze gaat eten wat de natuur haar biedt. „Ik ga binnenkort met iemand op pad die weet wat er voor eetbaars in bermen en par ken groeit en verder ben ik van plan om te gaan jagen. Zonder ver gunning kom je natuurlijk ner gens, maar misschien kan ik met een jager mee." IK VOEL METEEN t>E STRESS VAN HET MOETEN! HIEP... TOPS EN HENK» NL Gedragsverbod Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.Hl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Niki van der Naald Burenruzie-expert Michel Vols t AMSTERDAM - Haar piepkleine ap partementje in de Amsterdamse wijk De Baarsjes ziet er niet uit als een grot. Een echt bed, een tafel met stoelen en ook, tegen alle ver wachtingen in: een draaiende was machine. Holbewoonster ontmas kerd? En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2