Feyenoord maakt hopeloze indruk tegen FC Twente PSV breekt met Bakkali en Rekik alle records 24 SPORT AZ-AJAX Rode kaart Ricardo van Rhijn helpt AZ in het zadel. Alkmaarse ploeg wint met 3-2. Ronald Koeman wandelde naast scheidsrechter Liesveld het veld af en aan zijn tred en mondbewe gingen was te zien dat hij het met enkele beslissingen niet eens was geweest. Een half uur later betrad de trainer de perszaal en wilde hij er weinig over kwijt. Koeman leek bewust een andere houding aan te hebben genomen, om de crisissfeer niet te vergro ten. „Ik wil één ding zeggen over de scheidsrechter", sprak Koe man. „Als je bij 1-4 en elf tegen negen nog twee minuten blessure tijd bijtelt, dan heb je zelf denk ik nooit gevoetbald." Koeman leek niet te beseffen dat Liesveld niet anders kon, na on der meer twee rode kaarten, twee strafschoppen en vijf wissels. De meeste aandacht ging ook uit naar de bepalende momenten in de tweede helft, waardoor het ma tige, stroperige voetbal van Feye noord naar de achtergrond werd gedrongen. Net als een week eer der in Zwolle (2-1-nederlaag) maakten de Rotterdammers geen frisse indruk. Graziano Pellè leek zijn ploeg met een rake kopbal weer eens over het dode punt te helpen (1-0 na 29 minuten), maar dat was niet het geval. Na de ont lading over de openingstreffer zak te Feyenoord ver weg. FC Twente drong meer en meer aan, zag de ene ex-Feyenoorder (Kyle Ebecilio) op aangeven van een andere ex-Feyenoorder (Luc Castaignos) de lat raken, maar één minuut later was het alsnog raak. Castaignos bediende de op komende rechtsback Roberto Ros- ales, Ebicilio scoorde op aangeven van Dusan Tadic (1-1). De Serviër hield zich in de eerste helft rus tig, maar bewoog zich na rust als een veldheer over het veld. Tadic nam FC Twente bij de hand, waar door het soms leek alsof de bezoe kers een thuiswedstrijd speelden. Het leidde tot een fluitconcert van de Feyenoord-aanhang, die hun ploeg aanspoorde te gaan ja gen. Dat gezang was nog niet wegge storven of de wedstrijd werd in een beslissende plooi gelegd. Lies veld legde de bal na 58 minuten na een duel van Van Deelen met de Ghanees Shadrach Eghan op de stip en gaf rood aan de debu tant, die de geblesseerde Daryl lanmaat verving. Tadic benutte de strafschop koeltjes en kon zich even later in een zee van ruimte gaan bewegen, omdat ook De Vrij rood kreeg. De international kreeg vorige week het verwijt niet meedogenloos te zijn en liet zich deze keer niet van zijn slim ste kant zien. Met al geel op zak maaide hij Castaignos rond de middenlijn neer. Liesveld kon niet anders dan zijn tweede gele kaart geven. Met negen tegen elf en nog 25 mi nuten te spelen was de wedstrijd voorbij. FC Twente had acht mi nuten nodig om de derde te ma ken (strafschop Tadic) en het duel zq te beslissen. De sterk spelende Castaignos, regelmatig uitgeflo ten door de Feyenoord-aanhang, strooide daarna nog wat meer zout in de Rotterdamse wonden (i-4). Van een crisis wilde Koeman op nieuw nog niet spreken. „Maar de eerste twee wedstrijden hebben wel duidelijk gemaakt dat we het nodige missen. We voetballen heel moeizaam. Hier moeten we als team uit komen." H ALKMAAR - De competitie is nog maar net op gang gekomen, maar Ajax heeft zijn eerste nederlaag al te pakken. In een wedstrijd met vele gezichten verloor de lands kampioen met 3-2 bij AZ. Een ro de kaart voor Ajax-verdediger Ri cardo van Rhijn deed de wed strijd kantelen. Het zorgde voor ongeloof bij Frank de Boer. De Ajax-trainer had immers aangegeven dat zijn ploeg verder is dan vorig jaar rond deze tijd. „Maar nu staan we met lege handen." Ajax blijkt hele maal nog niet zo ver als de trainer hoopte. Twee weken terug nog had Ajax in de strijd om de Johan CruijfF-schaal nog, na verlenging, af weten te rekenen met AZ (3-2). De Alkmaarders wilden toen slechts zelden de verdedigende stellingen verlaten, maar thuis hadden ze veel minder schroom. De Boer had vooraf gezegd daar weliswaar niet op te rekenen, maar wél op een dergelijke strijd wijze van AZ voorbereid te zijn. Ook dan moeten we kunnen win nen, zei de oefenmeester. Makke lijk zelfs, leek hij te denken. Mogelijk dat het ongelimiteerde optimisme waarmee Frank de Boer vrijdag vooruitkeek naar de confrontatie met AZ een negatief effect óp zijn selectie had. Het leek alsof er gemakzucht in zijn ploeg was geslopen. „Niet dat ze hun best niet deden, maar ik mis te de scherpte", constateerde de oefenmeester al vlot op de bank. „Crossballen waren onzorgvul dig, aannames slecht en bij de AZ-corners wonnen we nota be ne geen enkel kopduel." Voor komende zondag, erkende Siem de Jong, hoefje hem en zijn ploeggenoten niet op te laden. Dan komt Feyenoord naar Amster dam. „Maar", erkende de Ajacied, „ook tegen AZ zouden we niet slap mogen beginnen. En toch ge beurde het." De aanvoerder vond dat zijn ploeg veel te veel aan het breien was. Bovendien zag hij dat spits Kolbeinn Sigthorsson vaak te ver terugzakte. De Jong had zich ver baasd over het slappe begin, maar wilde - met het oog op Ajax-Feye- noord - vooral de betere momen ten in herinnering roepen. „We hebben ons daarna herpakt en zijn met name de tweede helft, zo vlak na die 1-1, goed begonnen. Dat gebeurt niet vaak, en vind ik hoopgevend." Een vrije trap van Christian Erik- sen betekende, tegen de verhou dingen in na 21 minuten 0-1. AZ kwam nog voor de pauze langszij. Kenneth Vermeer trachtte bij een corner over Viktor Elm 'te klim men', maar het blok was sterker. Roy Beerens kon zodoende 1-1 ma ken. Vermeer keerde na de pauze niet terug. Hij bleek gedurende de eerste helft misselijk, gaf over in de kleedkamer. De Boer ver weet de doelman dat hij niet om een wissel had gevraagd. „Als je misselijk bent, kan ik me voorstel len dat je niet honderd procent de concentratie hebt." Direct na de pauze, met Jasper Cil- lessen onder de lat, volgde de sterkste fase van Ajax. De tegen stander werd eerder vastgezet, hetgeen voor veel onrust in de de fensie én bij AZ-doelman Esteban leidde. Na een uur spelen moest de Costaricaan voor de tweede keer vissen, De Jong kopte raak. Een uiterst zwak moment van Ri cardo van Rhijn kantelde het duel echter volledig. Van Rhijn pakte in het strafschopgebied de binnen door geglipte Nick Viergever heel kort bij zijn shirt. Viergever viel, scheidsrechter Bas Nijhuis had het shirtje trekken gezien en ken- Opvolger Phillip Cocu heeft geen toverstokje, maar toont sinds het begin van dit seizoen vooral meer lef en durf. Hij wist onder meer dat PSV met Bakkali goud in han den had, gebruikt de gretigheid en het enthousiasme van al zijn jonge spelers als wapen. Aan de hand van Cocu groeit Bak kali uit tot een sensatie. Zelfs de verdedigers van NEC waren na de knock-out (5-0) vol lof. De hat trick van de minderjarige oogstte niets dan bewondering. Het mooi ste compliment van de avond kreeg Bakkali van centrale verde diger Michel Breuer. „Het is vervelend voor ons, maar die Bakkali was onvoorstelbaar goed. En dat op die leeftijd. Hij bulkt van het talent, loopt overal dwars doorheen. Zelfs als tegen stander heb je voor die laatste goal respect." Met onvoorstelbare precisie krulde Bakkali het sluit stuk van zijn droomoptreden bin nen. Er paste geen luciferhoutje tussen bal en kruising, zo klein was het gaatje. Een nieuw hoogte punt na het glansoptreden bij Zul te Waregem. „Natuurlijk is dat een fraaie goal", vond ook Cocu. „Wat ik vooral belangrijk vind, is dat hij tegenwoordig meer en meer in het teambelang speelt. Daarin heeft Bakkali enorme stap pen gezet. Doordat iedereen dat nu doet, kan hij ook het verschil maken. Dat hij de individuele kwaliteiten heeft om een wed strijd te beslissen, is bij ons al lan ger bekend." Cocu breekt met PSV niet alleen leeftijdrecords. Na een totale metamorfose sprankelt bijna het hele elftal. De ploeg combineert razendsnel en ieder een corrigeert direct als er iets misgaat. Achterin heeft PSV met Bruma en met name Rekik twee verdedigers die defensief én op bouwend uitstekend functione ren. Rekik (18) wint vrijwel elk luchtduel. Hij torende na tien mi nuten al uit boven zijn directe te genstander. PSV breekt met name door de aan wezigheid van Rekik en Bakkali alle records. Zaterdag startte Cocu met een team dat gemiddeld 20,4 jaar oud is. Routinier Stijn Schaars (29) haakte met lichte klachten af en maakte plaats voor Oscar Hiljemark (21), de herboren Georginio Wijnaldum (22) was daardoor aan PSV-zijde de oudste speler op het veld. Zo'n jonge ploeg stond nog nooit aan de aftrap in de eredivisie, ook Bakkali is nu de jongste speler ooit die voor een hattrick zorgde. De loftuitingen voor Cocu nemen na een reeks van zes gewonnen wedstrijden toe. Niet alleen Wijn aldum, ook Jetro Willems speelde ijzersterk. De enige die voorals nog achterblijft, is rechtsback San tiago Arias. De Colombiaan werk te zich het schompes, maar maak te nogal wat verkeerde keuzes. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Na 28 eredivisie duels kwam zondagmiddag op pijn lijke wijze een einde aan de onge slagen reeks van Feyenoord in de eigen Kuip. FC Twente won met liefst 1-4, van een ploeg die de weg kwijt is en de wedstrijd met negen man eindigde. Debutant Jor- dy van Deelen (direct rood) en aan voerder Stefan de Vrij (twee keer geel) verdwenen vroegtijdig van het toneel, waardoor Feyenoord een ongelijke strijd voerde. Graziano Pellè ligt er verslagen bij na de 4-1 nederlaag tegen FC Twente, foto ANP/Pro Shots Ajax is nog door Edward Swier door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het leven lacht Zak aria Bakkali (17) en zijn jonge ploeggenoten bij PSV toe. Nog geen halfjaar geleden stond de door internationale topploegen be geerde aanvaller op het jeugdcom plex soms te trainen met de reser ves van het tweede elftal. Dick Ad vocaat durfde het niet aan om hem al structureel bij het eerste elftal te betrekken. Hij wilde het talent niet overbelasten, maar zag ook geen meerwaarde in een invalbeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24