Edna Kiplagat wint weer Poolse discuswerpster schakelt concurrent uit tijdens de warming-up Eerste dopinggeval op WK atletiek 26 SPORT WK ATLETIEK Nederlandse tienkamper kan stijgende lijn niet doortrekken tijdens WK in Moskou. Kiplagat begon rustig aan de ma rathon in de warme hoofdstad van Rusland, waar de tempera tuur opliep tot boven de 30 gra den. Na 15 kilometer had ze een achterstand van zo'n halve mi nuut op de kopgroep. Kiplagat achterhaalde de snelste loopsters na 18 kilometer en bleef uiteindelijk alleen over met Vale ria Straneo. De Keniaanse ont deed zich na 40 kilometer ook van de 37-jarige Italiaanse, die als tweede eindigde (2.25.58). De Ja panse Kayoko Fukushi won brons in een tijd van 2.27.44. Tiki Gelana stelde teleur in Mos kou. De regerend olympisch kam pioene uit Ethiopië moest haar ra- Ze stond wat in te zwaaien met de zware schijf en zag daarbij haar Oekraïense collega Natalja Semenova, die vlak naast haar op een bankje zat, over het hoofd. Se menova kreeg de discus hard in het gezicht en liep daardoor een gebroken neus en een hersen schudding op. „Verschrikkelijk wat me is overko men", zei de Oekraïense na terug keer uit het ziekenhuis. „Ik was geweldig in vorm en had tijdens de training mooie afstanden ge haald. Ik wist zeker dat ik de fina le zou halen." Semenova probeerde na te zijn be handeld zich nog wel te kwalifice ren maar gaf na één poging op. Het goud ging naar de Kroatische discuswerpster Sandra Perkovic. De topfavoriete wierp de discus 67,99 meter ver weg, ruirp ander halve meter verder dan de Franqai- se Mélina Robert-Michon (66,28) die tweede werd. Het brons ging naar de Cubaanse Yarelys Barrios (64,96). Perkovic gold als de absolute top favoriete op het onderdeel. Ze had tot aan de WK de vier verste wor pen van het seizoen laten noteren en won ook al goud op de Olympi sche Spelen in Londen. Boven dien wist concurrente Gu Siyu zich niet te plaatsen voor de fina leronde. Twee jaar geleden was Perkovic nog afwezig op de WK in het Koreaanse Daegu door een dopingschorsing. ce al snel beëindigen. Ze trad daar door niet in de voetsporen van Ro sa Mota uit Portugal, die zich bin nen een jaar als wereld- en olym pisch kampioene op de marathon liet kronen. Zij won in 1987 goud op de WK in Rome en was vervol gens ook de snelste in de olympi sche race van Seoel. Na het olympisch goud voor ei gen publiek in Londen heeft Mo Farah in Moskou ook de wereldti tel op de 10.000 meter opgehaald. De Britse atleet, die is geboren in Somalië, versloeg de Ethiopiër Ibrahim Jeilan en de Keniaan Paul Tanui in de lange eindsprint. De tweevoudig olympisch kam pioen, die vrijdag in het Loezjni- ki-stadion ook de 5 km nog loopt als titelverdediger, zette in de laat ste bocht aan en was voor de con currenten niet meer te achterha len. Hij finishte na 27 minuten en 21,71 seconden. Jeilan werd in 27.22,23 tweede, vóór Tanui (27.22,61). MOSKOU - Met de Europese in- doortitel op de zevenkamp en het daaruit voortvloeiende Neder lands record dat de beste wereld- seizoensprestatie in een hal bete kende, leek Eelco Sintnicolaas be gin dit jaar een voorschot te ne men op een buitenseizoen waarin hij de laatste stap naar de mondia le top zou zetten. Bij het WK ver vloog gisteren die verwachting. Sintnicolaas geldt als een baken van hoop in de Nederlandse atle tiek. Zijn Europese indoortitel was pas de derde van deze eeuw, na die van Gregory Sedoc (60 me ter horden) en Arnoud Okken (800 meter) in 2007. Nooit eerder veroverde een Nederlandse man of vrouw Europees goud op de meerkamp. Die overwinning kwam aller minst onverwacht. In 2010 eindig de hij op de tienkamp reeds als tweede bij het EK in de buiten lucht, een jaar later volgde een vijfde plaats bij het WK, vorig sei zoen onttroonde hij na 21 jaar Ro bert de Wit als Nederlands record houder (8506 punten) en begin maart was er dus de Europese hoofdprijs. De Olympische Spe len in Londen vormden in dat rij tje de dissonant. Een overprikkeld zenuwstelsel, als gevolg van een te grote focus, had zich gewroken. Hij bleef steken op positie elf. Sintnicolaas is een bescheiden persoonlijkheid, de 26-jarige Apeldoorner zal zichzelf niet snel op de borst slaan of blufpoker spe len. Het getuigde daarom van toe genomen zelfbewustzijn dat hij zichzelf aan de vooravond van het WK zo nadrukkelijk naar voren schoof als een van de medaillege gadigden. Die aspiratie koppelde hij aan het puntentotaal dat daar voor vereist zou zijn: een score van meer dan 8500. De voorspelling van Sintnicolaas, althans wat de benodigde op brengst betrof, klopte. Met een eindsaldo van 8513 punten had hij inderdaad eremetaal opgehaald. Een 'nagenoeg perfect optreden' was daarvoor vereist geweest, maar vooral op de tweede dag was het 'net niet'. Vooral het speerwerpen brak hem op. Met een worp van tegen de 63 meter, een prestatie die binnen zijn mo gelijkheden ligt, zou hij op de af sluitende 1500 meter een gooi naar de topdrie hebben kunnen doen. Na een fletse worp van 56,75 meter restte slechts het af dwingen van een topachtklasse- ring, om zijn A-status bij sport koepel NOCNSF niet kwijt te ra ken. Ten opzichte van twee jaar terug in het Zuid-Koreaanse Daegu was er toch sprake van een verbete ring. Weliswaar niet in eindposi tie, maar wel getalsmatig. Des tijds stopte de teller bij 8298 pun ten, nu waren het er 93 meer (8391). „Ik kan dus niet zeggen dat ik het hier heb vergooid. Maar, inderdaad, het was niet waarop ik vooraf op had ge hoopt." Op één alleskunner stond, zoals verwacht, geen maat. Ashton Eaton, de regerend olym pisch kampioen op wiens erelijst de nog wereldtitel ontbrak, toren de met een gedegen optelsom (8809) ver boven de rest uit. On danks oneffenheden in zijn reper toire. Met die suprematie bewees de Amerikaanse wereldrecordhou der (9039) maar weer eens dat niet hij de tienkamp heeft geko zen, maar dat de multidiscipline hem heeft uitverkoren. „Hij is van de buitencategorie", stak Sint nicolaas de loftrompet. SINTNICOLAAS TEVREDEN Baptiste zou zondag starten op de 100 meter, de afstand waarop ze in 2011 nog brons veroverde op het WK. Tijdens de Olympische Spelen vorig jaar in Londen werd ze zesde. Baptiste voegde zich in het rijtje bij twee andere sprint sters van kaliber die eerder wer den genageld: drievoudig olym pisch sprintkampioene Veronica Campbell-Brown en Sherone Simpson, beiden afkomstig van Ja maica. Baptiste behoort tot de trainings groep van Tyson Gay. De Ameri kaan, die dit seizoen een tijd van 9,75 seconden noteerde en zich daarmee als de belangrijkste con current van Bolt leek op te wer pen, werd onlangs ook al positief bevonden. 's Avonds werd bekend dat ook een tweede sprintster uit Trini dad Tobago uit Moskou is ver trokken. De 24-jarige Semoy Hackett is door de internationale atletiekfederatie voorlopig ge schorst wegens een positieve test In juni 2012. Hackett werd tijdens de Amerikaanse universiteitskam pioenschappen betrapt op methyl- hexanamine. Ze werd vrijgespro ken, maar de IAAF heeft nu be roep aangetekend bij het hoogste internationale sporttribunaal CAS. Hackett werd in 2011 ook al eens betrapt op hetzelfde middel en voor een halfjaar geschorst. MOSKOU - Edna Kiplagat heeft za terdag de wereldtitel op de mara thon geprolongeerd. De 33-jarige Keniaanse beloonde in Moskou een slimme race met de gouden medaille. Ze snelde na 2.25.44 over de finish. MOSKOU - De Poolse discuswerp ster Zaneta Glanc heeft op de eer ste dag van de WK atletiek in Mos kou per ongeluk een concurrente uitgeschakeld. Speer stopt Sintnicolaas door Marco Knippen „Ik moet tevreden zijn met de vijf de plaats", sprak Eelco Sintnico laas kort de tienkamp. „Het is niet waar ik na de eerste dag op hoopte, maar ik heb geen fouten gemaakt die ik mezelf kan verwijten." De Europees indoorkampioen ana lyseerde: „Bij het discuswerpen en vooral bij het speerwerpen kwam het er niet uit Daar heb ik een me daille verloren." „Polsstokhoogspringen ging een beetje moeizaam en er werd door acht anderen ook gigantisch goed gesprongen, zodat ik weinig winst kon boeken. Maar zo kan het lo pen in de meerkamp." MOSKOU - Atlete Kelly-Ann Baptis- te is betrapt op doping. Dat heeft de krant Trinidad Express zaterdag bekendgemaakt. De 26-jarige sprintster uit Trinidad Tobago was al in Moskou voor de wereld kampioenschappen atletiek, waar voor ze zich inmiddels heeft terug getrokken. Ranomi Kromowidjojo verbeterde in Berlijn het Nederlands record op de 100 meter kortebaan. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26